Témata
Reklama

Nová centrála Siemens

26. 09. 2016

Spektakulární desetimetrová skulptura Křídla amerického architekta Daniela Libeskinda zdobí hlavní vchod do nové budovy, v níž v centru Mnichova sídlí vedení koncernu Siemens. Patnáctitunový symbol digitalizace je doplněn tisícem světelných bodů LED, jež při setmění vytvářejí velice působivý dojem. Náklady na výstavbu nového komplexu se odhadují na 100 až 200 milionů eur.

Budova nové centrály, z níž se řídí aktivity po celém světě, vznikla na základě návrhu dánského studia Henning Larsen Architects, které vyhrálo mezinárodní soutěž v roce 2011 a akceptuje současné světové trendy. Základní kámen byl položen v létě roku 2013.
Těžištěm komplexu je atrium, jež slouží i jako prostor pro výstavy, konference a různé společenské akce. Například zde bude v adventu instalován 15 metrů vysoký vánoční strom.

Je zde také působivá velká skulptura Georga Baselitze s názvem Sestry. Podle autora se jedná o vzpomínku na sestru a její dvě přítelkyně, někteří spatřují v sousoší Tři grácie, ale pro koncern je toto dílo vyjádřením kreatiny a spolupráce.

Pozornost v hale vzbuzuje rovněž 13 m2 velká videostěna v rozlišení Full HD. Obsahuje 2 miliony světlených bodů LED, jež vytvářejí brilantní obraz za všech světlených podmínek. Projekce je doplněna reproduktory o výkonu 30 000 W.
Spolu se skupinou novinářů z několika evropských zemí jsme měli možnost se s novostavbou podrobněji seznámit. Po průchodu prosklenými otáčivými dveřmi je návštěvník přivítán v recepci. Tvoří ji dlouhý elegantní pult, který ničím nepřipomíná staré známé kukaně tradičních vrátnic. Hosté zde obdrží jmenovky s čipem, který umožňuje průchod vstupními turnikety. Prosklené gondoly výtahů se nepohybují v uzavřených šachtách, ale naopak s vyhlídkou do haly. Je to ostatně oblíbené umístění zdviží známé již z některých význačných hotelů.
Všechna pracovní místa v šestiposchoďové budově jsou situována podél okenní fronty, aby byly v maximální míře zásobovány denním světlem. Zaměstnanci si mohou sami regulovat klimatizaci. Na každém poschodí je několik oddechových zákoutí s kuchyňským koutkem.

Pracuje zde 1200 lidí, takže logistika hrála důležitou roli při vytváření komfortního pracovního prostředí. Pečlivě byla zpracovány také informační, komunikační a bezpečnostní systémy.

Koncept budovy spojuje efektivnost a ochranu životního prostředí díky nasazení inovativní techniky divize Siemens Building Technologie, takže je oceněn certifikátem LEED a jeho německou obdobou DGNB. Celá energetická spotřeba se pokrývá z obnovitelných zdrojů. Na střeše jsou umístěny výkonné fotovoltaické panely a vzhledem k využívání obnovitelných zdrojů se produkce CO2 proti starému komplexu snížila o 90 % a ročně činí jen asi 9 kg na čtvereční metr. Také se spotřebuje o 75 % méně vody, jež proudí potrubím o celkové délce 70 kilometrů. Rozvody jsou v podlahách a slouží k vytápění a rovněž k chlazení.


Jistě není bez zajímavosti fakt, že je zde také úschovna až 200 jízdních kol a nabíjecí přípojky pro elektrokola a 21 parkovacích míst pro elektroauta.

Provoz budovy je řízen systémem Design, který kontroluje a průběžně optimalizuje všechny parametry. Nová centrála Siemens si právem zaslouží označení Smart Building.


Karel Sedláček, Mnichov

Firmy
Související články
Stavme na pozitivním a fungujícím

Česko patřilo ke konci roku 2023 k zemím, jejichž ekonomika stále nedosáhla předcovidové úrovně. Hospodářský růst bude podle většiny ekonomů i v tomto roce velmi pomalý. Situaci komplikují nepříliš optimistické faktory, jako je nestabilita veřejných financí, výroba postavená na subdodávkách, nedostatečná infrastruktura a další. Když k tomu připočteme vnější geopolitické okolnosti, není situace příliš příznivá. A o tom, jak toto vše ovlivňuje automobilový průmysl a jak se zbavit stigmatu subdodavatelské země, jsme hovořili s Petrem Knapem, odborníkem společnosti EY pro automobilový průmysl.

MM Glosa: Sem se mi dívejte

Filmový a televizní dabing byl naší pýchou. František Filipovský nechť je toho důkazem. Úspěch rolí legendárního francouzského herce Louis de Funès, jehož vlastní hlas nikterak neupoutá, je z velké části právě dán mistrovským dabingem. Osobně bych se s ohledem na výuku jazyků tohoto pomyslného dabingového prvenství klidně vzdal a jménem Husákovy generace ho vyměnil za možnost zhlédnout černobílé upozornění ČST například před legendárním seriálem Profesionálové, že: „Pořad je v původním znění s titulky“, a agenty z CI5 slyšet v originále, a dostávat tak pod kůži hovorové fráze a výslovnost.

O stavu ekonomiky a roli vůdců

V povídání s Janem Urbanem, vysokoškolským pedagogem, podnikovým poradcem, publicistou a autorem řady knih a článků, se prolíná řada myšlenek nedávno zesnulého profesora Milana Zeleného, i když se osobně nikdy nepotkali. Několik top manažerů a emeritních CEO, kterým jsme tento rozhovor poskytli před zveřejněním, doporučilo slova Jana Urbana tesat do kamene. V intencích uvažování excelentních ekonomů Zeleného i Urbana lze říci, že dosud panuje rozpor, který nastiňuje tento rozhovor: trend zaměňování popisu akce za akci samotnou se spíše prohlubuje místo toho, aby v praxi ustupoval – v politice, podnikání i ve vzdělávání.

Související články
Plzeňské setkání strojařů

Katedra technologie obrábění Fakulty strojní Západočeské univerzity v Plzni letos uspořádala již devátý ročník mezinárodní konference Strojírenská technologie Plzeň. V porovnání s minulým ročníkem zaznamenala podstatně větší návštěvnost – čítala téměř dvě stě účastníků a uskutečnilo se bezmála šedesát prezentací. Náš časopis na konferenci figuroval jako mediální partner akce.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
MM Glosa: Eine große Katastrophe

V Německu to stále vře. Vedle obav z politických iniciativ a churavějící ekonomiky řeší naši západní sousedé i otázky rasismu. Skupina vědců, jejichž úkolem bylo zkoumat, jak kdysi dávno žili dinosauři, se raději zabývá otázkou, zda jména dinosaurů odpovídají dnešnímu duchu doby. Zatímco dinosauři kdysi obývali Zemi bez zájmu o politickou korektnost, jejich jména jsou nyní předmětem vášnivých debat, zdali nejsou rasistická nebo sexistická…

Kristova léta

Ke svému závěru se nachýlil rok, ve kterém stále rezonovaly všechny krize, které si Evropa nashromáždila za předchozí období. Některé státy se jejich důsledky popraly celkem se ctí, jako například Polsko, další se vrátily do předcovidové úrovně a bohužel Česká republika jako jediná stále lapá po dechu. Proč? Co je důvodem?

Je nutné stanovit diagnózu a následně zvolit léčbu

Bohdan Wojnar vždy razil zásadu, že je třeba si všechno řádně odpracovat a každý den zkusit udělat něco navíc. Nikdy se nebránil novým věcem, trpělivě se je učil a s potřebnou dávkou štěstí se pak dostával k zajímavým pracovním příležitostem. Během čtyřiceti profesních let ušel cestu od chemického inženýra, přes dlouhou kariérou ve Volkswagenu Slovakia ve financích a controllingu až po člena představenstva za oblast HR ve Škoda Auto. Toto je dle jeho slov výhodou velkého koncernu, kdy nemusíte zůstat na jednom místě, u jednoho oboru a v jedné zemi. Tyto zkušenosti mu poskytly velký profesní přehled, ze kterého vycházejí témata aktuálního otevíracího rozhovoru MM Průmyslového spektra.

Je něco shnilého ve státě dánském

Historička ekonomie Antonie Doležalová tvrdí, že to, co prožíváme, je příležitostí. Čas prý ukáže, jestli bude promarněná, nebo využitá. My Češi jsme byli obdivováni pro svůj podnikatelský zápal. Jak jsme pilní a pracovití. Jak jsme jednotní a soudržní. Jak umíme odhodit své osobní zájmy ve prospěch celku. Jak jsme kulturní a vzdělaní. Jaká je ale současná realita?

MM Podcast: Glosa - Nároková ekonomika

Aplikovaný výzkum musí ekonomiku primárně posouvat k vyšší přidané hodnotě. Je však třeba stávající přístup hodnocení změnit optikou dlouhodobé efektivity a rentability investovaných prostředků, a to jak účelově, tak do místa určení. Mám tím na mysli například tvorbu dopravní, energetické či digitální infrastruktury nebo transformaci hospodářství na nízkouhlíkové. Bez dotací se totiž firmy na zelenou ekonomiku nepřetransformují.

Krize jako cesta k žádoucí změně

Hlavním životním mottem Ing. Vlastislava Břízy, majitele a generálního ředitele společnosti Koh-i-noor, je tvrzení, že kdo je připraven, není zaskočen. Společný rozhovor probíhal v intencích této jeho celoživotní strategie.

MM Podcast: Glosa - Sedmnáctá země spolková na kolečkách

Problémy koncernové automobilky jsou vážnější, než si většina lidí umí představit. Kombinace emisního skandálu DieselGate, změny trhu a návyků spotřebitelů, inflace a neschopnosti na to všechno pružně reagovat je pro VW smrticí koktejl. Může jí dokonce hrozit osud finské Nokie či amerického Kodaku, které před lety nedokázaly zachytit nastupující disruptivní změny a se svým ikonickým byznysem skončily. Jak zásadní problém by podobný osud znamenal pro Německo, potažmo celou subdodavatelskou Evropu, se můžeme jen domýšlet.

Fórum výrobních manažerů

Jaké zkušenosti máte s produktovými/subdodavatelskými dodávkami do obranného průmyslu? Jak bylo náročné se do tohoto sektoru dostat? Jedná se o oblast, která je pro vás v současné době důležitá nejen v rámci vaší výrobní diverzifikace, ale i případných státních garancí?

Kvalitní subdodavatelé se nemusí bát o zakázky

Energetická krize a válka na Ukrajině zasáhla především evropskou ekonomiku. Hospodářské kormidlo se den ze dne otočilo a jednotlivé státy začaly posilovat svoji obranyschopnost. Průmysl je více soustředěn na oblast obranného a bezpečnostního charakteru, a subdodavatelé tak mají šanci svůj byznys diverzifikovat. Co se podařilo a co by mohlo být lepší, v tomto zajímavém segmentu podnikání, jsme diskutovali s prezidentem Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR Jiřím Hynkem.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit