Témata
Reklama

Data jsou k ničemu, dokud se z nich nevytvoří informace

„Data jsou k ničemu, dokud se z nich nevytvoří informace,“ říká Ing. Jan Klement, technický ředitel SKF CZ, ve společném rozhovoru s aplikačním inženýrem SKF Ing. Jiřím Kubicem.

V poslední části třídílného seriálu nejen o aplikačním inženýrství se budeme věnovat hlavně diagnostice a dotkneme se i tématu Průmyslu 4.0.

Reklama
Reklama
Reklama

Jiří Kubice a Jan Klement

Zatím jsme ještě nemluvili o sledování stavu strojů. To je ale také důležitá součást vaší práce…

Ing. Klement: Ano, provádíme kompletní diagnostiku mechanické i elektrické části strojů.

Jaké jsou v tomto směru možnosti?

Ing. Kubice: Diagnostika se provádí v několika úrovních. Tu základní, pochůzkovou, si provádějí zákazníci sami. Sledují, zda jsou všechny měřené hodnoty v pořádku a s námi řeší, až když se něco děje. Pak je tu možnost použití různých datakolektorů a analyzátorů. Dále jsme pak schopni připravit a nainstalovat také on-line systémy, kdy se data sbírají automaticky a odesílají na cloud. Zákazníci si pak mohou objednat službu vyhodnocení těchto dat. Máme také vlastní diagnostiky, kteří mohou provést měření v terénu.

Mohou si zákazníci diagnostiku provádět také sami?

Ing. Klement: Samozřejmě. My jsme mimo jiné výrobcem různých analyzátorů. Zákazníka tak můžeme vybavit potřebným zařízením a poskytnout mu školení. Podle toho, jaké zkušenosti s diagnostikou jeho pracovníci mají, a podle toho, co od té diagnostiky očekávají, pak nabídneme odpovídající školicí program, případně program společné spolupráce s cílem do určité doby zákazníka osamostatnit v jeho diagnostickém počínání.

Pokud se data sbírají automaticky, je možné i jejich automatické vyhodnocení?

Ing. Kubice: Ložiska sice obsahují integrované senzory, z nichž se někam odesílají data, která je možné vyhodnotit, ale to zatím musí někdo udělat…

Ing. Klement: Nicméně SKF již vyvíjí fuzzy logiku, jejímž cílem je, aby 80 % dat bylo automaticky detekovatelných. To znamená, že systém sám pozná, kde je problém. Ale vždy tam bude nějakých 20 % těch „špeků“, kdy do toho bude muset vstoupit zkušený diagnostik a provést hlubší zkoumání nebo další analýzy, aby dokázal správně interpretovat výstup – to je to největší know-how profesionálních diagnostiků.

To se již pohybujeme v oblasti Průmyslu 4.0...

Ing. Klement: Je to spíše takový předstupeň Průmyslu 4.0. Protože kdyby to byl Průmysl 4.0, řídilo by se zařízení zcela samo, bez zásahu člověka, respektive jen s jeho určitými kontrolními zásahy.

Průmysl 4.0 však vyžaduje nutnost zpracování velkého množství dat, v našem případě naměřených údajů. Jakým způsobem můžete tato data využít?

Ing. Klement: Data jsou k ničemu, dokud se z nich neudělá informace. Ta se z nich vytvoří tak, že se zprocesují nějakým automatickým systémem – to je to, o čem jsem mluvil –, anebo z nich tu informaci udělá zkušený technik, například diagnostik nebo aplikační inženýr. Sběr dat je prostý základ. Naše know-how spočívá právě v interpretaci naměřených dat, z nichž dokážeme zjistit, co se v zařízení děje.

Pokud vaše služby začínají již ve stadiu konstrukce, dá se říci, že svými službami pokrýváte celý životní cyklus strojních zařízení?

Ing. Klement: Je to přesně tak. Na začátku aplikační technici doporučí konstruktérům, jak mají zařízení zkonstruovat, aby v provozu co nejlépe fungovalo. My potom uživatelům radíme, jak jej mají provozovat, aby co nejdéle vydrželo. Na konci životního cyklu býváme dotazováni, jak by bylo možné životnost ještě prodloužit, a tak aplikační inženýři vymýšlejí, jak udělat účelný upgrade. Jsme přitom schopni řešit nejen stroje jako takové, ale i strategii jejich údržby. Nedávno se na nás například obrátila papírna s tím, že by své výrobní zařízení potřebovala provozovat rychleji, a potřebovala vědět, co by to pro ně znamenalo. Znamenalo to spoustu technických rizik, která museli aplikační inženýři vyřešit. Výsledkem byla změna strategie údržby – některé díly bylo třeba diagnostikovat, častěji mazat atd. Koncepčně takovým službám říkáme služby asset managementu.

Jakým způsobem si mohou zákazníci vaše služby objednat?

Ing. Klement: Naším cílem není služby prodávat odděleně, naším cílem je dlouhodobá spolupráce se zákazníky, kteří nakoupí zboží přímo od nás nebo prostřednictvím sítě našich autorizovaných distributorů. V takových případech nebývá problém některé služby poskytnout za mnohem výhodnějších podmínek nebo dokonce i zdarma. Takováto spolupráce se musí vyplatit oběma stranám, zákazníkovi i nám, proto jsme vždy připraveni o podmínkách jednat.

Děkujeme za rozhovor.

SKF CZ

dominika.hanova@skf.com

www.skf.com/cz

Reklama
Související články
Monitorování stavu strojů pomáhá výrobě i údržbě

„Ve zvyšování efektivity výroby hraje prim prediktivní údržba a postupná digitalizace procesů,“ říká v rozhovoru Roman Bauer.

Renovace ložisek repasováním

Repasování nabízí významné výhody mnoha odvětvím těžkého průmyslu, v nichž jsou používána středně velká a velká ložiska. K těmto výhodám patří například nižší náklady na životní cyklus a menší počet nežádoucích odstávek – především v případě, že repasování je doplněno dalšími službami a technickými řešeními SKF. Repasování navíc podporuje úsilí podniků v oblasti udržitelnosti, která má stále větší význam.

Online monitoring strojů předchází ztrátám

Na první pohled se může online monitoring strojů zdát jako velmi nákladná investice, především když jsou stroje v dlouhodobě setrvalém stavu a bez příznaků poškození, i jako investice s dlouhou návratností. Avšak opak může být pravda, a to zejména ve výrobních podnicích v případě kritických strojů, na nichž závisí běh celého závodu.

Související články
Balíček pro monitoring a diagnostiku stavu strojů

V době krize často vznikají inovativní projekty, které zefektivňují procesy, a tím pádem šetří finanční i lidské zdroje. Jeden takový vznikl i v SKF. Startovní balíček Plug and Play nabízí senzor QuickCollect spolu s aplikací SKF Pulse, díky níž můžete snadno kontaktovat odborníky ze SKF.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Prediktivní údržba zajišťuje spolehlivost rotačních zařízení

Prediktivní údržba je nejen klíčem k udržitelnosti plynulé výroby, ale i k plnění současných standardů na ekologicky přívětivou výrobu. Předchází haváriím ložisek a potažmo celých strojů, navíc zamezuje velkým finančním ztrátám.

Konference Rolling Future

Budova pražského CIIRC ČVUT (Českého institutu informatiky robotiky a kybernetiky) hostila konferenci Rolling Future, kterou 21. května uspořádala společnost SKF CZ při příležitosti 100. výročí zastoupení SKF v České republice, potažmo Československu.

Pět nejčastějších příčin selhání ložisek v elektromotorech

Valivá ložiska patří k nejdůležitějším součástem většiny strojů. Z tohoto důvodu jsou na jejich parametry (únosnost, přesnost chodu, hlučnost, tření, třecí teplo, trvanlivost a spolehlivost) kladeny vysoké nároky. Valivá ložiska se tedy zcela přirozeně stala velmi důležitou součástí strojů a postupem času také předmětem rozsáhlých výzkumů a neustálého zdokonalování.

Technická podpora očima aplikačního inženýra

V minulém vydání nám Ing. Jan Klement, technický ředitel společnosti SKF CZ, představil profesi aplikačního inženýra. Druhá část třídílného seriálu přináší další pohled (nejen) na aplikační inženýrství.

Optimalizace péče o ložiska zabraňuje odstávkám výroby

Ložiska jsou vysoce namáhanými součástmi pohonů, které v průběhu času podléhají opotřebení. S ohledem na to je zvláště důležité zahrnout je do plánů údržby, protože tato strategie pomáhá prodloužit životnost strojů nebo zařízení.

Monitoring stavu ložisek zlepšuje proces broušení

Sledování stavu ložisek není jen způsob, jak včas zjistit potřebu jejich výměny, ale také způsob, jak si udělat obrázek o stavu celého stroje nebo zařízení. Pro ilustraci výhod služby CMS (Condition Monitoring Service) od firmy NSK budou uvedeny dva příklady jejího využití pro brousicí stroje.

Repase ložisek jako součást cirkulární ekonomiky

Během několika posledních let se o konceptu tzv. cirkulární ekonomiky hodně mluví. Je naprostým opakem ekonomiky lineární, ve které se získané zdroje použijí do produktů a nakonec vyřadí. Cílem cyklické alternativy je ekonomická produkce méně závislá na využívání zdrojů. Zaměřuje se na menší spotřebu materiálu, větší využití výrobků a lepší recyklaci materiálů.

Digitalizace ve vlastní výrobě i u zákazníků

Termín digitalizace v současné době vzbuzuje zájem jak na straně výrobců, tak se pravidelně objevuje také v médiích. Firma SKF klade důraz na včasné kroky směrem k digitalizaci nejen v rámci řešení orientovaných na zákazníka, ale také ve vlastní výrobě.

Najít svou konkurenční výhodu

„Najít svou konkurenční výhodu je v dnešní době zásadní,” říká v rozhovoru Ing. Radek Socha, ředitel SKF CZ, a. s.

Asset management průmyslových podniků

Velkým tématem průmyslových podniků na celém světě je řízení provozních nákladů, neboť firmy si uvědomují, že účinná správa provozních prostředků v průběhu celého životního cyklu může snížit celkové náklady na vlastnictví a přinést tak velkou hodnotu.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit