Témata
Reklama

Osvětlení výrobních hal a zdraví zaměstnanců

Obrovské haly bez oken jsou trendem dneška – jejich výstavba je levná a jednoduchá. V takových halách dnes pracují desítky tisíc Čechů, tráví v nich i dvanáct hodin denně. Vyvstává tu však problém: nedostatek přírodního světla a špatné osvětlení nepříznivě ovlivňují zdravotní stav, dostavují se poruchy spánku, deprese. Vývojáři osvětlení se proto začínají předhánět, kdo přijde s lepším řešením. Zaměstnavatelé to vítají.

Odborníci z oblasti vývoje osvětlení se shodují, že nejlepším řešením osvětlení hal jsou dnes LED svítidla. „Regulovatelná LED svítidla šetří zrak tím, že dokáží limitovat oslnění zaměstnanců na přijatelnou míru okolo 19-20 jednotek UGR (uváděná škála osvětlení se pohybuje mezi 10 a 28 jednotkami, pozn.),“ uvádí odborník na výrobu LED osvětlení Stanislav Sehnal z firmy Kampos.

Reklama
Reklama
Reklama
Regulovatelná LED svítidla šetří zrak tím, že dokáží limitovat oslnění zaměstnanců na přijatelnou míru. Řešení problému ulevuje pracovníkům, denně konfrontovaným s tzv. stroboskopickým jevem. K němu dochází například při práci na soustruhu či fréze, kdy lidský zrak při nedostatečném nasvětlení pracovní plochy přestává rozlišovat pohyb otáčivých částí. Zatímco klasické žárovky nejsou schopny stroboskopický jev eliminovat, nová LED svítidla jej snižují na bezpečné minimum.


LED svítidla také dovedou přizpůsobovat sílu záření denní době. To je důležité pro psychiku zaměstnanců. „Svítidla, která díky své variabilitě dokáží reagovat na změny denního světla, mají obrovský potenciál de facto v kterékoliv oblasti, kde záleží na reálnosti barev. Například v módním návrhářství, architektuře nebo v konstrukčních činnostech, kde je lidské oko odkázáno na momentální světelné prostředí,“ doplňuje Sehnal.

-DH-

Zdroj: Tisková zpráva, zpracováno redakcí

Reklama
Firmy
Související články
Výstava Volty v Ostravě již podruhé

Výstavy a veletrhy se v Ostravě pořádají (v jiné podobě než dnes, samozřejmě) již od roku 1362, kdy král Karel IV. vydal ostravským měšťanům povolení pořádat dobytčí trhy. První pavilon pro skutečné výstavy a veletrhy se zde otevřel v roce 1958. Druhý ročník Elektrotechnické výstavy Volty.cz, kterou Ostrava zažila letos začátkem října, se hlásí k tradici technických výstav v Ostravě.

Chytré sítě pro obnovitelné zdroje

Šetrný přístup k získávání elektřiny bez produkce škodlivých znečišťujících látek nabízejí obnovitelné zdroje energie. Jejich slabinou je však částečná nestabilita výroby závislá z velké části na počasí. Zvyšování jejich podílu v neprospěch méně čistých zdrojů se tak neobejde bez modernizace stávající infrastruktury.

Využívání obnovitelných zdrojů v ČR a na Slovensku

Česká republika i Slovensko z pohledu využívání obnovitelných zdrojů energie patří na chvost Evropské unie. V souladu se schválenými klimatickými plány by se však měl podíl takzvaných zelených zdrojů na celkové spotřebě energie v obou zemích postupně zvyšovat. Výraznější zapojení obnovitelných zdrojů je ale podmíněno patřičnou modernizací distribučních soustav. 

Související články
Výroba BMW i3 již minulostí

Elektrické BMW i3 nedostalo přímého nástupce, jelikož v elektrifikační strategii BMW není prostor pro výstřední městské miniauto. Mnichovská automobilka se loučí se svým výrazným městským elektromobilem, který odstartoval novou éru. Výroba i3 byla nákladná. Auto má karbonové konstrukční díly a máloco sdílí s ostatními modely BMW. Původně i3 byla tahák, poutač pozornosti na něco tak výjimečného, jako je elektromobil. Což již ale dnes není potřeba, protože EV se postupně stávají „běžným“ dopravním prostředkem.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
E.ON otevřel svůj první ultrarychlý dobíjecí hub v ČR

Společnost E.ON dnes otevřela v Sulejovicích u Lovosic svůj první ultrarychlý dobíjecí hub v Česku a v následujících letech bude masivně investovat do další veřejné infrastruktury. V celé Evropě by do roku 2026 měla být síť E.ON Drive rozšířená o dalších 5 000 dobíjecích bodů. Zaměřit se přitom E.ON chce na rychlé a ultrarychlé dobíjení a komfort zákazníků. 

Roboty na farmě – chytrý monitoring rostlin

Robotizace a umělá inteligence proniká už i do českého zemědělství. Čeští agronomové, IT specialisté a vědci spolupracují na vývoji robotického monitorovacího systému, který je schopen automaticky odhalovat škůdce na rostlinách ve skleníku, předpovídat kvalitu sklizně a zjišťovat případné nedostatky v pracovních harmonogramech pěstitele.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit