Témata
Reklama

Optický konektor pro elektrické signály

Aktivní optický konektor řady V od firmy Panasonic s vertikálním nasazováním slouží k obousměrnému přenosu informací po optickém kabelu. Jeho předností je vysoká přenosová rychlost, která může dosahovat až 6 Gb.s-1.
Zařízení umožňuje přenos dat od 20 Mb s-1 až do 6 Gb s-1, přičemž oba nezávislé vstupní a výstupní okruhy jsou galvanicky odděleny. Při přenosu rovněž dochází k podstatné redukci šumů, které by se mohly objevit na galvanicky propojené lince.
Z toho důvodu je možné tento kompaktní optický konektor řady V používat k přenosu dat pro měřicí zařízení, ve výrobě u výrobních zařízení, strojů a průmyslových robotů, ve zdravotnictví například pro přenos informací z citlivých čidel, kde by mohly být měřené signály ovlivněny a rušeny průchodem silným elektromagnetickým polem. Své uplatnění najde i při přenosu signálu z citlivých sond s kamerou, které se používají pro interní vyšetření nebo při neinvazivních operacích.

Reklama
Reklama
Reklama
Optický signál kopíruje elektrický, přiváděný do zásuvky, a šíří se vláknem, přičemž se využívá odrazů světelného paprsku od stěn světlovodného kabelu. Na protilehlém konci je detekován optickým členem, zesílen a převeden opět na signál elektrický. Optický signál se šíří uvnitř skleněného vlákna v oblasti nanometrového pásma a proto není možné, aby byl ovlivněn okolním magnetickým nebo elektrickým polem. Oba okruhy jsou galvanicky odděleny.

Princip optického konektoru

Aktivní optický konektor řady V je na každém konci opatřen zásuvkou, která se nasunuje svisle (vertikálně, odtud označení V) na konektor (zástrčku). Zařízení umožňuje oboustranný průchod dat a pracuje na principu převodu elektrického signálu na optický, který je transportován do druhé jednotky, kde je zpět převeden na elektrický signál a předán k dalšímu zpracování.
Celé zařízení využívá principu vedení optického signálu optickým vlnovodem, kde se signál šíří uvnitř skleněného kabelu odrazy od stěn. Díky tomu nemůže být signál ovlivňován magnetickými a elektrickými poli nebo jejich kombinacemi.
Principem činnosti jednoho kanálu je převedení elektrického signálu pomocí ovladače laserové diody (LDD, Laser Diode Driver), který budí laserovou diodu (LD, Laser Diode). Vyzářený signál je pak naveden do optického kabelu a na druhém konci je pak opětně obnoven (detekován) pomocí fotodiody (PD, Photo Diode) a přenosového impedančního zesilovače (TIA, Trans Impedance Amplifier). Druhý kanál pracuje na shodném principu v opačném směru.
Výrobce Panasonic dodává k zařízení optické kabely o délce 50mm, 300mm a 1m. Impedance vstupu je typicky 100 ohmů, vstupní rozsah přenášených napětí je od 200 do 1200 mV nebo 150 až 340 mV proti zemi. Výstupní napětí se pohybuje v rozmezí od 150 do 275 mV, typicky je 220 mV.

-eb-

Zdroj: Tisková zpráva, zpracováno redakcí

Reklama
Firmy
Související články
14 tisíc EV nabíječek týdně

Státy EU musejí  na svých území do roku 2030 vybudovat 6,8 milionu dobíjecích stanic, pokud chtějí do tohoto data dosáhnout snížení emisí CO2 o 55 %. Podle výsledků studie Evropské asociace výrobců automobilů (ACEA), kterou si nechala vypracovat u konzultační firmy McKinsey, by měly státy EU až sedminásobně přidat s výstavbou dobíjecích stanic pro elektromobily.  Podle této studie by to znamenalo stavbu 14 tisíc nových dobíječek týdně oproti dvěma tisícům, které se ve státech Unie budují nyní. 

Znal je již Napoleon a dá se s nimi i hnojit

Před více než dvěma staletími spatřil tento vynález světlo světa a dodnes hraje nezastupitelnou roli v naší každodennosti. Řeč je o bateriích. Jejich objevitelem je italský fyzik Alessandro Volta, na jehož počest slavíme 18. února, v den vynálezcových narozenin, Mezinárodní den baterií. Jaká tajemství se skrývají pod jejich tvrdou „slupkou“ a které interesantní příběhy jsou s vývojem baterií spojeny? 

Podpora pro poskytovatele IT řešení

Nově spuštěný program Edge Software & Digital Services společnosti Schneider Electric nabízí finanční výhody a podporu poskytovatelům IT řešení. Program zahrnuje nabídku benefitů, podpůrných nástrojů a certifikací umožňujících poskytovatelům IT řešení začít podnikat v oblasti poskytování služeb Managed Power Services.

Související články
Sonda pro bezkontaktní sledování odběru energie

Výzkumníci z Fakulty elektrotechnické ČVUT z telekomunikační katedry vyvinuli v rámci projektu Chytrá řešení pro Prahu sondu, která dokáže měřit spotřebu libovolného spotřebiče a na dálku ji odesílat prostřednictvím sítě internetu věcí (IoT). Inteligentní sonda v podobě krabičky se připevní na napájecí kabel a bezkontaktně indikuje aktivity spotřebičů a odběr energie. Nyní prochází poslední fází testování v terénu.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit