Témata
Reklama

Postřehy CSO z Mezinárodního astronautického kongresu 2014 v Torontu – den první

První den 65. Mezinárodního astronautického kongresu v Torontu začal. Čeká nás dokončení stavby stánku, zahajovací ceremoniál a také první nával návštěvníků, na který se nejvíc těšíme. Ztracené kufry a krabice naštěstí dorazily už v neděli. Výstava byla oficiálně otevřena přestřižením pásky v pravé poledne. Oproti předchozím ročníkům nás překvapila poměrně slabá návštěvnost v první den. „O skutečných důvodech se můžeme jen dohadovat, ale jedním z nich budou pravděpodobně nadprůměrně vysoké ceny služeb jak ve městě a Kanadě obecně, tak přímo na kongresu,“ říká Josef Šobra, pracovník CSO.

Reklama
Reklama
Reklama
Jedni z prvních návštěvníků stánku CSO.

Jako každé IAC, i to kanadské odstartovalo zahajovacím ceremoniálem, který uvedl význam a přínos kongresu v širším společenském světle a také představil hostující zemi. Moderování se ujali dva aktivní kanadští astronauti Jeremy R. Hansen a David Saint-Jacques. Jejich humor si ihned získal všechny účastníky. Během zahajovacího ceremoniálu vystoupili artisti ze Cirque du Soleil. Jeho zakladatel a kosmický turista, který se podíval na palubu Mezinárodní kosmické stanice, Guy Laliberté, pozdravil diváky prostřednictvím předtočeného videa. Hlavní hvězdou však byl kanadský astronaut v důchodu, Chris Hadfield, který se celosvětově proslavil úžasným využíváním sociálních sítí k propagaci kosmonautiky. Jeho poselství bylo jasné a výstižné. Člověk od nepaměti touží po poznání a dobrodružné výpravy zkoumající neznámé končiny naší planety jsou nedílnou součástí naší společnosti. Současná doba dala těmto výpravám další rozměr směrem nahoru – do kosmického prostoru.

Stánek CSO má letos zbrusu nový design,který se soustředí na komunikaci hlavních činností a služeb CSO vůči odborné i široké veřejnosti. Součástí stánku je také expozice několika fyzických kusů produktů českých pracovišť, která se letos značně rozrostla. Naší nabídky využilo celkem devět pracovišť. Centrum speciální optiky TOPTEC z  Turnova poskytnulo iontovým svazkem vyleštěný mandrel pro rentgenovou optiku, firma Maxmechanik z Rožnova pod Radhoštěm přesně obráběné díly z  hliníkových slitin pro sondu ESA Solar Orbiter. Brněnská společnost G. L. Elektronic nám zaslala ukázky napájecí a datové kabeláže pro malé družice.

Značný zájem vzbudil přístroj Ústavu technické a experimentální fyziky ČVUT, který poskytl funkční jednotku detektoru záření na bázi Medipix. Detektor, který jsme si připojili k notebooku, v reálném čase zobrazuje na monitoru stopy po dopadu částic na detektor. Obdobné detektory byly využity na experimentu českých studentů a slouží také na Mezinárodní kosmické stanici (ISS). A u detekce záření zůstaneme i  nadále. Ústav jaderné fyziky AV ČR se na kongresu prezentuje pasivními dozimetry, které byly v rámci jednoho experimentu ESA použity pro vytvoření 3D modelu rozložení kosmického záření uvnitř ISS.

Své zastoupení mají také vysoké školy. Západočeská univerzita v Plzni na výstavu poskytla vzorek palubního počítače a solárních panelů pro svůj CubSat PilsenCUBE. Dalším exponátem, který vzbudil značný zájem především ze stran pedagogů, byl funkční model principu stabilizace družice pomocí gyroskopů, který poskytl Pavel Pačes z FEL ČVUT. Ukázkou středoškolských projektů je CanSat Střední průmyslové školy elektrotechnické v Ječné ulici v Praze, která se s ním letos zúčastnila ve stejnojmenné soutěži ESA v Andøya Space Center v Norsku.

Přítomnost CSO na IAC se nesoustředí pouze na kongresovou výstavu. Naši pracovníci jsou zapojeni do mnoha vědeckých a technických poradních výborů. Na zasedání společné skupiny IAA a IAF v oblasti věd o životě jsme prezentovali pokrok v přípravě mezinárodní konference 20th IAA Humans in Space Symposium 2015 v Praze. Na místě se podařilo dojednat podobu Vědeckého výboru a další organizační záležitosti související s  vědeckým obsahem symposia.

CSO také poctivě plnila svoji roli řádného člena Mezinárodní astronautické federace (IAF) a účastnila se první části zasedání Valného shromáždění. Ředitel CSO Jan Kolář v roli viceprezidenta IAF a  pracovník CSO Michal Václavík jako reprezentant kanceláře. Mimo obecných náležitostí vztahujících se k činnosti federace a aktivitách jejích členů se představili čtyři kandidáti na hostování IAC v roce 2017. „Ve hře tak je australské Adelaide, německé Brémy, turecký Istanbul a  Orlando na Floridě. Prezentace všech kandidátů byly povedené a velmi sugestivně lákaly k podpoře dané lokality. Bude tedy velmi těžké na pátečním zasedání hlasovat pro jeden konkrétní návrh,“ říká Michal Václavík z CSO.

-kl-

Zdroj: Česká kosmická kancelář

Reklama
Firmy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit