Témata
Reklama

Nobelova cena za fyziku 2014 objevitelům diod LED

Královská švédská akademie věd oznámila, že letošní Nobelovu cenu za fyziku získali Japonci Isamu Akasaki a Hiroši Amano a Američan japonského původu Shuji Nakamura za vývoj modrých světelných diod.

Reklama
Reklama
Reklama
LED nacházejí uplatnění například v barevných displejích mobilních telefonů, v noteboocích i velkoplošných barevných obrazovkách. Podle švédské akademie tak byl v duchu odkazu Alfréda Nobela oceněn objev, který významně přispívá ku prospěchu celého lidstva.

Šedesátiletý Nakamura je považován za objevitele první modré elektroluminiscenční diody (LED) a letos pětaosmdesátiletý Akasaki v roce 1989 učinil zásadní objevy, které vedly k využívání modrých světelných diod. LED diody se poprvé začaly vyrábět na začátku 90. let.

Zatímco životnost klasických žárovek se pohybuje kolem 1000 hodin, žárovky LED vydrží svítit až 100.000 hodin. Proti klasickým žárovkám je také u LED žárovek spotřeba elektrické energie zhruba o 85 až 90 procent nižší, protože nevyzařují téměř žádné teplo a prakticky všechna energie směřuje do viditelného spektra světla.

Zatím jsou ve všech ledkových světlech, která se nyní dají koupit, nitridové polovodiče, mohou svítit modře nebo v krátkých vlnových délkách. Světlo ale není dostatečně příjemné. V budoucnu se určitě naladí teplejší vlnové délky a bude se ještě více šetřit energii.

LED (anglicky: light-emitting diode), čili diody emitující světlo, jsou odolnější a energeticky účinnější než tradiční zdroje světla. Neobsahují rtuť, takže jsou šetrnější k životnímu prostředí.

Více než půl století již existují diody, které emitují červené a zelené světlo. Ale dlouho trvalo, než se objevilo modré světlo, jež představuje revoluci ve světelné technice. Pouze kombinace červené, zelené a modré mohou produkovat bílé světlo, což umožňuje, že vidíme náš svět jasnější.

Isamu Akasaki, narozen 1929 v Chiran v Japonsku, studoval elektrotechniku na univerzitě v Kjótu. V polovině padesátých let obdržel doktorát na University of Nagoya, kde je profesor dnes. Právě tam vyvinul ve spolupráci s Hiroshim Amanem v roce 1989 nové lampy a modré LED.

Hiroshi Amano se narodil v roce 1960 v Hamamatsu v Japonsku a podílel se na více než 390 studiích a 17 vědeckých publikacích. Dnes je stejně jako jeho kolega Akasaki profesorem na Nagoya University, kde získal doktorát v roce 1989.

Shuji Nakamura, který se narodil v Ikata v Japonsku v roce 1954, začal v roce 1988 nezávisle na sobě Akasakim a Amanovi rozvíjet výzkum modré LED. O dva roky později se mu to podařilo. V té době byl zaměstnán v malé společnosti Nichia pro chemické látky. Dnes má americké občanství a je profesorem na University of California v Santa Barbaře.

-ek-

Zdroj: Tiskové zprávy

Redakčně upraveno

Reklama
Firmy
Související články
Budoucnost stavebnictví: Odpadní termoplasty

Různé polymerní typy odpadů, pro které zatím není širší uplatnění. To je vedlejší produkt, vznikající při výrobě a zpracování plastů. Čeští výzkumníci se proto pustili do studia jejich klíčových vlastností, aby umožnili jejich následné zpracování. Výsledkem jejich práce je vytvoření uceleného přehledu možností využití odpadních termoplastů ve výrobě kompozitních materiálů pro stavebnictví. Z odpadu lze tedy nyní vyrábět různé stavební prvky z polymerbetonu nebo například odolné dlaždice.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit