Témata
Reklama

Nový děkan pražské strojárny

Po dvou neúspěšných volbách na podzim loňského roku byl minulý čtvrtek zvolen naprostou většinou nového akademického senátu Fakulty strojní ČVUT v Praze děkanem této školy prof. Ing. Michael Valášek, DrSc.

Profesor Valášek byl zvolen se zcela novou inovativní koncepcí fungování vysoké školy. Jde o spojení dvojího pohledu na fakultu jako na univerzitu a jako na firmu. Další revoluční prvky – systém řízení kvality studia moderními statistickými metodami, aktivní vztah s průmyslem podle custom relationship management, nastolení otázky empatie v odborném světě a v navrhování strojů. Pro vedení fakulty však opustí 80% svých aktivit a bude se věnovat řízení fakulty.

Reklama
Reklama
Reklama
Profesor Michael Valášek, nový děkan FS ČVUT: „Fakulta má do budoucna velký potenciál, ale jeho rozvinutí je možné jen při dosažení konsensu se sociálními jistotami. Jsme škola se správnými souřadnicemi [50.103, 14.391]“.

Fakulta strojní v minulém období žila v liberálním prostředí a rostla zejména ve výzkumu a v projektech. „Jsem připravený plně se věnovat růstu celé fakulty. Uvědomuji si odlišnost řízení ústavu a fakulty, ale předpokládám, že své zkušenosti zde mohu plně využít. Chci vybudovat z Fakulty strojní ještě kvalitnější fakultu, schopnou konkurovat nejlepším školám na světě. Špičkové pracoviště lze vybudovat jenom s lidmi, kteří chápou, že se musí táhnout za jeden provaz. Proto jednou z mých hlavních priorit bude, umožnit pracovníkům Fakulty strojní akademické uplatnění jak ve výuce, tak výzkumu či praktické sféře a podnikání, a využít tak jejich potenciál ve prospěch fakulty. Klíčovým bodem mého programu je dosažení na fakultě konsensu se sociálními jistotami. S konsensem se fakulta stává velmi silnou, bez něho by budoucnost fakulty byla velmi nejistá,“ říká prof. Ing. Michael Valášek, CSc., nový děkan Fakulty strojní.

-dvo-

Reklama
Firmy
Související články
Korea-V4 Nuclear Universities Chancellors Forum

Začátkem července uspořádala KEPCO International Nuclear Graduate School (dále KINGS) v Soulu historicky první ročník Korea-V4 Nuclear Universities Chancellors Forum. Na fórum pořádané společností KINGS byli pozváni rektoři devíti jaderných univerzit ze všech zemí Visegrádské čtyřky, kteří společně diskutovali o navázání hlubší spolupráce v oblasti dlouhodobého školení personálu jaderných elektráren a podpoře vývozu korejských jaderných technologií.

Roboty na farmě – chytrý monitoring rostlin

Robotizace a umělá inteligence proniká už i do českého zemědělství. Čeští agronomové, IT specialisté a vědci spolupracují na vývoji robotického monitorovacího systému, který je schopen automaticky odhalovat škůdce na rostlinách ve skleníku, předpovídat kvalitu sklizně a zjišťovat případné nedostatky v pracovních harmonogramech pěstitele.

Frézování o mistra ČR

Kdysi dávno jsem poprvé viděla nástup národních týmů do velké soutěže WorldSkills a absolutně mi to vyrazilo dech. Nechápala jsem a v úžasu hleděla, že ty ovace a gejzír nekontrolovaných emocí patří skutečně mladým lidem, kteří reprezentují svoji zemi a ukazují zručnost, a přitom tohle není žádné profesionální sportovní utkání, ale přehlídka odborných dovedností a řemesel! 

Související články
Kyberbezpečnost a vzdělávání zaměstnanců

Z průzkumu, který v České republice pro společnost Kaspersky provedla agentura Ipsos, vyplývá, že jen velmi malé procento českých firem vzdělává své zaměstnance v oblasti kybernetické bezpečnosti. Průzkum se zaměřil na zaměstnance středně velkých firem (se 100 až 499 pracovníky) a v dubnu 2021 se ho zúčastnilo 515 respondentů.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Vědci a firmy z ČR společně zkoumají vesmír

Čeští vědci a technici se významnou měrou podílejí na vědecké misi Plato, kterou připravuje Evropská vesmírná agentura (ESA). Přípravy probíhají už od roku 2014, vesmírná sonda Plato má být vypuštěna v roce 2026. Jejím úkolem je objevovat a zkoumat planety podobné Zemi v prostoru mimo Sluneční soustavu, tzv. exoplanety.

Absolventi bez praxe – firmy musejí posílit spolupráci se školami

Firmy se již mnoho let potýkají s tím, že ze škol vycházejí absolventi bez potřebných praktických dovedností zejména v technických oborech. Distanční výuka tento problém nyní ještě prohloubila. Více než kdy jindy je nyní důležitá spolupráce firem se školami, která může situaci pomoci změnit.

Online univerzita digitálního řemesla

Komplexní vzdělávací platforma v oblasti digitálního řemesla FabLab University učí pedagogy a studenty, jak využívat a ovládat moderní výrobní technologie. Prezenční kurzy a workshopy jsou určeny pro učitelé středních a základních škol. Pro studenty je k dispozici web plný lekcí, tutoriálů a doplňkových materiálů. Webová stránka fablabuniversity.cz nyní nahrazuje dočasně zavřené laboratoře.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit