Témata
Reklama

Bio-baterie z vlastního potu

Původně se Wenzhao Jia z University of California v San Diegu a jeho kolegové domníval, že vyvíjí jen nový senzor, který měří laktát u sportovců bez nutnosti odběru krve. Laktát je vlastně sůl kyseliny mléčné a je měřítkem toho, jak moc se svaly namáhají. Proto se měří při zátěžových testech jak sportovcům, ale i při lékařských prohlídkách.

Myšlenka výzkumu: laktát neměřit v krvi, ale v potu. Tým tedy vyvinul chemický senzor ve formě samolepky, jež se používá při tetování. V ní je enzym, který reaguje s laktátem a při fotochemické reakci se generuje energie. Tento malý elektrický proud lze měřit, a ukazuje, kolik laktátu se uvolnilo.

Reklama
Reklama
Reklama
Tento princip lze využít také při vývoji bio-baterie. Jia a jeho kolegové oznámili na sjezdu Americké chemické společnosti, která se konala v San Francisku, že zatím tedy mohou vyrobit maximálně 70 mikrowattů z čtverečního centimetru kůže. Nicméně, elektrody jejich prototypů byly velké jen 2 až 3 mm, takže vygenerovaly jen 4 mikrowatty. K napájení hodinek je však zapotřebí asi 10 mikrowattů.

Ale toto je teprve začátek. V budoucnu bude pravděpodobně možné, aby biosenzory voperované pod kůži samy generovaly více elektrickou energii a napájely malé baterie, což by skýtalo netušené možnosti ve sportovních, vojenských a biomedicínckých aplikacích. Každý by si třeba sám mohl průběžně nabíjet svůj mobilní telefon.

Výhody proti běžným bateriím jsou zřejmé: jedná se o obnovitelný zdroj energie, který si každý nosí sám s sebou, rychleji se nabíjejí než ty tradiční, nemohou explodovat a navíc neobsahují žádné toxické chemikálie.

Malý háček je však v tom, že lidé se nepotí všichni stejně. Jak ukázaly testy, pokusné osoby se sportovní kondicí, které trénují průměrně třikrát týdně, nevyrobily téměř žádnou elektřinu. Naproti tomu nesportovní účastníci experimentu dosáhli největších výkonů. Důvody pro tyto rozdíly: laktát se uvolňuje ve svalové tkáni pouze v případě, že se sval unavuje. Netrénovaní se tedy dříve unaví a v jejich potu se objeví dříve a více laktátu než u jejich atletických kolegů. V tomto konkrétním případě, tedy mimořádně platí: nesportovaní jsou na tom lépe - alespoň pokud jde o výrobu energie.

-ks-

Zdroj: Tisková zpráva

Redakčně upraveno

Reklama
Firmy
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Nenaleťte kyberzločincům o dovolené – bezpečnostních tipy

Stále více lidí nedává svůj počítač, tablet nebo mobilní telefon z ruky ani na dovolené. Kyberzločinci si ale volno neberou, i na cestách je proto potřeba dávat pozor na bezpečnost dat i elektronických zařízení. Pokud se vám dovolená nemá prodražit o ztráty způsobené nenechavci v kyberprostoru, ani si ji nechcete zkazit nepříjemnými události, buďte opatrní na své přístroje i data.

Pneumatiky pro tradiční Velkou cenu Británie v Silverstone

Tento závodní víkend zavede týmy F1 na jeden z nejstarších okruhů závodního kalendáře. Trať na bývalém letišti v Silverstone je s přestávkami jeho součástí již od roku 1950. Charakteristické jsou pro ni rychlé zatáčky, které kladou extrémní nároky na vozy i pneumatiky. Správnou volbou tu tak budou nejtvrdší tři směsi z nabídky Pirelli.

Budoucnost stavebnictví: Odpadní termoplasty

Různé polymerní typy odpadů, pro které zatím není širší uplatnění. To je vedlejší produkt, vznikající při výrobě a zpracování plastů. Čeští výzkumníci se proto pustili do studia jejich klíčových vlastností, aby umožnili jejich následné zpracování. Výsledkem jejich práce je vytvoření uceleného přehledu možností využití odpadních termoplastů ve výrobě kompozitních materiálů pro stavebnictví. Z odpadu lze tedy nyní vyrábět různé stavební prvky z polymerbetonu nebo například odolné dlaždice.

Nový interdisplinární obor na ČVUT

Fakulta biomedicínského inženýrství ČVUT v Praze (FBMI) získala akreditaci nového navazujícího magisterského studijního programu Aplikovaná fyzioterapie.

Technologické trendy 2021 #2 Revitalizace core systémů

Transformace stávajících technologií a vznik nových je tak rozsáhlý a rychlý, že ten, kdo chce držet krok a sledovat veškeré změny, se stává v podstatě celoživotním lovcem nových objevů a poznání. Technologický pokrok jde ruku v ruce s růstem ekonomickým a v některých případech stojí za průlomovými změnami. Společnost Deloitte každoročně připravuje studii Deloitte Tech Trends. Nejinak tomu i letos. Pojďme tentokráte nahlédnout do druhého trendu a to Revitalizace core systémů.

Technologické trendy 2021 #1 Vliv technologií na obchodní strategie

Transformace stávajících technologií a vznik nových je tak rozsáhlý a rychlý, že ten, kdo chce držet krok a sledovat veškeré změny, se stává v podstatě celoživotním lovcem nových objevů a poznání. Technologický pokrok jde ruku v ruce s růstem ekonomickým a v některých případech stojí za průlomovými změnami. Společnost Deloitte každoročně připravuje studii Deloitte Tech Trends. Nejinak tomu i letos. Pojďme postupně nahlédnout na vybrané trendy 2021.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit