Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> 3D aditivní technologie - rok inovací a novinek
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

3D aditivní technologie - rok inovací a novinek

Po kritickém roce 2016, kdy šlo Kovosvitu MAS o přežití, se tradiční česká strojírenská firma z jihu Čech nadechuje k dalšímu rozmachu a pro rok 2017 připravuje celou řadu výrobních novinek, které bude v průběhu roku postupně uvádět na trh. Nejbližší příležitostí jsou zákaznické dny konané začátkem dubna. Světovou premiéru zde bude mít mimo jiné také stroj Weldprint 1000 5AX, který patří do kategorie Hybrid Manufacturing (HM).

Zákaznické dny Kovosvitu MAS jsou již tradiční akcí, která láká všechny, kdo mají zájem o strojírenství, obráběcí stroje a vše, co s tím souvisí. Jako každý rok se očekává hojná účast odborné i neodborné veřejnosti. V posledních ročnících přilákaly zákaznické dny Kovosvitu MAS téměř šest set návštěvníků a na akci participuje okolo čtyřiceti partnerských firem, jejichž produkty úzce souvisejí s produkcí obráběcích strojů.

Hlavním produktem, který bude představen hned první den ve světové premiéře, je stroj Weldprint 1000 5AX, který reprezentuje technologii hybridní aditivní technologie a umožňuje vytváření kovových dílů metodou 3D tisku a jejich následné obrábění v jednom pracovním prostoru.

Aditivní technologie a něco navíc

Se strojem Weldprint 1000 5AX vstupuje společnost na pole výrobních technologií pro Additive Manufacturing (AM). Novinka umožňuje vytváření kovových dílů a jejich obrábění v jednom pracovním prostoru. Stroj disponuje 5 řízenými osami pro technologii navařování kovu a také 5 osami pro obrábění vnitřních a vnějších tvarových ploch. Jedná se tedy o stroj z kategorie Hybrid Manufacturing (HM) kombinující plnohodnotnou generickou technologii (navařování kovu) a plnohodnotnou subtraktivní technologii pomocí frézování v 5 osách.

Základem produkčního stroje Weldprint je nově vytvořená unikátní technologie HM, která byla vyvíjena a testována na prototypech v letech 2013 až 2016. Kovosvit MAS ji vyvinul ve spolupráci s Výzkumným centrem pro strojírenskou výrobní techniku a technologii (RCMT) ČVUT v Praze, Fakultou strojní. Jde o jedinou technologii pro vytváření kovových dílců (AM) vzniklou plně v České republice, která již prošla patentovým řízením.

Stroj umožňuje vytváření složitějších strojírenských dílců: skořepin, plných objemů, vnitřních kanálů a dutin, výztužných vnitřních struktur a podpůrných vnějších struktur. Hlavní výhodou technologie je její relativně nízká cena, na dílci vytvořeném touto technologií dosahují náklady 25–30 % ceny konkurenčních technologií pro AM (3D tiskárny na principu SLS, DMLS a podobné, které spékají kovový prášek po vrstvách pomocí laserového paprsku nebo elektronového svazku) nebo HM (stroje kombinující v jednom pracovním prostoru technologii navařování kovu, zpravidla pomocí techniky Laser Cladding nebo techniky DMLS s obráběním).
 
Ukázky technologie Additive Manufacturing, která je součástí stroje Weldprint 1000 5AX.

 

Nový stroj otevírá využití technologie HM v oblasti zpracování standardních konstrukčních materiálů pro běžné strojírenství (stavba strojů, výroba nástrojů, energetická zařízení, vojenské aplikace, dopravní technika, prototypová výroba, opravárenství). Technologie umožňuje zpracovávat špičkové materiály, jako jsou niklové slitiny a další, ale nabídka se nyní orientuje především na zpracování konstrukčních ocelí, nerezových ocelí, jemnozrnných ocelí a otěruvzdorných ocelí. Uživatelem technologie nemusí být špičkové vývojové středisko velké firmy, ale může ji rentabilně využít i běžná malá či středně velká strojírenská firma.

Technologie umožňuje výrobu dílců do rozměru 500 x 500 x 400 mm. Rychlost vytváření nových dílců se pohybuje v rozmezí 0,2–1,0 kg za hodinu. Stroj je primárně dodáván s vlastním softwarovým modulem HM pro podporu programování stroje, který je integrován do CAD/CAM systému. Technologický CAM modul pro zpracování HM technologie vyvinul Kovosvit MAS společně s RCMT a bude automatickou součástí každé instalace.

MCV s robotizovaným pracovištěm

V návaznosti na četné poptávky na zvýšení produktivity strojů nabízí společnost nově ke strojům typu MCV robotické zakládací stanoviště. Základem je robot Fanuc M10 s nosností až 12 kg, který zakládá polotovary ze vstupních pozic do stroje a přemisťuje obrobené dílce zpět do těchto pozic. Obsluha pak pouze několikrát za směnu ze vstupních pozic vyjme obrobené dílce a umístí nové polotovary. Maximálně se tak sníží prodlevy stroje, které vznikají při zakládání polotovarů obsluhou (čekání na obsluhu). Rovněž se zvýší rychlost i přesnost samotného procesu založení dílce.

Nedílnou součástí zakládacího stanoviště je vlastní řídicí systém MADAM (MAS Data Management), vyvinutý výhradně společností Kovosvit MAS. Systém umožňuje, vedle řízení samotného stanoviště, ukládání velkého počtu programů a jejich správu, vizualizaci stavu zařízení a průběhu zakázky, manažerský reporting a mnoho dalších funkcí, které lze upravit a přizpůsobit na míru potřebám zákazníka.

 


Robotické zakládací stanoviště, jehož základem je robot Fanuc M10 s nosností až 12 kg, který zakládá polotovary ze vstupních pozic do stroje a přemisťuje obrobené dílce zpět do těchto pozic.

SP 430 s novým řídicím systémem

Další inovativní novinkou je stroj SP 430 s řídicím systémem Siemens Sinumerik 840D sl s novým NC SW 4.7. Tento stroj je v portfoliu společnosti ze strojařského pohledu již několik let, ale z pohledu řízení jde o první stroj, na němž byl nasazen tento inovovaný řídicí systém, který poskytuje řadu výhod a inovativních řešení. Návštěvníci si tak budou moci v praxi vyzkoušet použití systému a připravit se na rozdíly oproti starší verzi. Patnáctipalcová dotyková obrazovka je ovládána způsobem, na jaký jsme zvyklí například z mobilních telefonů nebo tabletů. Řízení robota je integrováno do ŘS stroje, navíc s vylepšenými vlastnostmi cyklů – zlepšením grafických rozhraní příkazů, generováním časů zpracování programů, zobrazováním výsledků měření a vytvářením protokolů, DXF importem pro urychlení programování. Všechny tyto vlastnosti mají za cíl zvýšení uživatelského komfortu obsluhy a navýšení produktivity celého stroje při složitém procesu obrábění. Tento řídicí systém se bude podle plánu v průběhu roku 2017 implementovat i na další stroje z portfolia Kovosvitu MAS.

Letošní rok bude pro Kovosvit MAS z pohledu nových produktů a inovací jistě výjimečný. Příznivci strojírenství budou mít příležitost se s nimi seznámit na zákaznických dnech v Sezimově Ústí ve dnech 5. a 6. 4. 2017. Další příležitostí pak bude Mezinárodní strojírenský veletrh v Brně, na který Kovosvit MAS připravuje další novinky.

Kovosvit MAS

Jan Hruška

hruskaj@kovosvit.cz

www.kovosvit.cz

www.masmachinetools.com

www.masautomation.cz

Další články

Automatizace, regulace
Materiály konstrukční kovové
Nekonvenční technologie
Obráběcí stroje a technologie

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: