Témata
Reklama

Preciznější řezání laserovým paprskem

Nejrozšířenější uplatnění laserů v průmyslu vykazují statistiky v oblasti dělení materiálu. Aktuální analýzy trhu uvádějí, že laserové řezání dominuje asi v 50 % aplikací. Vědci z Fraunhoferova ústavu ILT nyní přicházejí s novou optimalizací a hledají další možnosti uplatnění této metody. Například při vystřihování otvorů nebo vytváření přesných rozměrů skleněných displejů pro mobilní přístroje.

V centru pozornosti je řezání plechu a skla bez otřepení okrajů. Novinkou, která bude představena veřejnosti na letošním veletrhu Laser - World of Photonics 2015 v červnu v Mnichově, vyvinuli pracovníci Fraunhoferova ústavu pro laserovou techniku ILT v rámci programu EU s názvem HALO. Výsledkem je technologie, jež snižuje intenzitu laserového paprsku, čímž dosazuje požadované vysoké kvality při šetrném působení na materiál.

Reklama
Reklama
Reklama
V laserovém řezání patří výkon laserů do 8 kW už k průmyslovému standardu a dovoluje dokonce řezání plechů do tloušťky 50 mm. Kromě nasazení v oblasti 2D se nyní lasery začínají více uplatňovat také v 3D. Zajímavé možnosti se objevují při formování součástí z vysoce pevných ocelových materiálů, jež jsou velmi odolné vůči tlaku a mechanicky se obtížně zpracovávají. Jedná se například o nasazení v automobilovém průmyslu.

Na veletrhu budou demonstrovány také schopnosti laseru jako řezacího nástroje od polovodičů, přes sklo až po plastické hmoty. Při řezání laserem sice nedochází k opotřebení nástrojů, ale okraje jsou mnohdy drsné nebo roztřepené. To je způsobeno mimo jiné tím, že intenzita laserového paprsku je nejvyšší v jeho středu a směrem do stran klesá. To samozřejmě snižuje počet možných nasazení v průmyslové praxi.

Díky metodě vysokorychlostní videografie odhalili vědci Fraunhoferova ústavu pro laserovou techniku tyto zákonitosti a navrhli optické komponenty, s jejichž pomocí je intenzita laserového paprsku stejná v celém průměru a dá se regulovat.

-ks-

Zdroj tisková zpráva

Redakčně upraveno

Reklama
Firmy
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Vítkovické slévárny nadále fungují

Ostravská společnost Vítkovické slévárny, která je od listopadu v insolvenčním řízení, pokračuje ve výrobě a hledá investora. To jsou hlavní předpoklady proveditelnosti připraveného reorganizačního plánu. Firmě se podařilo zatím zachovat nejen stěžejní výrobu válců a jedinečné know-how, ale také obchodní vztahy a zaměstnanost.

Implementace inovací napříč obory

Tradiční způsoby práce se mění zejména kvůli stále většímu zapojení moderních technologií a inovačních řešení. Mnoho odvětví se v současnosti nachází na prahu nové éry – dokazují to i nejnovější průzkumy. Podle těch se v Česku chystá v dalších letech investovat do digitalizace 53 % firem a do inovací až 65 %, nejvíce těch průmyslových. Slibují si od toho nejen jejich další růst a udržení kroku s dobou, ale také zvýšení efektivity a produktivity ve spojení se snížením nákladů. Budoucnost českých firem tedy spočívá v inovacích, níže uvádíme několik z nich z různých oblastí podnikání, které se nebály využít příležitosti a nabízí zajímavá řešení.

Pneumatiky pro tradiční Velkou cenu Británie v Silverstone

Tento závodní víkend zavede týmy F1 na jeden z nejstarších okruhů závodního kalendáře. Trať na bývalém letišti v Silverstone je s přestávkami jeho součástí již od roku 1950. Charakteristické jsou pro ni rychlé zatáčky, které kladou extrémní nároky na vozy i pneumatiky. Správnou volbou tu tak budou nejtvrdší tři směsi z nabídky Pirelli.

Pirelli slaví 150 let a 25 let v ČR

V roce 1872 založil Giovanni Battista Pirelli v pouhých 23 letech s podporou 24 společníků první společnost na výrobu pryžových výrobků v Itálii. Vsadil na něco, co bylo v té době úplně nového, na gumu. Firma se zaměřila na řadu výrobků pro průmyslové nářadí a stroje, pro parní plavbu a železnice, jako jsou převodové řemeny, ventily a izolátory.

Nová pneumatika pro manipulátory

Pro teleskopické manipulátory a nakladače vyvinula společnost Continental pneumatiku CompactMaster AG, která obsahuje novou zvýšenou běhounovou vrstvou, tzv. Turtle Shield (Želví štít) a ocelový nárazník z točitých lan. 

Výzvy pro etické hackery, vítězové získají 5 000 eur

Společnost BASF se zapojuje do evropského inovačního maratonu GreenHack. Inovátorům, kteří se mohou do projektu hlásit do 10. června na webových stránkách www.greenhack.eu, dá BASF za úkol během 36 hodin najít řešení dvou výzev z oblasti zemědělství a nakládání s chemickými obaly. Akce se uskuteční 11. a 12. června v Praze a online, vítězné týmy získají 5 000 eur.

Umělá inteligence zefektivňuje výrobu

Dlouhodobá spolupráce společnosti Lego, která má v Kladně jeden ze svých velkých výrobních závodů, a Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) ČVUT přináší konkrétní výsledky využitelné v praxi. Jedním z příkladů této spolupráce je aktuální projekt, jenž využívá umělou inteligenci k automatickému nastavování balicích linek.

Postprocesing v aditivní výrobě

Německý výrobce plastových komponentů Oechsler, patřící svým objemem produkce na vrchol světové produkční pyramidy, aktuálně zastává další prvenství. Stal se jedním z největších světových výrobců 3D tištěných plastových dílů. Ve spolupráci s předními výrobci 3D tiskáren a dodavateli materiálů společnost Oechsler aktivně podporuje hromadnou výrobu aditivní dílů pro automobilový průmysl, domácí výrobky a sportovní zboží. 

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit