Témata
Reklama

Systémy energetických řetězů do 100 metrů lze lehce odvíjet rukou

Nový odvíjecí stojan readychainů nedávno představila firma igus, kterou v Česku výhradně zastupuje litoměřická strojírenská firma Hennlich. Stojan je určen pro rychlou montáž energetických řetězů s dlouhou dráhou pojezdu.

Německá firma igus, která se specializuje na využití průmyslových plastů, přišla se systémem jednoduchého odvíjení předpřipravených těžkých systémů energetických řetězů. Pouze jedna osoba může díky novému odvíjecímu stojanu pro readychainy odvinout z bubnu těžké a předpřipravené systémy energetických řetězů, čímž se ušetří čas montáže a výrazně sníží náklady. Kompletní řešení lze využít pro systémy energetických řetězů do délky 100 metrů. Jde například o portálové jeřáby nebo aplikace pro zavážení materiálů, jako je zauhlování elektráren, zavážení vysokých pecí a podobně.

Reklama
Reklama
Reklama
Jediná osoba může s odvíjecím stojanem pro readychainy odvinout předpřipravené systémy energetických řetězů v délce do 100 m. (Zdroj: igus GmbH)

S novým odvíjecím stojanem bude přeprava a montáž těchto readychainů pro dlouhé pojezdy jako je např. u portálových obráběcích strojů nebo jeřábových koček mnohem jednodušší. Předpřipravený řetěz se navine na buben, který je připevněn ke kovovému stojanu. Odvíjecí stojan lze pomocí vozíku jednoduše dovézt na místo určení a tam z něj může jen jedna osoba daný řetěz odvinout. K dostání jsou také transportní ložiska, s nimiž je umístění řetězu na aplikaci ještě jednodušší.
Odvíjecí stojan lze znovu použít a lze jej aplikovat jako individuální systém pro různé druhy řetězu a velikosti bubnu.

Rozšíření série transportních systémů

S odvíjecím stojanem na readychainy se rozšiřuje nabídka chytrých transportních řešení. Odvíjecí stojan pro readychainy zajišťuje bezpečnou a rychlou montáž systémů energetických řetězů na stroje. Bude-li potřeba provést úpravy na stroji jako např. nasazení dalších součástí řetězu, lze tyto součástky kdykoliv doplnit díky západkovému mechanismu odvíjecího stojanu – zcela bez svařování a lakování. Z toho důvodu se zredukovaly procesní náklady při výrobě prototypu až o 80 % a celkové procesní náklady montáže až o 50 %.

igus nabízí systémy pro transport readychainů, které zjednoduší montáž a sníží náklady: stojan pro readychainy, inteligentní stojan, stojan pro readychainy light a odvíjecí stojan (Zdroj: igus GmbH)

Tam, kde je potřeba štíhlá aplikace, nabízí se použití stojanu pro readychain light s délkou hrany jen 40 milimetrů. Lehká přenosná konstrukce je tak úzká, že lze nasadit vedení energie až do posledního koutu stroje i v malých aplikacích. Stojan na readychainy je k dostání také v inteligentní verzi s otočnou jednotkou pojezdu, kterou lze elektronicky nebo mechanicky usadit na spojovací místa stroje.

-mj-

Zdroj: tisková zpráva Hennlich

Redakčně upraveno

Reklama
Firmy
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
The Best of Czech and Slovak Logistics

Návštěvníci MSV v Brně se mohou v úterý 10. října od 13 hod. v pavilonu P v sále P1 zdarma účastnit slavnostního vyhlášení výsledků soutěže The Best of Czech and Slovak Logistics 2022/23, které se uskuteční v rámci stejnojmenné konference zaměřená mimo jiné na trendy v automatizaci výroby a logistiky.

Digitální dvojče v tabákovém průmyslu

Projekt monitoringu procesů a efektivního využití manipulační techniky a personálu připravuje firma PST CLC ve společnosti Philip Morris ČR. Digitální dvojče od externího dodavatele bude na vybraných pracovištích v Kutné Hoře aplikováno na sklad hotové výroby a na sklad přímého materiálu. Projekt bude zahájen v průběhu léta.

I přes těžký rok v dopravě přepravní společnost rostla

Přepravní společnost VCHD Cargo oznámila předběžné výsledky svého hospodaření v roce 2021 – tržby skupiny vystoupaly na více než jednu miliardu korun. V České republice zaznamenala 17% růst, v Německu společnost dosáhla téměř 60% nárůstu tržeb. Německá přepravní společnost Völker Logistik jako loňská akvizice VCHD Cargo vykázala tržby ve výši 97 milionů korun. Celkem skupina v loňském roce realizovala více než 38 400 přeprav do více než 4 800 destinací v celé Evropě.

Digitalizace ropného průmyslu z Čech

Pojmy jako digitalizace a automatizace nejsou v průmyslu žádnou novinkou. Dávno víme, že zavádění nových moderních technologií do vnitřních procesů firem je mimo jiné klíčem k efektivnosti, úspoře nákladů, a tím i větší konkurenceschopnosti a uplatnění na trhu. A nezáleží na tom, v jakém oboru se firma pohybuje. 

Nová hedvábná stezka s ocelovými karavanami

Loňská koronavirová krize způsobila tlak na lodní dopravu zboží mezi Čínou a Evropou. Ceny námořní dopravy od poloviny loňského roku vyletěly raketově vzhůru a doba přepravy se zdvojnásobila. Jelikož většinu zboží se nevyplatí dopravovat letecky, čínští výrobci se snaží obejít zpoždění v přepravě exportem po zemi a stále více se obracejí na železnici, která se náhle stala atraktivní alternativou.

Nová pneumatika pro manipulátory

Pro teleskopické manipulátory a nakladače vyvinula společnost Continental pneumatiku CompactMaster AG, která obsahuje novou zvýšenou běhounovou vrstvou, tzv. Turtle Shield (Želví štít) a ocelový nárazník z točitých lan. 

Lineární polohovací systémy se zlepšenou flexibilitou

Sledovací systém iTRAK od společnosti Rockwell Automation aktuálně představuje v rámci smart řešení jedno z nejinovativnějších řešení pohybu na současném trhu. Jedná se o modulární odstupňovaný systém s lineárním motorem, který umožňuje nezávislé řízení několika iniciátorů na lineárních nebo nelineárních drahách. iTRAK nahrazuje mechanická zařízení jednoduchými a efektivními softwarovými profily, které nastavují nové parametry rychlosti a flexibility v oblasti automatizace.

Autonomní mobilní roboty jdou na dračku

Na začátku letošního roku zaznamenala společnost Mobile Industrial Robots (MiR), jež vyrábí autonomní mobilní roboty (AMR), rekordní poptávku po těchto strojích. Ve srovnání se stejným obdobím roku 2020 firma v prvním čtvrtletí letošního roku navýšila prodej o 55 % a zažila tak nejlepší první kvartál ve své historii.

Chytré senzory sbírají informace přímo z kolejí

Nenápadný senzor na kolejnici, který zachytí jakékoliv vibrace a vzruchy, odešle signál a umělá inteligence vyhodnotí potenciální riziko. Takový by podle odborníků z Fakulty strojního inženýrství VUT mohl být recept pro zvýšení bezpečnosti na železnici. Na výzkumu spolupracují s tuzemskými a tchajwanskými partnery. Po nedávném železničním neštěstí, při kterém na Tchaj-wanu přišlo o život přes pět desítek lidí a na dvě stovky utrpělo zranění, se bezpečnost pro tamní úřady stala prioritou. Testovací nasazení nadějné technologie z Česka chtějí proto Tchajwanci maximálně urychlit.

Milióntý čelní vysokozdvižný vozík Linde

Společnost Linde
Material Handling vyrábí ve svém výrobním závodě
v Aschaffenburgu vysokozdvižné vozíky s protizávažím
již od roku 1959. Letos v březnu zde sjel z výrobní
linky již milióntý stroj a zamířil ke svému novému majiteli,
společnosti Colorobbia España ve Španělsku.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit