Témata
Reklama

Robot inspirovaný švábem

Stlačitelný robot CRAM má svůj předobraz v přírodě. Vědci v Kalifornské univerzitě v Berkely se nechali inspirovat švábem. Na některých místech se dokáže protáhnout skulinou vysokou jen 6,1 anebo jen 3,2 mm.

Vědci si totiž všimli, že šváb dokáže zploštit své tělo až na čtvrtinu běžné velikosti a přitom se stále pohybuje neuvěřitelnou rychlostí. Navíc snese zátěž rovnající se devítisetnásobku své tělesné hmotnosti, aniž by utrpěl zranění.

Minirobot, kterého vědci vyvinuli, napodobuje svými vlastnostmi skutečné šváby. Pokud bude takový robot vybaven kamerou, mikrofonem a dalšími senzory, mohl by posloužit při pátrání po osobách pohřešovaných v troskách budov po zemětřeseních a dalších katastrofách. Robot může rovněž záchranářům pomoci určit, zda je
hromada sutin stabilní.

"Zdá se, že se švábi dostanou všude," říká profesor biologie na Kalifornské univerzitě Robert Full, který je spoluautorem studie pojednávající o modelu robota podobajícího se švábům. "Myslím si, že tito živočichové jsou skutečně odporní, nechutní, ale vždy nám prozradí něco nového.“

Robot nazvaný CRAM (Compressible Robot with Articulated Mechanisms) je asi dvacetkrát větší než skutečný šváb, a vzhledem připomíná spíš pásovce. Jeho velkou předností je jednoduchost a nízká cena. Podle spoluautora vynálezu Kaushika Jayarama, který působí jako expert na robotiku na Harvardově univerzitě, bylo nejsložitější vytvořit návrh robota. Potom už vynálezci použili běžné elektronické součástky a motorky, karton a polyester.

"Prototyp vyšel pravděpodobně na méně než 100 dolarů (2500 korun)," prohlásil Jayaram. Pokud by se takový přístroj vyráběl masově, mohl by robot vyjít i se senzory a dalším vybavením na necelých deset dolarů za kus.

Reklama
Reklama
Reklama
Profesor biologie Full uvedl, že když se v minulosti experti snažili vyrobit roboty, kteří by se dostali do těsných prostor, obraceli svou pozornost k živočichům s měkkým tělem schopným měnit tvar, jako jsou žížaly, slimáci či chobotnice. Ale šváb má své výhody, jako je rychlost a schopnost odolat rozdrcení, upozornil Full. Šváb se dokáže pohybovat rychlostí 50 délek svého těla za sekundu, což by se u člověka rovnalo rychlosti běhu 225 kilometrů za hodinu. Když se šváb smrští, sníží se jeho rychlost na 20 délek těla za sekundu.


Konstruktéři robota si ale ani přes tyto výjimečné vlastnosti tento druh hmyzu, který je inspiroval, nezamilovali. "Pořád mi nahánějí husí kůži. Ve svém domě bych je nechtěl," říká Jayaram.

-ks-

Zdroj: Tisková zpráva

Reklama
Firmy
Související články
Nenaleťte kyberzločincům o dovolené – bezpečnostních tipy

Stále více lidí nedává svůj počítač, tablet nebo mobilní telefon z ruky ani na dovolené. Kyberzločinci si ale volno neberou, i na cestách je proto potřeba dávat pozor na bezpečnost dat i elektronických zařízení. Pokud se vám dovolená nemá prodražit o ztráty způsobené nenechavci v kyberprostoru, ani si ji nechcete zkazit nepříjemnými události, buďte opatrní na své přístroje i data.

Pneumatiky pro tradiční Velkou cenu Británie v Silverstone

Tento závodní víkend zavede týmy F1 na jeden z nejstarších okruhů závodního kalendáře. Trať na bývalém letišti v Silverstone je s přestávkami jeho součástí již od roku 1950. Charakteristické jsou pro ni rychlé zatáčky, které kladou extrémní nároky na vozy i pneumatiky. Správnou volbou tu tak budou nejtvrdší tři směsi z nabídky Pirelli.

Budoucnost stavebnictví: Odpadní termoplasty

Různé polymerní typy odpadů, pro které zatím není širší uplatnění. To je vedlejší produkt, vznikající při výrobě a zpracování plastů. Čeští výzkumníci se proto pustili do studia jejich klíčových vlastností, aby umožnili jejich následné zpracování. Výsledkem jejich práce je vytvoření uceleného přehledu možností využití odpadních termoplastů ve výrobě kompozitních materiálů pro stavebnictví. Z odpadu lze tedy nyní vyrábět různé stavební prvky z polymerbetonu nebo například odolné dlaždice.

Související články
Technologické trendy 2021 #2 Revitalizace core systémů

Transformace stávajících technologií a vznik nových je tak rozsáhlý a rychlý, že ten, kdo chce držet krok a sledovat veškeré změny, se stává v podstatě celoživotním lovcem nových objevů a poznání. Technologický pokrok jde ruku v ruce s růstem ekonomickým a v některých případech stojí za průlomovými změnami. Společnost Deloitte každoročně připravuje studii Deloitte Tech Trends. Nejinak tomu i letos. Pojďme tentokráte nahlédnout do druhého trendu a to Revitalizace core systémů.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Technologické trendy 2021 #1 Vliv technologií na obchodní strategie

Transformace stávajících technologií a vznik nových je tak rozsáhlý a rychlý, že ten, kdo chce držet krok a sledovat veškeré změny, se stává v podstatě celoživotním lovcem nových objevů a poznání. Technologický pokrok jde ruku v ruce s růstem ekonomickým a v některých případech stojí za průlomovými změnami. Společnost Deloitte každoročně připravuje studii Deloitte Tech Trends. Nejinak tomu i letos. Pojďme postupně nahlédnout na vybrané trendy 2021.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit