Témata
Reklama

Pro udržení potenciálu Sigma Group v jádře je nezbytný export

18. 10. 2016

Ve čtvrtek 22. září proběhla v prostorách firmy Sigma Group vernisáž výstavy připomínající 60. výročí mírového využívání jádra v Československu, které se účastnili vrcholní představitelé firmy. Výstava přibližuje historii českých jaderných elektráren a důležitých podniků, které se na jejich výstavbě podílely. Zástupci firmy při této příležitosti seznámili novináře s historií firmy a s aktuálními hospodářskými výsledky.

Skupina Sigma Group, dodavatel čerpadel pro jadernou a klasickou energetiku a pro průmysl, si meziročně udržela výši tržeb, avšak omezuje ji nezahajování nových velkých investičních projektů v oblasti klasické i jaderné energetiky. V oblasti jádra se bude muset čím dál více soustředit na export, aby si udržela kvalifikaci a zkušenosti, přičemž se zaměřuje především na jaderné elektrárny typu VVER.

Reklama
Reklama
Reklama
V oblasti jaderné energetiky skupina čelila dalším posunům v naplňování harmonogramu prací na dostavbě a spouštění slovenské jaderné elektrárny Mochovce, což mělo citelný dopad na objem předpokládaných tržeb a zisku. Klasická a jaderná energetika představuje 17% podíl na tuzemských zakázkách a 76% podíl na exportu čerpadel.
Jaroslav Antl, ředitel Sigma DIZ spol. s r.o. (inženýrsko-dodavatelská společnost pro jadernou a klasickou energetiku, vodní hospodářství a metalurgii), komentuje roli společnosti SIGMA v projektech výstavby elektráren s reaktory typu VVER: „

Spolupráce s ruskou, tehdy sovětskou, stranou byla navázána už v 70. letech, kdy se začalo pracovat na prvních elektrárnách typu VVER-440 na území tehdejšího Československa. Sigma do původního ruského projektu sekundárního okruhu zapracovávala čerpadla vlastní výroby a část projektu primárního okruhu, týkající se cirkulačních čerpadel pro chlazení reaktoru, zapracovávala do prováděcího projektu v souladu s platnou legislativou. Takto byly realizovány elektrárny Jaslovské Bohunice, Dukovany, Mochovce a Temelín. Nešlo jen o kompletované dodávky pro české a slovenské elektrárny, ale i o kusové dodávky pro jaderné elektrárny v Rusku a dalších zemích bývalého Sovětského svazu a Indie.“


K současnému stavu jaderného průmyslu Jaroslav Antl dodává: „Historie působení firmy Sigma v jádře má dlouhou tradici a doufáme, že bude i nadále pokračovat. Po ukončení nabídek pro projekt Dostavba JE Temelína 3. a 4. blok nastala situace, která znamená, že nebude využitý odborný potenciál firmy získaný při výstavbě třetího a čtvrtého bloku v Mochovcích. Tento se bude výhledově postupně ztrácet. Aby k tomu nedošlo, zapojujeme se i do jiných projektů v zahraničí. Protože jsme historicky, technicky i zkušenostně navázáni na bloky typu VVER, nejlepší vidina spolupráce je samozřejmě směrem na východ, kde pro nás Rosatom představuje klíčového hráče.“


V uplynulém roce skupina dodala společnost Sigma Group například čerpadla pro běloruskou Ostroveckou elektrárnu, kde ruský Rosatom staví dva bloky s reaktory VVER-1200. Navázala tak na dodávky pro Rosatom z roku 2014, kdy dodala čerpadla v hodnotě 68 milionů korun do ruských elektráren Leningradská II, Novovoroněžská II a Rostovská.

Zdroj: Tisková zpráva

Zpracováno redakcí MM Průmyslové spektrum.


Reklama
Firmy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit