Témata
Reklama

Studijní cesta na Kolský poloostrov

Poslední týden v červnu se uskutečnila studijní cesta starostů z Dukovanska, Bystřicka, členů OBK JE Dukovany , pracovníků public relations a žurnalistů na Kolský poloostrov a St. Peterburg. Cílem cesty bylo seznámit se s JE Kola, která je stářím a skladbou bloků podobná JE Dukovany a s novou výstavbou bloků VVER 1200 na JE Leningradská 2.

Cesta byla v souladu se zásadami práce OBK (občanská bezpečností komise), tzn. vidět, poznat a udělat si svůj vlastní názor a ten potom komunikovat ve svém okolí.

Cesta byla připravena ve spolupráci s ČEZ, Rusatom a společností Essential Communication.

Návštěva očima jednoho z účastníků:
"Protože cesta na Kolskou JE je možná jen přes Murmansk, měli jsme také možnost seznámit se s tímto městem za polárním kruhem a zažít půlnoční slunce.
Murmansk je základnou flotily jaderných ledoborců společnosti Atomflot. Sice jsme „živý“ ledoborec nenavštívili, protože přeci jen jsou tam jistá a velmi přísná bezpečnostní opatření. Navštívili jsme legendu jaderné flotily ledoborec Lenin, který je přeměněn na muzeum. Starostové se zajímali i o vztahy mezi municipalitami a jadernými zařízeními.

Za sebe hodnotím cestu jako velice přínosnou, ukázala, že je možní bloky VVER 440 provozovat téměř 60 let a udržovat je ve skvělé materiálové kondici s  jasnou a dlouze dopředu sdělenou vizí náhrady těchto bloků po dosloužení. Výstavba na JE Leningrad ukázala zase jiný způsob řízení velké stavby než známe z vlastní zkušenosti. Pro starosty byla zajímavá na všech lokalitách diskuse s místní samosprávou a výsledky soužití jaderného zařízení s municipalitami.
K získaným poznatkům se ještě několikrát v podrobnostech vrátím.

Kolská jaderná elektrárna
"Asi 200 km jižně od Murmansku se nedaleko městečka Poljarnye Zori, na severním polárním kruhu, uprostřed tundry na Kolském poloostrově je od roku 1973 v provozu Kolská jaderná elektrárna. Jsou zde dva starší bloky VVER 440 typ 230 spuštěné v  červnu 1973 respektive prosinci 1974. A dva bloky VVER 440 typ 213 spuštěné v březnu 1981 respektive říjnu 1984. Podobná sestava bloků byla např. na JE Jaslovské Bohunice na Slovensku a bloky typu 213 známe z Dukovan.
Kolští provedli řadu modernizačních a bezpečnostních vylepšení a v současné době mají licenci k provozu na blocích 1 a 2 do roku 2018/19 a usilují o prodloužení o dalších 15 let. Na blocích 3 a 4 mají licenci prodlouženou o 25 let tedy do let 2035/39.

Reklama
Reklama
Reklama
JE Kola, vlevo dva bloky VVER 440 230, vpravo dva bloky VVER 440 213Elektrárna je ve velmi dobrém stavu, zařízení je dobře udržované na elektrárně je čisto, uklizeno. Nejsou vidět žádná provizoria, poškozené izolace a zařízení, úniky provozních médií ani zákoutí s nedefinovanou hromadou materiálu. Řečeno slovy misí MAAE nebo WANO „excellent housekeeping and material condition“. Co zaujalo bylo provozní hlášení téměř jako na vojně. Provázel nás po elektrárně ředitel Vasilij V., Omelčuk a kamkoliv na pracoviště jsme došli, dostal perfektní situační hlášení o stavu provozu, ať již u „načálnika směny stancii“ nebo na pomocné dozorně, radiační dozorně, či blokové dozorně. V tomto směru se dukovanští mohou ještě trochu učit. Příkladná spolupráce je s městečkem Polarnye Zori, kde většina z 2320 zaměstnanců elektrárny žije. Pravda, jinak široko daleko žádné jiné město není. Polarnye Zori mají 17200 obyvatel. Je zde vybudováno vše co je potřeba. Sportoviště, fotbalový a hokejový stadion, nedaleká sjezdovka, kulturní sál, obchody. Městečko si prošlo v historii divokou privatizací bytového fondu. Nicméně nefungovalo to a tak byly byty zpětně převzaty od soukromníků a péče o ně je zajištována centrálně. Pravda nejsou zde domky a vilky, ale panelové bloky. Nakonec Třebíčská Borovina za Rybníkem poskytuje dostatečnou představu jak to vypadá.Zajímali jsme se o o vzdálenější budoucnost lokality. Co bude po roce 2035, kdy licence končí a bloky budou odstaveny. Zde má Rosenergoatom , která kolskou JE provozuje, jasno. Postaví se zde nové bloky. Typ VVER 640. Větší jednotkový výkon by prý současná síť nezvládla. A má se začít stavět v roce 2025. Jasná zpráva. To nám v Dukovanech také trochu chybí. My chodíme kolem výstavby jako kolem velikonoční kraslice. Opatrně a potichoučku, abychom se někoho náhodou nedotkli. Tundra pokrývá celý Kolský poloostrovKdyž to shrnu. Pěkně udržovaná elektrárna s trvalým modernizačním programem a programem dlouhodobého provozu (LTO) a prodlužovanou licencí. Jasná a vyhlášená dlouhodobá strategie až do konce století, včetně jasného vyhlášení nové výstavby nahrazující po dosloužení současné bloky. Velice dobrá spolupráce průmyslu s municipalitami."

Zdroj: Essential Communication

Zpracováno redakcí

Reklama
Firmy
Související články
Dukovany se připravují na šedesátiletý provoz

V průběhu roku 2024 energetici postupně zvýší výkon všech čtyř výrobních bloků Jaderné elektrárny Dukovany o 2,3 %. Na konci procesu by výroba měla vzrůst o více než 300 000 MWh. Společnost ČEZ bude i letos do Dukovan masivně investovat, na další zvyšování bezpečnosti a modernizaci vynaloží cca 3,3 mld. Kč. Cílem je zajištění nejméně šedesátiletého provozu všech výrobních bloků.

Výstava Volty v Ostravě již podruhé

Výstavy a veletrhy se v Ostravě pořádají (v jiné podobě než dnes, samozřejmě) již od roku 1362, kdy král Karel IV. vydal ostravským měšťanům povolení pořádat dobytčí trhy. První pavilon pro skutečné výstavy a veletrhy se zde otevřel v roce 1958. Druhý ročník Elektrotechnické výstavy Volty.cz, kterou Ostrava zažila letos začátkem října, se hlásí k tradici technických výstav v Ostravě.

Korea-V4 Nuclear Universities Chancellors Forum

Začátkem července uspořádala KEPCO International Nuclear Graduate School (dále KINGS) v Soulu historicky první ročník Korea-V4 Nuclear Universities Chancellors Forum. Na fórum pořádané společností KINGS byli pozváni rektoři devíti jaderných univerzit ze všech zemí Visegrádské čtyřky, kteří společně diskutovali o navázání hlubší spolupráce v oblasti dlouhodobého školení personálu jaderných elektráren a podpoře vývozu korejských jaderných technologií.

Související články
Nový kontejner pro přepravu jaderného paliva

Specialisté ve společnosti ÚJV Řež úspěšně otestovali nový univerzální kontejner pro přepravu vyhořelého jaderného paliva z výzkumných reaktorů typu MTR a TRIGA. Úspěšné testy umožní zahájit nový mezinárodní program odvozů v rámci iniciativy pro snižování jaderných hrozeb (Global Threat Reduction Initiative). V rámci tohoto programu se bude vyhořelé jaderné palivo z výzkumných reaktorů MTR a TRIGA přepravovat do USA.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Když distribuční společnost odmítne připojit FVE

Rychlý nárůst střešních fotovoltaik v loňském roce odhalil nepřipravenost distribuční soustavy v některých regionech. Nejpostiženější je aktuálně jižní Morava, kde síť závažně utrpěla kvůli tornádu z roku 2021. Pro zájemce o fotovoltaiku to znamená komplikace a menší úspory a tak spěchají s pořízením fotovoltaiky, aby se vyhnuli situaci, kdy sousedi distribuční síť vytěží, a na ně už nezbude místo. Síť bude potřeba radikálně posílit, a to zejména v souvislosti s chystanou komunitní energetikou. Co dělat, když vás odmítnou připojit, a jak je to s technickými přetoky do sítě?

Energetické úspory ve firmách

Firmy jsou postiženy drahými energiemi stejně jako domácnosti a na jejich ekonomiku to má zásadní dopad. Nejčastěji na zvýšené náklady podniky reagují investicemi do úsporných opatření. Jaká nejčastěji zavádějí a jak tyto změny fungují?

Firmy chtějí fotovoltaiku, bioplynové stanice či hybridní systémy

U firem napříč segmenty v posledních měsících výrazně vzrostl zájem o pořízení vlastních zdrojů energie a to meziročně až o 250 %. Mezi řešení, pro které se mnoho firem aktuálně rozhodlo a chtějí je co nejdříve realizovat, patří instalace solárních elektráren. Fotovoltaika je nyní ještě výhodnější, a pokud firmy s instalací váhaly nebo jim ekonomicky vycházela na hraně, tak nyní nemají o čem přemýšlet. Návratnost investice se nyní může snížit dokonce až na polovinu.

Q&A: Jak to bude s vládní pomocí domácnostem při snižování dopadu drahých energií?

Stát pomůže s vysokými cenami energií všem domácnostem. Tedy těm, co používají elektřinu, plyn i domácnostem, které topí přes domácí kotelny i přes centrální vytápění. Tlumočíme otázky/odpovědi, které do redakce MM Průmyslového spektra zaslalo tiskové oddělení MPO.

Modernizace energetiky pomocí jádra

Evropská komise formálně přijala plán REPowerEU, jehož cílem je rychle snížit závislost EU na ruských fosilních palivech. Plán uznává, že jaderná energie bude hrát roli při zajišťování bezpečnosti dodávek energie do EU, a zdůrazňuje význam koordinované akce ke snížení závislosti na ruských jaderných materiálech a službách palivového cyklu.

Záporožská jaderná elektrárna

Ukrajina včera 5. března 2022 informovala Mezinárodní agenturu pro atomovou energii (MAAE), že ruské síly převzaly kontrolu nad místem jaderné elektrárny Záporoží (NP) v zemi, ale že jaderná elektrárna je i nadále provozována svými pravidelnými zaměstnanci a nedošlo k žádnému uvolnění radioaktivního materiálu, řekl generální ředitel Rafael Mario Grossi. Ukrajinští partneři  informovali  MAAE, že projektil přes noc zasáhl výcvikovou budovu v blízkosti jednoho z reaktorových bloků elektrárny, což způsobilo lokalizovaný požár, který byl později uhašen.

Jaderná energetika na Ukrajině

S pozorností světa zaměřené na události na Ukrajině je jaderná energetika země jednou ze zásadních otázek, které je třeba brát v potaz. Ukrajina je silně závislá na jaderné energii, přičemž 15 reaktorů vyrábí asi polovinu její elektřiny. Všechny jeho současné reaktory jsou ruské typy VVER.

Jaderné elektrárny a tornádo

Po katastrofickém dopadu přechodu tornáda na Jižní Moravě se na Občanskou bezpečnostní komisy JE Dukovany obracejí občané s dotazem „Co se stane, když se objeví tornádo nad JE Dukovany". Aleš John připravil ve Zprávách z jaderné energetiky pojednání o tom, o co jde a co by se mohlo stát.

Nejdražší povolenky v historii

Emisní cíle stanovené pro rok 2030 mají Evropu přiblížit k uhlíkové neutralitě. Mimo jiného však způsobují nevídaný růst cen povolenek, které téměř denně lámou rekordy. Odvětví spadající pod EU ETS jsou pod obrovským tlakem. Teplárenství nevyjímaje.

Sonda pro bezkontaktní sledování odběru energie

Výzkumníci z Fakulty elektrotechnické ČVUT z telekomunikační katedry vyvinuli v rámci projektu Chytrá řešení pro Prahu sondu, která dokáže měřit spotřebu libovolného spotřebiče a na dálku ji odesílat prostřednictvím sítě internetu věcí (IoT). Inteligentní sonda v podobě krabičky se připevní na napájecí kabel a bezkontaktně indikuje aktivity spotřebičů a odběr energie. Nyní prochází poslední fází testování v terénu.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit