Témata
Reklama

Změnové řízení s PDM

27. 09. 2016

„Na to se musí udělat změna!“ Po těchto slovech jde v řadě podniků jeden či více párů očí v sloup. Pojďme se zamyslet, proč to tak je a zda je to nutné.

Samozřejmou přirozeností techniků přece je mít co nejlepší produkt, o který bude zájem. A změny a inovace stávajícího výrobku by měly být cestou k dosažení a udržení takového cíle.

Reklama
Reklama
Reklama

Obvyklý pohled na změnové řízení

V čem spočívají kořeny nedobré reputace změnového řízení? Vidím především tři důvody. Prvním je „přirozená“ nechuť tvůrčích pracovníků, jimiž konstruktéři bezpochyby jsou, k netvůrčí byrokracii. Bohužel je pravda, že bez určité byrokracie není zásah do procesu výroby ve větším podniku možný.

Druhou příčinou je, že někdy změnové papírování (byť třeba elektronické) narůstá do obludných rozměrů a z nástroje, který má podniku pomoci k efektivnímu fungování, se stává přítěž likvidující produktivitu THP pracovníků.

S tím souvisí třetí kořen změnového zla – sankcionování za změny, byť třeba jen slovní: „Vždyť realizace každé změny nese náklady, a kdyby to ten technický úsek udělal hned pořádně, mohli jsme ušetřit.“ A sleduje se počet změn a kdo za to může, a následně se dělá mnohdy zbytečné dusno.


Jedna z možných reprezentací průvodního dokumentu změny – datová karta změny v SolidWorks PDM Professional

Byrokracie k uspokojení ISO

Pro většinu podniků je dnes nezbytností, ať už skutečnou nebo morální, certifikace podle skupiny norem ISO 9000 – řízení jakosti. Často o těchto předpisech říkám, že nejsou ani tak o řízení jakosti, jako spíše o jakosti řízení – v minulosti možná někde v překladu došlo k chybě. Pro získání certifikátu není nutné, aby firma nevyráběla žádné „zmetky“, ale aby měla popsány vlastní procesy a v praxi podle této vlastní definice fungovala. Zde číhá na podniky byrokratická past: aby certifikaci podnik určitě získal, bývá změnové řízeni definováno zbytečně složitě, a to vede k důsledkům popsaným výše.

ČSN ISO 10007 – Definice procesu řízení změn

1. fáze: identifikace změny
• podnět;
• zpracování a předložení požadavku;
• analýza změny;
• schválení nebo neschválení změny.

2. fáze: implementace
• zavedení změny (včetně úpravy konstrukční, výrobní a další dokumentace);
• monitorování změny.

Změnové řízení podle normy

O tom, že existují normy ISO 9000, ví téměř každý. Existuje ale také norma ČSN ISO 10007 Systémy managementu jakosti – Směrnice managementu konfigurace, která se mimo jiné věnuje procesu řízení změn na obecné úrovni. Tato norma je, bohužel, méně známá, a přitom velmi dobře popisuje principy změnového řízení – viz zvýrazněný text v rámečku.

Když se nad uvedeným shrnutím části normy ISO 10007 zamyslíme, zjistíme, že v podstatě všechny podniky postupují v souladu s ní. Ono to totiž jinak ani nejde, pokud chtějí ekonomicky přežít. Podniky se vlastně liší jen v úrovní formalizace změnového řízení a způsobu jeho dokumentace. K zahájení změnového řízení v malém podniku s výrobou vlastního výrobku někdy stačí pár slov prohozených mezi mistrem z výroby a (šéf)konstruktérem. U velkého subdodavatele automobilky se bez podrobné dokumentace každé změny neobejdete.

K objektu změny lze snadno připojit dokumentaci dílů a skupin, kterých se tato týká – zobrazení referencí v SolidWorks PDM Professional, verze 2016.

Výzva k vyjádření se k návrhu na změnu zaslaná z workflow systému SolidWorks PDM Professional

Jak podpořit změnové řízení

Na základě výše uvedeného tvrdím, že základem úspěšného průběhu změnového řízení v podniku je jeho rozumné nastavení, především pak rozhodnutí, kdo všechno skutečně musí o změně rozhodovat a jak podrobně musí být změna zdokumentována. To je základ, který pak může být podpořen vhodnými nástroji – papírovými formuláři nebo workflow v některém z podnikových informačních systémů.

Nevýhoda papírové formy je zjevná: s potištěným papírem musí někdo chodit po firmě, papír můžeme založit až ztratit, při přepisech hrozí riziko chyby.

Pokud místo přenášení papíru zkusíme posílat změnové dokumenty mailem, třeba v kombinaci s elektronickým podpisem, tyto se začnou po chvíli vyskytovat ve více exemplářích ve schránkách pošty doručené i odeslané mnoha pracovníkům firmy. A pro zjištění, zda někdo zodpovědný změnu nezamítl, se bude stejně telefonovat a běhat.

Podpora změnového řízení na úrovni obvyklých podnikových systémů je problematická z toho důvodu, že v rámci změnového řízení je potřeba vyjadřovat se k dokumentaci, která není ještě schválená. A více verzí položek, to je v řadě implementací informačních systémů problém. Nebo elektronicky vedenou změnu musí doprovázet balík vytištěné dokumentace. Ale to jsme téměř zpět u první – papírové – varianty.

V PDM snadno zjistíte, kam došlo schvalování pomocí zobrazení stavu workflow. Na obrázku je snímek workflow změnového řízení v SolidWorks PDM Professional.

Správa změnového řízení v PDM

Jako velmi vhodný nástroj pro podporu změnového řízení tak vidím systémy PDM, které jsou zároveň nástrojem pro správu zdrojových dat o výrobku. Komfortní práce s verzemi a revizemi dokumentace a řízení přístupu k datům na základě stavů jejich životního cyklu, reprezentovaného pomocí workflow, to jsou jejich základní vlastnosti.
V PDM můžeme uživatelsky přívětivě vytvořit objekt změny (změnový formulář) a k němu workflow, které zajistí, že všichni zodpovědní se o řešené změně dozví.

Zároveň je přesně zdokumentováno, zda, kdy a jak se kdo ke změně vyjádřil. Požadavek na vyjádření najdou všichni ve své e-mailové schránce, přes přiložené odkazy se rychle dostanou k problémové a upravené dokumentaci, a tak se mohou rychle a kvalifikovaně rozhodnout. S PDM tak odpadá obíhání či svolávání změnové komise, nemusejí se ručně sepisovat seznamy měněných a nových položek, opakovaně tisknout upravované výkresy. A pokud je dobře zrealizována integrace mezi PDM a navazujícím ERP, proběhne na základě schváleného změnového procesu i aktualizace kmenových dat v ERP a zpřístupnění nově zplatněné (nejen) výkresové dokumentace pro potřebu výroby.

SolidVision

Oliver Krajger a Lubor Buš

iva.tomeckova@solidvision.cz

www.solidvision.cz

Reklama
Vydání #10
Kód článku: 161004
Datum: 27. 09. 2016
Rubrika: Trendy / IMT 2016
Autor:
Firmy
Související články
Software pro bezpečnou a optimalizovanou přípravu technologie obrábění

NCSIMUL Solution je balík softwarových modulů pro práci s daty určenými pro realizaci na CNC obráběcích strojích. V současné době je k dispozici v klasické variantě 9 a v nové, nabíhající verzi 10.

Prediktivní analýzy a simulace při vývoji komplexních výrobků

Siemens představuje Simcenter, řešení pro transformaci výkonnosti engineeringu s využitím nástrojů prediktivních analýz a simulací. Jedná se o komplexní portfolio simulačního a testovacího softwaru a zařízení, které umožňuje prostřednictvím tzv. digitálních dvojčat řídit inovace ve všech fázích vývoje produktů. Tím podporuje strategii digitalizace a systémového vývoje produktů společnosti Siemens. Současně Siemens zavádí Simcenter 3D, další generaci multidisciplinárního 3D CAE.

900 000 nástrojových datových záznamů navíc

Nové rozhraní výrazně rozšiřuje datovou nabídku pro uživatele systému TDM. Ti mají nově k dispozici nástrojová data od více než 40 výrobců, tedy téměř pro každou obráběcí operaci.

Související články
Ověřování koncepčních návrhů

Nyní v říjnu je to právě rok od okamžiku, kdy americká společnost Altair získala do svého portfolia revoluční výpočetní nástroj SimSolid, který se svým použitím zaměřuje především na konstrukční oddělení, jimž nabízí možnost snadno provádět překvapivě rychlé pevnostní analýzy koncepčních návrhů.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Ultra lehké komponenty vyráběné 3D tiskem

V posledních letech se do širšího povědomí dostávají aditivní technologie, neboli 3D tisk, kde je součást tvořena přidáváním materiálu nikoliv jeho odebíráním, jako je tomu u klasického obrábění. Jejich využití je zkoumáno napříč nejrůznějšími obory od strojírenství přes architekturu až po medicínu a módu. Pokud se omezíme na 3D tisk kovů, zjistíme, že aditivní technologie jsou brány jako prostředek pro výrobu tvarově složitých a občas konvenčními způsoby zcela nevyrobitelných dílů. Jsou brány jako jakási ideální výrobní technologie pro výrobu čehokoliv. V posledních letech se navíc stále více skloňuje spojení aditivní technologie a topologické optimalizace, což je způsob návrhu tvaru dílu na základě matematické optimalizace. Jak lze tušit, navržený tvar je značně složitý a často bývá označován jako organický. Takové díly jsou údajně vhodné pro 3D tisk, ale není tomu tak. Ve většině případů je realita daleko prozaičtější. Použití aditivní technologie je pouze jediná možnost, jak takový díl vyrobit.

Harmonizace ve svařování

Mezinárodní harmonizace norem a pravidel pro svařování je důležitá z mnoha důvodů. Primárním důvodem je skutečnost, že svařování je považováno za "zvláštní proces" (EN ISO 9001), při kterém nelze zcela zjistit jakost po skončení procesu inspekcí, ale jakost musí být sledována před i v průběhu celého procesu svařování.

CNC řízení pro rychlostní a multifunkční obrábění

Výsledek obráběcího procesu v parametrech přesnost/rychlost/povrch je dán mnoha faktory na straně stroje, nástrojů, způsobu programování a upínání, přičemž může existovat i více cest k jednomu stanovenému cíli. V tomto článku bychom se chtěli zaměřit na CNC řídicí systém, který je dnes bezpochyby podstatnou a nenahraditelnou složkou tohoto procesu. Řídicím systémem přitom většinou rozumíme jak vlastní řídicí počítač, tak i pohony os a vřeten a systémy odměřování polohy.

Velmi rychlá dvojčata

SolidCAM a InventorCAM jsou jeden a tentýž CAM program integrovaný v různých CADech (SolidWorks a Autodesk Inventor), proto má smysl mluvit o obou najednou. Neliší se funkčně totiž opravdu vůbec, pouze je uživatel ovládá ve svém oblíbeném CADu.

Virtuální stroj pomáhá vyhnout se poškození

Kolize během obrábění jsou vždy nákladnou záležitosti. Tím, jak se výroba vybavuje stále vyšší úrovní automatizace a s rozšiřováním aplikací internetu věcí (IIoT) nabývá prevence chyb na složitosti i časové náročnosti. Japonský výrobce CNC strojů Okuma , který si jako jediný na světě vyrábí veškeré klíčové komponenty obráběcích strojů sám, vyvinul digitální řešení, které slouží k přípravě, simulaci a otestování celého procesu obrábění před jeho zahájením. Během vlastního obrábění provádí systém Collision Avoidance Systém (CAS) velmi přesnou virtuální simulaci s předstihem v řádu milisekund před vlastním řezáním. Jakékoli kolize, které by mohly nastat, jsou tak zablokovány předtím, než mohou způsobit vážná poškození - šetříc čas a peníze provozovatele stroje.

Automatizace lidem práci nebere

Automatizaci se ve firmě Kovosvit MAS věnují od roku 2013. Z původního projektu vznikla samostatná divize MAS Automation a na letošní rok má plánované téměř dvojnásobné tržby oproti roku 2017. V porovnání s plánovaným obratem celého Kovosvitu jsou tržby divize zatím nevýznamné, ale průměrný růst divize o dvě třetiny ročně dokládá, že automatizace má v podniku ze Sezimova Ústí zelenou.

Digitalizujeme svět obrábění

Digitalizace v oblasti obráběcích strojů je poměrně nový fenomén. Svět digitalizace se stává svébytným ekosystémem a Siemens jako jediný má pro jeho vytvoření a fungování potřebnou škálu nástrojů – od simulačních programů pro plánování a virtuální zprovoznění strojů, výrobků i procesů přes řídicí systémy a další prvky průmyslové automatizace po monitoring a sběr dat, cloudová úložiště i manažerské nadřazené systémy. Jaké výhody digitalizace přináší, ukázal Siemens na letošním Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně mimo jiné také na prototypu multifunkčního obráběcího centra MCU450 společnosti Kovosvit MAS.

Propojené systémy ve výrobě

Ekonomická síla firmy, její produktivita a úspěch na trhu závisí do značné míry na tom, jak chytře a efektivně společnost využívá data, která má k dispozici, a na tom, jaká data vůbec má k dispozici. Sběr a vyhodnocování dat umožňují procesy neustále monitorovat a vylepšovat. Digitalizace všech částí výroby a následná chytrá analýza dat tak zvyšuje produktivitu a efektivitu výroby, umožňuje rychlejší uvedení výrobku na trh, energeticky účinný provoz a ekonomickou výrobu velkého množství individualizovaných výrobků. Společnost Siemens nabízí komplexní portfolio softwarových a hardwarových řešení, která už dnes pomáhají digitalizovat celý vývojový a výrobní proces.

Větší řádkování při obrábění načisto

Při použití fréz s optimálně zakřiveným břitem pro frézování vnějších povrchů je možné časy na dokončovací obrábění značně snížit. Docílit toho lze vzájemnou souhrou stroje, nástroje a softwaru, jak ukazuje následující příklad.

Simulací ke zlepšení efektu mazání a chlazení

Optimalizace třískového obrábění moderní metodou simulace strategie mazání a chlazení je dnes podrobena systematickému výzkumu. Použitím simulace procesu třískového obrábění a simulace proudění chladicího média se značně sníží náklady na výzkum a vývoj.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit