Témata

Augustine Herrman Bohemian. První Čech v Americe, Milan Zelený

Kniha o Augustinu Herrmanovi se rodila dlouhá desetiletí. Po přestěhování do New Yorku (1972) se mě dostal do ruky pamflet New-yorských elegií Pan Zelený v Americe (1929), v němž zaujal verš „Nás pak Čechy může zajímat, že tu blízko otec Heřman žil”. Kdo byl otec Heřman? Nikdo z tehdejších spolu-exulantů nevěděl. 

V 80. letech jsem objevil knížku českého bankéře z New Yorku, Tomáše Čapka, z r. 1930, nazvanou Augustine Herrman of Bohemia Manor: tu byl tedy ten „otec Heřman“.  Řada nesrovnalostí, konfliktních údajů a zřejmě domyšlených „fakt“ mě tehdy v té naivně patriotické knížce nevadila. Byl jsem také exulant, v New Yorku, s žádnou nadějí na návrat, vděčný za každou historickou informaci o exulantech: přímo jsem hltal vše neznámé o Komenském, Borovském, Náprstkovi, Baťovi (Janu), Čapkovi (Karlu), Peroutkovi, apod. Konečně tedy: exulant první a nejstarší („ze země prince Ruperta“) – Augustine Herrman.

Je to až neskutečně dlouhá doba, téměř 45 let, pro zveřejnění jedné knížky. Za tu dobu jsem se s Augustine Herrmanem mohl seznámit velmi intimně, stal se mě opravdu „otcem“. Jeho úspěchy, selhání a tragedie se mě staly prototypem exulantského života; jeho všestranný talent, schopnosti a žízeň po životě nevyčerpatelnou inspirací. Od jeho příchodu do Ameriky uplynulo přes 370 let. Je tedy jistě velmi bezpečné a snad i včasné seznámit s prvním českým exulantem i českou veřejnost; stejně jako i se souběžnými informacemi, kdy byl moravský Comenius přizván, aby se stal rektorem Harvardu, anebo český Filipů (Phillipse) byl nejbohatším obchodníkem v New Yorku. Na ostatní exulanty, jako třeba geniální Jan Baťa, je přece jen příliš brzy. A historie bohatých tradic českého exilu? Snad někdy jindy.



Rozsah 140 stran, formát 170 x 240 mm, vazba V8a

Prodejní cena knihy je 200,- Kč. plus poštovné a balné.