Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> 30 let bez vodicích sloupků
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

30 let bez vodicích sloupků

Více než 70 000 strojů přibližně u 10 000 zákazníků - tato čísla charakterizují úspěšnou historii unikátní bezsloupkové technologie firmy Engel. Začala před 30 lety na K 1989 a triumfuje i dnes. Bezsloupkové vstřikovací stroje od firmy Engel spojují jako žádná jiná konstrukce vysokou hospodárnost a efektivitu s maximálním šetřením zdrojů.

Bezsloupkové technologii nebyl velký a trvalý úspěch dán rovnou do kolébky. Když firma Engel jako první výrobce vstřikovacích strojů na světě představila v Düsseldorfu vstřikovací stroj s uzavírací jednotkou bez vodicích sloupků, sice nad touto inovací mnozí žasli, ale hleděli na ni také s velkou skepsí. Zdálo se, že proti tomuto novému konstrukčnímu principu hovoří spousta argumentů. Do té doby platila nezvratná zásada, že uzavírací jednotka vstřikovacího stroje musí mít čtyři vodicí sloupky.

Splněný sen zpracovatelů plastů

Podnět k zamyšlení nad novým řešením přitom dali samotní zpracovatelé. Především při použití velkých forem omezují vodicí sloupky výrobce nástrojů ohledně libovolnosti designu a montáž a demontáž forem je kvůli čtyřem vodicím sloupkům náročná. „Již v 80. letech 20. století nebyla tato omezení slučitelná s požadavkem větší efektivity ve výrobě,“ zdůrazňuje Stefan Engleder, CEO skupiny Engel.

Vysoce flexibilní prostor formy a jednoduchá výměna forem, kterou bezsloupkový stroj umožňuje, proto nalákaly i skeptiky, aby tento nekonvenční konstrukční princip vyzkoušeli – a nechali se přesvědčit. Zájem v oboru byl rychle tak obrovský, že se bezsloupkový stroj v kmenovém závodě firmy Engel ve Schwertbergu stal převládající konstrukcí. Během několika let byla vyvinuta kompletní konstrukční řada, která na základě nezadržitelného triumfu získala název victory.

Na veletrhu K 1989 představila firma Engel jako první výrobce vstřikovacích strojů na světě vstřikovací stroj s bezsloupkovou uzavírací jednotkou. (Obrázek: Engel)

Menší stroje pro větší ochranu zdrojů

„Trh rychle poznal, že bezbariérová uzavírací jednotka nejenom zjednodušuje přípravu,“ říká Dr. Gerhard Dimmler, vedoucí výzkumu a vývoje produktů Engel Austria. „Dalšími výhodami bezsloupkové technologie jsou lepší ergonomie při všech manuálních pracích v prostoru formy, flexibilnější koncepce automatizace, protože se robot dostane do dutin přímo ze strany, a kompaktnější výrobní buňky s nižšími investičními a provozními náklady.“ Klíčem ke zvýšení plošné produktivity jsou mimořádně velké upínací plochy formy. Protože zde nepřekážejí vodicí sloupky, lze využít celé upínací desky až ke kraji. Díky tomu pasují velké formy na poměrně malé stroje. „V mnoha případech lze zvolit stroj, který má o jednu až dvě třídy menší uzavírací sílu, než by to vyžadovala velikost formy u klasického stroje s vodicími sloupky,“ zdůrazňuje Franz Pressl, produktový manažer pro hydraulické bezsloupkové stroje Engel Austria. Menší stroj potřebuje méně energie a chladicích médií a významně tak přispívá k šetření zdrojů. Další výhodou je optimální využití výrobní plochy, protože se do výrobní haly často vejde více strojů. „Je působivé, kolik našich zákazníků plně využívá potenciálu bezsloupkové technologie a dosahuje tak výrazné výhody oproti konkurenci,“ říká Engleder.


Bezsloupkové vstřikovací stroje Engel poskytují díky perfektně paralelním deskám, vynikajícímu rozdělení uzavírací síly a maximálně šetrnému zacházení s formou největší možný volný prostor pro formu, automatizaci a obsluhu. (Obrázek: Engel)

Obzvláště velký potenciál ohledně efektivity je například při použití forem s více dutinami, u vícesložkových procesů s tahači jader a posouvači ve formě nebo také u pěnového vstřikování Engel foammelt. Tyto aplikace mají společné to, že v poměru k objemu formy vyžadují menší uzavírací sílu.


Bezsloupkový vstřikovací lis vystavený v kmenovém závodě firmy Engel ve Schwertbergu právě slaví 30. narozeniny. (Foto: Pavel Marek)

Stejnoměrný plošný tlak na celé upínací desce

Díky důslednému patentování i všech dalších výsledků vývoje zaujímá Engel s bezsloupkovou technologií dodnes výhradní postavení. Důležité milníky se týkají mimo jiné kloubu na pohyblivé upínací desce, který se u aktuální generace strojů používá pod názvem Force Divider. Force Divider zajišťuje, že pohyblivá upínací deska během vytváření uzavírací síly perfektně paralelně sleduje formu a uzavírací síla se stejnoměrně rozdělí na celé upínací ploše formy. Na dutiny v okrajové oblasti tímto způsobem působí v dělicí rovině stejný plošný tlak jako na dutiny uprostřed, což dokonce i při zpracování málo viskózních tekutých silikonů zabraňuje tvorbě hrotů.

Hospodárné standardy pro specifické požadavky

Bezsloupková technologie Engel se stále přizpůsobuje podle měnících se požadavků zpracovatelů. Důležité milníky představují hybridní stroje e-victory s elektrickou vstřikovací jednotkou uvedené na trh v roce 2004, v současnosti již sériová servohydraulika ecodrive představená v roce 2008 a aktuální generace vstřikovacích jednotek, která od roku 2016 dále zvyšuje přesnost zpracování a efektivitu hydraulických strojů.

Od roku 2013 má Engel v sortimentu také plně elektrická bezsloupková řešení. Druhá generace vstřikovacích strojů plně elektrické konstrukční řady e-motion TL byla vyvinuta speciálně pro výrobu optických a elektronických přesných součástí. Velmi dobře se etablovala v průmyslu spotřební elektroniky, mimo jiné pro čočky a těsnění pro chytré telefony.

V rámci dalšího kontinuálního vývoje plně elektrické bezsloupkové technologie se intenzivně zaměřujeme na aplikace,“ prozrazuje Gerhard Dimmler. „S flexibilními řešeními pro zcela určité výrobky a materiály budeme díky použití bezsloupkových vstřikovacích strojů nadále zvyšovat hospodárnost, efektivitu a trvalou udržitelnost ve výrobě. Do centra pozornosti se přitom stále více dostávají technologie Průmyslu 4.0, jako jsou inteligentní asistenční systémy.“

Engel CZ

milos.kmonicek@engel.at


www.engelglobal.com

 

Další články

Technologie zpracování pryže/ plastů

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: