Témata
Reklama

Japonský projekt nejvýkonnějšího počítače

Japonsko plánuje postavit nejrychlejší superpočítač ve snaze vyzbrojit svůj průmysl vynikající platformou pro výzkum, která by pomohla rozvíjet a zlepšovat nejmodernější technologie jako jsou auta bez řidiče, roboty a lékařská diagnostika.

Ministerstvo hospodářství, obchodu a průmyslu vynaloží 19,5 miliardy ¥ (173 milionů $) na nový projekt, který původně nebyl v rozpočtu. Svědčí to o tom, že vláda chce dostat Japonsko zpět na přední místo ve světě techniky. Země ztratila svou výhodu v mnoha elektronických oblastech v důsledku sílící konkurence, kterou vytvářejí Jižní Korea a také Čína, která disponuje současným nejvýkonnějším počítačem na světě.

Jmenuje se Sunway TaihuLight, je postavený na linuxovém základě a zvládne až 93 bilionů operací za sekundu. Tímto výkonem 93 petaflops překonává dřívější světovou jedničku čínský Tianhe-2 třikrát.

Reklama
Reklama
Reklama
Pohled na japonský superpočítač K s výkonem 10,51 PFLOPSNejvýkonnější superpočítač Japonska má výkon „pouze“ 13,5 PFLOPS a projekt proto chce postavit desetkrát výkonnější model, který bude mít celkový výpočetní výkon 130 PFLOPS.


Nový japonský superpočítač byl nazván ABCI (AI Bridging Cloud Infrastructure) a a mělo by jej využívat mnoho společností a organizací v Japonsku. Jak název napovídá, bude se zkoumat především umělá inteligence.

Celková cena za superpočítač by měla být 173 milionů dolarů, což je v přepočtu asi 4,8 miliardy korun.

Zdroj: Tisková zpráva

Reklama
Firmy
Související články
Auto jako digitální platforma

Každý druhý vůz na evropských silnicích by v polovině příštího desetiletí mohl být autonomní. Studie společnosti Ericsson se zabývá tím, co všechno by takový systém zahrnoval, včetně infrastruktury podél silnic založené na konceptu IoT a neustálé vzájemné komunikace nejen mezi auty samotnými, ale s celým dopravním ekosystémem.

Drony pro humanitární operace

Skupina MRS (Multi-Robot Systems) působící v rámci katedry kybernetiky Fakulty elektrotechnické (FEL) ČVUT v uplynulých týdnech na poušti ve Spojených arabských emirátech testovala let roje dronů. Pro realizaci skupinového letu se vědci inspirovali hejnem ptáků či plovoucích ryb. Drony by pak mohly být zapojeny do humanitárních operací vyhledávání a záchrany osob.  

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit