Témata
Reklama

Mají dívky malý zájem o techniku?

16. 06. 2017

Podle průzkumu společnosti Microsoft v 11 evropských zemích dívkám schází ve vyučování vědy a technologií větší důraz na praktické využití v praxi a jistota, že se budou moci uplatnit stejně dobře jako muži. Děvčatům také chybí pozitivní vzory. I proto se projekt Akademie programování letos více zaměřil právě na to, jak pomoci dívkám ve věku 11 až 18 let najít si cestu k technologiím.

Dívky na závěrečném hackathlonu Akademie programování dokazují, že si s počítači rozumí stejně dobře jako kluci.

Divky na zaverecnem hackathonu Akademie programovani dokazuji ze si s pocitaci rozumi stejne dobre jako kluci

Akademii programování organizuje Microsoft už třetím rokem společně s neziskovou organizací Czechitas. Letos bylo v rámci projektu vyškoleno na 200 učitelů z celé republiky, kteří své zkušenosti předávají studentům v inspirativních kurzech.

„Na programování se mi líbí, že z ničeho najednou vznikne něco hmatatelného. Dalo by se to přirovnat ke kouzlení,“ sdílí své zkušenosti s kódováním šestnáctiletá Tereza Hrbková ze vsetínského gymnázia, která se v příštím roce chystá na studium prestižní střední školy v USA a umí si představit, že by se jednou programováním živila.

Tereza je jednou ze studentek, které se zúčastnily workshopů Akademie šitých na míru právě dívkám. Kromě programování je jejich součástí také setkání s inspirativními ženami, které dokázaly ve světě IT uspět. Z rozsáhlého průzkumu totiž vyplývá, že v rozhodování o budoucí kariéře hrají velkou roli pozitivní vzory v okolí. „Inspirativní setkání nebo pozitivní zkušenost s lidmi z oboru technologií může být pro dívky tím klíčovým impulsem pro to, aby se rozhodly věnovat se technologiím,“ vysvětluje Lenka Čábelová, manažerka komunikace ve společnosti Microsoftu. „Proto se snažíme zprostředkovávat nejen informace, ale i autentické zážitky. V rámci Akademie programování měly letos dívky možnost setkat se i s generálním ředitelem Microsoftu Satyou Nadellou,“ dodává Lenka Čábelová.

Offline část hackathlonu Akademi programování - Řešení logických hádanek

Dívky chtějí vidět výsledky

Pro dívky je důležité také to, aby viděly výsledek své práce, proto je Akademie programování koncipována tak, aby studenti odcházeli z kurzů s naprogramovanou hrou, aplikací nebo třeba webovou stránkou. To potvrzuje i Helena Havelková, která se k programování dostala díky Letní škole dívek v IT a nyní je do komunity mladých programátorek zapojena naplno jako ambasadorka Akademie programování. „Ještě před rokem jsem počítač otevřela jen kvůli sociálním sítím. Teď už mám za sebou několik programovacích kurzů a čím víc oho umím, tím víc se chci učit. Jednou bych chtěla pomáhat vyvíjet programy, které nám budou pomáhat v každodenním životě,“ prozradila svůj sen Helena.

Pro dívky nabízí Akademie programování atraktivní možnost vyzkoušet si technologie v „bezpečném“ prostředí, proto jsou nově součástí Akademie také dívčí workshopy a on-line tutoriály. „Kromě workshopů chystáme pro dívky ještě sérii krátkých videí, podle nichž si budou moct v počítači vytvořit jednoduchou grafiku, webovou stránku nebo anketu. Chceme tak otevřít dveře do IT i těm dívkám, které se nemohou osobně zúčastnit našich kurzů,“ přibližuje plány Akademie programování koordinátorka projektu Lucie Jurystová z Czechitas.

Účastníci hackathlonu na terase.

Přes 50 dětí na závěrečném hackathonu

Letošní školní rok s Akademií programování byl v sobotu ukončen tradičním hackathonem pro nejúspěšnější školní týmy ze všech koutů České republiky. „Cílem Akademie není vychovat nové programátory, ale naučit děti využívat počítač ke kreativní činnosti a ovládat moderní technologie obecně, protože ty budou hrát v jejich budoucím uplatnění na trhu práce čím dál tím důležitější roli,“ uzavírá Lenka Čábelová.

Zatímco mladší děti soutěžily v řešení logických hádanek offline i na počítači, pokročilejší programovali aplikace v TouchDevelopu. „Hackathon Akademie programování potvrdil závěry celoevropského průzkumu společnosti Microsoft o vztahu dívek k vědě a technologiím. Zatímco v mladší kategorii dívky dominovaly, v soutěži pro děti od 12 let už se prosadili více kluci. Snažíme se v rámci projektu Akademie programování dívky seznámit s kódováním už na prvním stupni základních škol, protože pak je větší šance, že se ani v budoucnu nebudou technologií bát,“ uzavírá Pavla Randáková z Czechitas.

Průzkum společnosti Microsoft zahrnul dvanáct evropských zemí: Českou republiku, Belgii, Finsko, Francii, Itálii, Irsko, Německo, Nizozemsko, Polsko, Rusko, Slovensko a Velkou Británii. Výsledkem je studie, která podle dostupných informací svým detailním vhledem do dané oblasti nemá v Evropě obdoby.

STEM: Pro účely výzkumu byl pojem STEM (Science, Technology, Engineering and Maths) definován (a účastnicím průzkumu vysvětlen) jako přírodní vědy (včetně biologie a medicíny), technologie, inženýrství (včetně designu) a matematika.

-ks-

Firmy
Související články
Stavme na pozitivním a fungujícím

Česko patřilo ke konci roku 2023 k zemím, jejichž ekonomika stále nedosáhla předcovidové úrovně. Hospodářský růst bude podle většiny ekonomů i v tomto roce velmi pomalý. Situaci komplikují nepříliš optimistické faktory, jako je nestabilita veřejných financí, výroba postavená na subdodávkách, nedostatečná infrastruktura a další. Když k tomu připočteme vnější geopolitické okolnosti, není situace příliš příznivá. A o tom, jak toto vše ovlivňuje automobilový průmysl a jak se zbavit stigmatu subdodavatelské země, jsme hovořili s Petrem Knapem, odborníkem společnosti EY pro automobilový průmysl.

MM Glosa: Sem se mi dívejte

Filmový a televizní dabing byl naší pýchou. František Filipovský nechť je toho důkazem. Úspěch rolí legendárního francouzského herce Louis de Funès, jehož vlastní hlas nikterak neupoutá, je z velké části právě dán mistrovským dabingem. Osobně bych se s ohledem na výuku jazyků tohoto pomyslného dabingového prvenství klidně vzdal a jménem Husákovy generace ho vyměnil za možnost zhlédnout černobílé upozornění ČST například před legendárním seriálem Profesionálové, že: „Pořad je v původním znění s titulky“, a agenty z CI5 slyšet v originále, a dostávat tak pod kůži hovorové fráze a výslovnost.

O stavu ekonomiky a roli vůdců

V povídání s Janem Urbanem, vysokoškolským pedagogem, podnikovým poradcem, publicistou a autorem řady knih a článků, se prolíná řada myšlenek nedávno zesnulého profesora Milana Zeleného, i když se osobně nikdy nepotkali. Několik top manažerů a emeritních CEO, kterým jsme tento rozhovor poskytli před zveřejněním, doporučilo slova Jana Urbana tesat do kamene. V intencích uvažování excelentních ekonomů Zeleného i Urbana lze říci, že dosud panuje rozpor, který nastiňuje tento rozhovor: trend zaměňování popisu akce za akci samotnou se spíše prohlubuje místo toho, aby v praxi ustupoval – v politice, podnikání i ve vzdělávání.

Související články
Plzeňské setkání strojařů

Katedra technologie obrábění Fakulty strojní Západočeské univerzity v Plzni letos uspořádala již devátý ročník mezinárodní konference Strojírenská technologie Plzeň. V porovnání s minulým ročníkem zaznamenala podstatně větší návštěvnost – čítala téměř dvě stě účastníků a uskutečnilo se bezmála šedesát prezentací. Náš časopis na konferenci figuroval jako mediální partner akce.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
MM Glosa: Eine große Katastrophe

V Německu to stále vře. Vedle obav z politických iniciativ a churavějící ekonomiky řeší naši západní sousedé i otázky rasismu. Skupina vědců, jejichž úkolem bylo zkoumat, jak kdysi dávno žili dinosauři, se raději zabývá otázkou, zda jména dinosaurů odpovídají dnešnímu duchu doby. Zatímco dinosauři kdysi obývali Zemi bez zájmu o politickou korektnost, jejich jména jsou nyní předmětem vášnivých debat, zdali nejsou rasistická nebo sexistická…

Kristova léta

Ke svému závěru se nachýlil rok, ve kterém stále rezonovaly všechny krize, které si Evropa nashromáždila za předchozí období. Některé státy se jejich důsledky popraly celkem se ctí, jako například Polsko, další se vrátily do předcovidové úrovně a bohužel Česká republika jako jediná stále lapá po dechu. Proč? Co je důvodem?

Je nutné stanovit diagnózu a následně zvolit léčbu

Bohdan Wojnar vždy razil zásadu, že je třeba si všechno řádně odpracovat a každý den zkusit udělat něco navíc. Nikdy se nebránil novým věcem, trpělivě se je učil a s potřebnou dávkou štěstí se pak dostával k zajímavým pracovním příležitostem. Během čtyřiceti profesních let ušel cestu od chemického inženýra, přes dlouhou kariérou ve Volkswagenu Slovakia ve financích a controllingu až po člena představenstva za oblast HR ve Škoda Auto. Toto je dle jeho slov výhodou velkého koncernu, kdy nemusíte zůstat na jednom místě, u jednoho oboru a v jedné zemi. Tyto zkušenosti mu poskytly velký profesní přehled, ze kterého vycházejí témata aktuálního otevíracího rozhovoru MM Průmyslového spektra.

Je něco shnilého ve státě dánském

Historička ekonomie Antonie Doležalová tvrdí, že to, co prožíváme, je příležitostí. Čas prý ukáže, jestli bude promarněná, nebo využitá. My Češi jsme byli obdivováni pro svůj podnikatelský zápal. Jak jsme pilní a pracovití. Jak jsme jednotní a soudržní. Jak umíme odhodit své osobní zájmy ve prospěch celku. Jak jsme kulturní a vzdělaní. Jaká je ale současná realita?

MM Podcast: Glosa - Nároková ekonomika

Aplikovaný výzkum musí ekonomiku primárně posouvat k vyšší přidané hodnotě. Je však třeba stávající přístup hodnocení změnit optikou dlouhodobé efektivity a rentability investovaných prostředků, a to jak účelově, tak do místa určení. Mám tím na mysli například tvorbu dopravní, energetické či digitální infrastruktury nebo transformaci hospodářství na nízkouhlíkové. Bez dotací se totiž firmy na zelenou ekonomiku nepřetransformují.

Krize jako cesta k žádoucí změně

Hlavním životním mottem Ing. Vlastislava Břízy, majitele a generálního ředitele společnosti Koh-i-noor, je tvrzení, že kdo je připraven, není zaskočen. Společný rozhovor probíhal v intencích této jeho celoživotní strategie.

MM Podcast: Glosa - Sedmnáctá země spolková na kolečkách

Problémy koncernové automobilky jsou vážnější, než si většina lidí umí představit. Kombinace emisního skandálu DieselGate, změny trhu a návyků spotřebitelů, inflace a neschopnosti na to všechno pružně reagovat je pro VW smrticí koktejl. Může jí dokonce hrozit osud finské Nokie či amerického Kodaku, které před lety nedokázaly zachytit nastupující disruptivní změny a se svým ikonickým byznysem skončily. Jak zásadní problém by podobný osud znamenal pro Německo, potažmo celou subdodavatelskou Evropu, se můžeme jen domýšlet.

Fórum výrobních manažerů

Jaké zkušenosti máte s produktovými/subdodavatelskými dodávkami do obranného průmyslu? Jak bylo náročné se do tohoto sektoru dostat? Jedná se o oblast, která je pro vás v současné době důležitá nejen v rámci vaší výrobní diverzifikace, ale i případných státních garancí?

Kvalitní subdodavatelé se nemusí bát o zakázky

Energetická krize a válka na Ukrajině zasáhla především evropskou ekonomiku. Hospodářské kormidlo se den ze dne otočilo a jednotlivé státy začaly posilovat svoji obranyschopnost. Průmysl je více soustředěn na oblast obranného a bezpečnostního charakteru, a subdodavatelé tak mají šanci svůj byznys diverzifikovat. Co se podařilo a co by mohlo být lepší, v tomto zajímavém segmentu podnikání, jsme diskutovali s prezidentem Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR Jiřím Hynkem.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit