Témata
Reklama

Projekt nákladní plachetnice

Ecoliner je název 180 m dlouhé lodi se 4 stožáry a 20 plachtami, jež se jako markýzy dají srolovat anebo napnout. V nákladním prostoru se dají přepravovat automobily.

Tak si přepravu představuje iniciátor projektu - automobilový koncern VW. Z venku nejsou 2 000 dopravovaných vozů vidět. Plachty mají plochu 5000 m2 a díky nejmodernější technice se dají rozvinout během několika minut, zatímco dříve to trvalo dlouhé hodiny. Megaloď by se mohla pohybovat rychlostí 14 uzlů, což odpovídá 25 km/h.

Projekt, který je zatím k nahlédnutí jen v paměti počítače, vypracovalo rejdařství Döhle v Hamburku. Má to být ekologický příspěvek do středně dlouhodobé strategii koncernu VW.

Reklama
Reklama
Reklama
Ovšem konkurence nespí a o projekt se zajímá také BMW, do jejíž koncepce ekologické dopravy by se taková loď také hodila. Ročně totiž posílají německé automobilky do zámoří více než 3 miliony automobilů z přístavů Emden nebo Bremerhaven. Nákladní plavidla představují totiž velkou emisní zátěž. Jako pohonné hmoty používají většinou odpad z rafinérií, který je sice cenově výhodný, ale zamořuje ovzduší sírou a oxidy uhlíku. V roce 2020 však vstoupí v platnost normy, které zakáží na širém moři takové znečisťování ovzduší.


Řešením by mohly být nákladní plachetnice. Firma Jochen Döhle, jež provozuje více než 500 obchodních lodí a zaměstnává 6800 lidí, uvažuje o stavbě dvou takových plachetnic poháněných větrem. Jako doplněk by měly ještě naftový a elektromotor. Konstruktéři předpokládají, že z 80 % by pohon zajišťovala větrná energie. Proti dosavadním transportním lodím přepravujícím každá 4500 aut však měly jen poloviční kapacitu. V létě roku 2018 by mohla vyplout první z nich na širé moře.

-ks-

Zdroj: tisková zpráva

Zpracováno redakcí

Reklama
Firmy
Související články
Výroba BMW i3 již minulostí

Elektrické BMW i3 nedostalo přímého nástupce, jelikož v elektrifikační strategii BMW není prostor pro výstřední městské miniauto. Mnichovská automobilka se loučí se svým výrazným městským elektromobilem, který odstartoval novou éru. Výroba i3 byla nákladná. Auto má karbonové konstrukční díly a máloco sdílí s ostatními modely BMW. Původně i3 byla tahák, poutač pozornosti na něco tak výjimečného, jako je elektromobil. Což již ale dnes není potřeba, protože EV se postupně stávají „běžným“ dopravním prostředkem.

Zelená energie pro výrobu v továrnách 3M

Všechny výrobní závody a kanceláře společnosti 3M v Polsku od letoška odebírají výhradně elektřinu ze stoprocentně obnovitelných zdrojů. Díky přechodu na obnovitelné zdroje energie firma výrazně snižuje emise oxidu uhličitého a uhlíkovou stopu svých výrobků.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit