Témata
Reklama

Nejrychlejší kamera světa

Díky kameře, která dokáže pořídit 4 biliony snímků za vteřinu, mohou být detailně nafilmovány chemické reakce a fyzikální procesy a na tomto základě analyzovány.
Pro názornost vědci uvádějí, že prasknutí vzduchového pouťového balónku se nechá zaznamenat ve všech svých fázích vysokorychlostní kamerou, jež pořídí asi 10 tisíc záběrů za vteřinu. Ovšem téměř milionkrát rychleji pracuje nová kamera vyvinutá v Japonsku, s jejíž pomocí se dají nasnímat a analyzovat chemické a fyzikální procesy. Rozlišení snímků se pohybuje kolem 450 bodů.

„Tato nejrychlejší kamera světa slibuje nové pohledy do chemických reakcí, na přenos tepla nebo pro ultrazvukové vyšetření,“ říká Keisuke Goda z chemické fakulty z univerzity v Tokiu.

Reklama
Reklama
Reklama
Společně s kolegy z Keio University v Kanagawě dosáhl Godův tým rekordní rychlosti díky metodě nazvané „Motion Picture Femtophotography“.

Jako zdroj světla posloužil titan-safírový laser, který vysílá extrémně krátké pulsy v řádu femtosekund v blízké infračervené oblasti. Paprsek je veden sklem nebo skleněným vláknem. Systém zrcadel a dělících mřížek umožňuje vysílat jednotlivé částečné pulsy v krátkých intervalech na zkoušený vzorek.

Světelné impulsy jsou zaznamenávané na digitální fotosenzor, přičemž osvětlený částečný puls obrazového čipu je řazen jeden za druhým díky uspořádání zrcadel, jež připomíná periskop.

V počítači jsou snímané údaje řazeny jako na filmovém pásu od 1 až po 4,4 miliardy obrázků za sekundu. Tak se dá pozorovat dynamika atomárních procesů při vibraci krystalické mřížky. Vědci tak mohli s touto kamerou například nafilmovat dynamiku tepelného fenoménu, který proběhl v rychlosti, jež odpovídá asi šestině rychlosti světla.

Velké možnosti se nové kameře otevírají při výzkumu a vývoji nových materiálů a biologických procesů.

-ks-

Zdroj: tisková zpráva

Redakčně upraveno

Reklama
Firmy
Související články
Nenaleťte kyberzločincům o dovolené – bezpečnostních tipy

Stále více lidí nedává svůj počítač, tablet nebo mobilní telefon z ruky ani na dovolené. Kyberzločinci si ale volno neberou, i na cestách je proto potřeba dávat pozor na bezpečnost dat i elektronických zařízení. Pokud se vám dovolená nemá prodražit o ztráty způsobené nenechavci v kyberprostoru, ani si ji nechcete zkazit nepříjemnými události, buďte opatrní na své přístroje i data.

Pneumatiky pro tradiční Velkou cenu Británie v Silverstone

Tento závodní víkend zavede týmy F1 na jeden z nejstarších okruhů závodního kalendáře. Trať na bývalém letišti v Silverstone je s přestávkami jeho součástí již od roku 1950. Charakteristické jsou pro ni rychlé zatáčky, které kladou extrémní nároky na vozy i pneumatiky. Správnou volbou tu tak budou nejtvrdší tři směsi z nabídky Pirelli.

Budoucnost stavebnictví: Odpadní termoplasty

Různé polymerní typy odpadů, pro které zatím není širší uplatnění. To je vedlejší produkt, vznikající při výrobě a zpracování plastů. Čeští výzkumníci se proto pustili do studia jejich klíčových vlastností, aby umožnili jejich následné zpracování. Výsledkem jejich práce je vytvoření uceleného přehledu možností využití odpadních termoplastů ve výrobě kompozitních materiálů pro stavebnictví. Z odpadu lze tedy nyní vyrábět různé stavební prvky z polymerbetonu nebo například odolné dlaždice.

Související články
Technologické trendy 2021 #2 Revitalizace core systémů

Transformace stávajících technologií a vznik nových je tak rozsáhlý a rychlý, že ten, kdo chce držet krok a sledovat veškeré změny, se stává v podstatě celoživotním lovcem nových objevů a poznání. Technologický pokrok jde ruku v ruce s růstem ekonomickým a v některých případech stojí za průlomovými změnami. Společnost Deloitte každoročně připravuje studii Deloitte Tech Trends. Nejinak tomu i letos. Pojďme tentokráte nahlédnout do druhého trendu a to Revitalizace core systémů.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Technologické trendy 2021 #1 Vliv technologií na obchodní strategie

Transformace stávajících technologií a vznik nových je tak rozsáhlý a rychlý, že ten, kdo chce držet krok a sledovat veškeré změny, se stává v podstatě celoživotním lovcem nových objevů a poznání. Technologický pokrok jde ruku v ruce s růstem ekonomickým a v některých případech stojí za průlomovými změnami. Společnost Deloitte každoročně připravuje studii Deloitte Tech Trends. Nejinak tomu i letos. Pojďme postupně nahlédnout na vybrané trendy 2021.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit