Témata
Reklama

ZAT cílí na kybernetickou bezpečnost a inovativní služby

Společnost ZAT se v letošním roce zaměří podle slov Ivo Tichého člena představenstva ZAT na posílení kybernetické bezpečnosti řídicího systému SandRA a rozvoj aplikací a služeb směrem k Průmyslu 4.0. Nejen tato témata zazněla na 14. Zákaznickém dnu, který se konal v lednu v Plzni.

Letošní Zákaznický den přinesl několik novinek. Především ZAT v letošním roce slaví 55 let od svého založení. ZAT roste nejenom co do počtu a významu zakázek v České republice a ve světě. V současné době dodává do 60 zemí na pěti kontinentech a etabluje se v nových teritoriích například Indonésie či Iránu. Roste také zájem partnerů o představení každoročních novinek na Zákaznickém dnu. Proto byl nově přesunut dopolední program do velkého sálu sousedního multikina, do něhož se mohli účastníci svézt elektromobilem.

Reklama
Reklama
Reklama


Technické novinky

V úvodní části představil Pavel Kulík, ředitel útvaru Technický rozvoj, novinky v řídicím systému SandRA (Safe and Reliable Automation). Loňský rok byl ve znamení vizualizace a komunikace. Do systému byly aplikovány prvky, které rozšiřují jeho komunikační možnosti a zpříjemňují uživatelské rozhraní. V oblasti hardware jde zejména o nové typy kompaktních stanic řady SandRA Z210, u softwaru o nové funkce návrhových nástrojů Pertinax a Projektové databáze Pertinax. Ve spolupráci s plzeňským Regionálním inovačním centrem při Elektrotechnické fakultě Západočeské univerzity v Plzni vyvinuli vývojáři ZAT automatizované testovací pracoviště pro řadu SandRA Z100 primárně určenou pro použití v jaderné energetice.

V energetice je bezpečnost provozovaných systémů prioritní. Proto je potřeba spolehlivost z výrobní fáze co nejvíce rozšířit i na provozovaná zařízení. Sem patří i rozšíření funkčnosti aplikačně nezávislé dálkové diagnostiky.

ZAT v jaderné energetice

Produkce společnosti ZAT je v současné době nasazena na 10 procentech jaderných elektráren ve světě a 26 procentech v Evropské unii. V Současné době jsou realizovány zakázky pro obě jaderné elektrárny v České republice, pro slovenské jaderné elektrárny Jaslovské Bohunice a Mochovce i jadernou elektrárnu Pakš v Maďarsku. Právě projekt JE Pakš ZAT dodává ve spolupráci se Škoda JS a.s. kromě tradičního produktu řízení polohy regulačních tyčí i dva nové systémy - bezpečnostní systém odpojení silového napájení v nejvyšší bezpečnostní kategorii a systém řízení výkonu reaktoru. Jde o kompletní obměnu řídicího systému za půl miliardy korun.

Novinkou jsou nové procesy nastavené pro systémy s vlivem na bezpečnost, a to od přípravné a projektové fáze přes výrobní, testovací, instalační až po servisní fázi. Všechny procesy mají implementovány nejvyšší bezpečnostní normu IEC 60880 (SW pro bezpečnostní systémy. Divize se v letošním roce chce zaměřit na další rozvoj bezpečnostních systémů a know-how ve speciálních aplikacích cílených na sběr a zpracování dat a vytvoření expertních systémů pro jejich analýzu.


Energetika budoucnosti je o službách
ZAT se v oblasti klasické energetiky primárně zaměřuje na dodávky DCS systémů tedy řízení celého energetického bloku, dále na řízení jednotlivých částí technologie, například parní turbíny, budicí soupravy generátoru atd. Zde se nacházejí možnosti ve vývoji aplikací pro automatický start a odstavení tepelných a vodních bloků, dále v expertních službách, jako je sběr dat a jejich zpracování, řízení a distribuci pro potřeby zákazníka, v dálkové diagnostice atd. Nejde jen o dodávky, ale i o udržování systémů, o trénování obsluhy. Právě první trenažer řízení provozu je součástí dodávky pro polského zákazníka.
V oblasti rozšiřování produktů pro energetické zdroje chystá ZAT pro menší turbíny nový řídicí systém SandRA na platformě Z210. Jsou plánované investice do rozšíření funkčnosti regulátoru buzení o další komunikační protokoly včetně nástrojů na konfiguraci komunikačních bridge pro SandRA Z200 a Z210. Zaměřit se také chtějí na ŘS pro malé točivé zdroje, jako jsou točivé redukce nebo malé vodní zdroje. S transferem a přenosem elektrické energie souvisí i rozšíření portfolia o elektrické ochrany generátoru, rozvodny a další části elektrosystémů. Další možnosti vidí firma v akumulaci energie (bateriová pole), akumulaci ve vodě (elektrokotle), či v high-tech zařízení na přenos stejnosměrné energie (HVDC).

Vývojáři společnosti ZAT na Zákaznickém dnu představili nový produkt pro klasické elektrárny, a to nadotáčkovou ochranu turbíny. František Kural hovořil také o nových obchodních příležitostech. Kromě stabilního domácího trhu a tradičních lokací, jako je Kuba, Egypt či severní Evropa, se firmě daří etablovat na nových trzích např. Indonésie či Iránu.

Smart systémy
Segmentem, kterému věnuje ZAT zvýšenou pozornost, jsou řídicí systémy pro tzv. smart systémy. V současné době jde o oblast drážních systémů, bioplynových stanic, vodáren atd. V tomto oboru se chtějí zaměřit na vývoj nových technologií v kontextu Průmyslu 4.0, jako jsou internet věcí, big data a nové služby pro zákazníky včetně vývoje inteligentních systémů pro Smart City.

Polovina výroby je pro externí zákazníky
Česká společnost ZAT je známá především jako výrobce a dodavatel řídicích systémů pro energetiku a průmysl. Ve svém závodě v Příbrami ročně vyrobí přes 70 000 kusů průmyslové elektroniky. Polovinu výrobní kapacity přitom zabírají zakázky pro externí firmy. V posledních pěti letech firma například dodala ve spolupráci se Škodou Electric řídicí systém pohonu pro 80 lokomotiv pro Turecké státní dráhy nebo elektronické pohony vozů nového metra pro čtyřmilionové město Su-čou ve východní části Číny. ZAT se také podílel na komplexní rekonstrukci 460 vozů pražského metra, dodávkách lokomotiv Škoda 109E vyráběných Škodou Transportation pro České dráhy nebo ve spolupráci s firmou InPower na projektu do Jižní Koreje pro rychlovlaky řady KTX.

-DR-

Zdroj: Tisková zpráva. Zpracováno redakcí.

Reklama
Firmy
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Sonda pro bezkontaktní sledování odběru energie

Výzkumníci z Fakulty elektrotechnické ČVUT z telekomunikační katedry vyvinuli v rámci projektu Chytrá řešení pro Prahu sondu, která dokáže měřit spotřebu libovolného spotřebiče a na dálku ji odesílat prostřednictvím sítě internetu věcí (IoT). Inteligentní sonda v podobě krabičky se připevní na napájecí kabel a bezkontaktně indikuje aktivity spotřebičů a odběr energie. Nyní prochází poslední fází testování v terénu.

Továrna budoucnosti musí být variabilní a efektivní

Společnost Bosch na veletrhu Hannover Messe představila, jak si představuje továrnu budoucnosti. Tato modelová továrna, ve které poptávka určuje takt a produkt určuje proces, pak bude od léta 2021 přístupná v novém zákaznickém a inovačním centru společnosti v Ulmu. Následující zpráva popisuje, jak bude vypadat.

Technologie pro efektivní hospodaření s vodou

Společnost Schneider Electric vyvíjí a dodává technologie pro vodohospodářství, jež přispívají k udržitelnému nakládání s vodními zdroji a pomáhají zlepšit současný celosvětově neuspokojivý stav hospodaření s pitnou a užitkovou vodou.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit