Témata
Reklama

Technologie 3D pletení v robotice

Kdokoliv, kdo si myslí, že pletení je staromódní, se hluboce mýlí. Stále více výrobků se vyrábí z různých materiálů pomocí technologie 3D pletení, a to v nejrůznějších průmyslových odvětvích.

Pružnost a stabilita v kombinaci s efektivním a ekologicky šetrným výrobním procesem představují jen část výhod inovativní technologie.

Reklama
Reklama
Reklama

Inovativní technologie

Kancelářské židle, ochranné rukavice, obvazy a sportovní obuv mají jedno společné: jsou vyráběny pomocí inovativní technologie pletení 3D. Jaký druh příze se použije, to závisí na oblasti použití. Je možné plést z kovových nebo skleněných vláken, jakož i z vláken textilních. V budoucnu se očekává, že technické pletené tkaniny budou stále více využívány jako materiály pro letadla a automobily nebo pro stavbu mostů.

Hlavní výhodou této výrobní technologie je, že do dílu mohou být implementovány jak pevné, tak i pružné oblasti. Tímto způsobem lze například botu přizpůsobit pohybu chodidla lépe, než je tomu u standardní obuvi. Současně tuhé zóny v pletené struktuře poskytují stabilitu nohy tam, kde je to potřeba. Pletení s použitím lehké směsi příze také snižuje hmotnost obuvi.

Prostřednictvím technologie 3D pletení lze botu přizpůsobit pohybu chodidla lépe než u standardní obuvi.

Efektivní a ekologicky šetrná výroba

Tato technologie se osvědčuje také z hlediska ochrany životního prostředí: nevytvářejí se žádné odpady a v případě některých technik pletení se stávají další kroky ve výrobním procesu zbytečnými – například sešívání jednotlivých dílů dohromady. A to proto, že vlákna textilní „nohavice“ jsou již navzájem setkaná, například pletená botka nošená naboso nepotřebuje žádné švy.

Interakce radiálních, diagonálních a podélných „svalových“ vláken umožňuje řídit pohyby cíleným způsobem.

Pohled na zvířecí svaly zblízka

Textilní tkanina pletená metodou 3D poskytuje také požadovanou strukturu v robotickém zařízení BionicMotionRobot Festo. Když se začínalo s vývojem ramena bionického robotu, inženýři podrobně zkoumali svalové vlákno chapadla chobotnice. V chapadle probíhají svalová vlákna v několika vrstvách a v různých směrech. Interakce radiálních, diagonálních a podélných vláken umožňuje chobotnici řídit svá chapadla cíleným způsobem. Uvnitř pneumatického ramena robota je použita textilní tkanina 3D, která z tohoto přírodního modelu vychází.

Vzduchové komory v ramenu robota jsou obepnuty pružnými a tuhými prameny tkaniny. Textilní struktura určuje, na kterých místech se robotické rameno prodlouží a na kterých místech bude tomuto prodloužení zabráněno.

Technologie 3D pletení v robotickém zařízení

Pletená tkanina obklopuje malé, pružné vzduchové komory poskládané podél ramena robota BionicMotionRobot. Komory jsou plněny stlačeným vzduchem a mohou se společně smršťovat nebo natahovat jako harmonika, čímž se rameno pohybuje. V tomto okamžiku přichází do hry textilní potah vzduchových komor: po vzoru svalových vláken chobotnice jsou komory obepnuty pružnými a tuhými prameny tkaniny. Textilní struktura určuje, na kterých místech se robotické rameno prodlouží, a tím vyvine sílu, a na kterých místech bude tomuto prodloužení zabráněno. Robot se proto může pohybovat nejen rychle a s velkou silou, ale rovněž jemně a přesně. Přírodní formy pohybu znamenají, že BionicMotionRobot může být použit pro různé úkoly a pracovat bez nebezpečí společně s lidmi.

Festo

vaclav.lacina@festo.com

www.festo.cz

Reklama
Vydání #7,8
Kód článku: 170753
Datum: 27. 06. 2017
Rubrika: Monotematická příloha / Fluidní technika
Autor:
Firmy
Související články
Náklady na vlastnictví zařízení pro montážní procesy

Ve všech průmyslových odvětvích je princip celkových nákladů na vlastnictví (TCO – Total Cost of Ownership) klíčovým faktorem při rozhodování o nákupu nového stroje nebo zařízení. Úvaha založená výlučně na základě pořizovacích nákladů už dávno přestala být dostatečná, pokud se plánuje vyrábět konkurenceschopně v dlouhodobém horizontu. K získání úplného přehledu nákladů zahrnují TCO všechny přímé a nepřímé náklady vzniklé před, během a po zakoupení výrobního zařízení nebo produktu. Kromě skutečných nákladů na pořízení jsou to také položky jako náklady na údržbu a spotřebu energie.

Úspory ve všech směrech

Náš trh v oboru automatizace zaznamenává stále rychlý růst. Z hlediska vybavení, složitosti a komfortu se nejrychleji zvyšuje poptávka v extrémních oblastech – na jedné straně po sofistikovaných výrobcích s mnoha chytrými funkcemi, na straně druhé po nejlevnějších a nejjednodušších prvcích s funkcemi pouze základními.

Hromadná výroba? To nestačí!

Všichni jsme svědky nesporně se zrychlujícího vývoje vědy, techniky, ale i světového obchodu. Globalizace trhu vede k poptávce po rychle pracujících výrobních linkách a strojích vykazujících výjimečné výkony. Současně se stále častěji objevuje požadavek uspokojit poptávku na malé série výrobků, které se od těch masových odlišují.

Související články
Digitalizací k efektivitě

Pokud bychom hledali nejvíce skloňované téma současné doby ve vztahu k průmyslu, jednoznačně se shodneme, že je to oblast kyberneticko-fyzických systémů zosobněných v německé iniciativě Industrie 4.0. Její autoři s tímto konceptem na hannoverský průmyslový veletrh přišli a od té doby uplynulo pět let, které se na této strategii podepsaly – probíhající revoluce se vztyčenou zástavou s vyobrazením digitalizace průmyslové výroby a s pokročilou automatizací a robotizací.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Snadná a rychlá cesta k řešení

Potřebujete pneumatický nebo elektrický pohon či dokonce manipulátor? Rádi byste svůj návrh optimalizovali? Firma Festo nabízí svým obchodním partnerům pomoc ve formě nástrojů pro výběr a návrh výrobků.

Bílá kniha - zónová bezpečnost

Výrobci jsou povinni předcházet pracovním úrazům prevencí bezpečnostních rizik. Dosažení požadované úrovně bezpečnosti může být náročné, jelikož může dojít ke zvýšení složitosti a snížení produktivity. Tato bílá kniha představuje unikátní řešení zónové bezpečnosti, která snižuje složitost konstrukce redundantních pneumatických bezpečnostních okruhů a zvyšuje produktivitu stroje. Jsou zde vysvětleny výhody tohoto konceptu oproti tradičním metodám pneumatických bezpečnostních okruhů, využívajících vypouštěcí ventily a zároveň jsou zmíněny jeho přínosy jak pro výrobce strojů a zařízení (OEM), tak pro koncové uživatele.

Přichází doba zmenšování

Stále menší jsou nejen naše mobilní telefony, počítače a všechna elektronika obecně. I výrobky pro automatizaci se viditelně zmenšují. Však také tato dvě témata spolu silně souvisejí. Výroba elektroniky je dnes tahounem automatizace. Technologie se odehrává na malém prostoru, velmi často ve formě tzv. stolních aplikací. Koncentrace do malých rozměrů se objevuje u v jiných oblastech - představte si moderní světlomet do automobilu. Jeho výroba vyžaduje značně komplikované přípravky a prostoru také není nazbyt.

Upínače jsou stejně důležité jako stroj nebo nástroj

Výrobní zařízení pro třískové obrábění s nástupem CNC řízení a víceosých technologií významně změnily požadavky na složitost obrobků, řezné nástroje a v konečném důsledku také na automatizaci a robotizaci. Čemu se však často nevěnuje tolik pozornosti, jsou upínací technologie i přesto, že mohou mít zásadní vliv na výslednou kvalitu obráběného dílu, ale i na náklady.

Aplikace moderních postupů a technologií v obrábění

Společnost Hofmeister pravidelně svým zákazníkům představuje novinky a inovace nejen vlastní, ale také svých obchodních partnerů. Účast na listopadových zákaznických dnech svědčí o velkém zájmu.

Malé velké změny - čidla pro pneumatické válce

Historicky prošla magnetická čidla pro snímání poloh pneumatických válců zajímavým vývojem. Jsou stále menší, výkonnější, levnější a ještě déle vydrží.

Appky pronikly do světa pneumatiky

Ač se to na první pohled zdá těžko uvěřitelné, od letošního jara je možné pořídit k pneumatickému systému aplikace podobně jako pro mobilní telefon, pomocí těchto aplikací pneumatický systém řídit a prostřednictvím různých aplikací mu také přiřadit různé funkc

V pohybu

Výrobci výrobních zařízení pro lehké kompozitní materiály jsou pod tlakem. Čím rychleji dostanou své stroje k zákazníkům a uvedou je do provozu, tím větší je jejich konkurenceschopnost. To ovšem vyžaduje přesné postupy pro efektivní a ekologicky příznivé využití surovin, čehož lze dosáhnout pomocí inovativních systémových komponent a kvalitního poradenství jak pro výrobce, tak pro zákazníky. Firma Technicon takto díky novému řešení od společnosti Festo zvyšuje svůj inovační náskok s velkoplošnými adhezivními systémy.

Umělé svaly, část 2. Pneumatické svaly

V předchozím díle našeho seriálu jsme definovali oblast umělých svalů, dnes se věnujeme svalům pneumatickým. Některé konstrukce již patří do minulosti, některé jsou stále komerčně dostupné na trhu.

Továrna budoucnosti otevřena v Německu

Technologický podnik, který otevřela společnost Festo v německém Scharnhausenu, je názornou ukázkou automatizace budoucnosti. Továrna, kde automatizační společnost vyrábí ventily, ventilové terminály a elektroniku, je charakterizována úspornými a energeticky efektivními procesy, výrobky nejvyšší kvality, výslovným zaměřením na zákazníka i udržitelnou a zelenou výrobou.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit