Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> 3D tisk klíčem k vývoji nových 3D tiskáren
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.
Nomenklatura: 3D technologie Inovace

3D tisk klíčem k vývoji nových 3D tiskáren

Společnost Renishaw uvedla na trh svůj nejnovější stroj pro 3D tisk z kovových prášků – RenAM 500Q. Toto kompaktní zařízení s pracovní komorou velikosti 250 x 250 x 350 mm je vybavené hned čtyřmi výkonnými 500W lasery. Do nejprodávanější kategorie kovových 3D tiskáren tak přináší významné zvýšení produktivity a snížení výrobních nákladů.

Čtyřnásobným zrychlením výrobního procesu umožňuje RenAm 500 aplikovat technologii 3D tisku z kovových prášků i do takových oblastí, v nichž byla tato technologie dosud cenově neefektivní. Otevření nových výrobních odvětví, která mohou profitovat z nižší ceny na jeden produkovaný díl bez kompromisu v přesnosti nebo kvalitě, poskytuje nový impulz pro další rozšíření této perspektivní technologie.

Sofistikovaný optický systém

Nejdůležitější částí nového stroje je optický systém a řídicí software. Čtyři laserové paprsky uvnitř stroje se pohybují nezávisle na sobě a mohou podle rozhodnutí technologa-programátora pracovat každý ve svém kvadrantu a současně produkovat čtyři různé díly anebo společně pracovat na stavbě jediného dílu čtyřikrát vyšší rychlostí. Představte si čtyři paprsky, z nichž každý je dynamicky fokusován a všechny jsou nasměrovány do jediného tepelně řízeného galvanometrického bodu. V tomto bodě jsou umístěny čtyři páry digitálně řízených optických hranolů, které směrují jednotlivé laserové paprsky do libovolného místa v rovině připraveného kovového prášku.

Kovové 3D tiskárny Renishaw jsou včetně sofistikovaného optického systému kompletně vyvinuty našimi výzkumnými a vývojovými pracovníky a vyrobeny v našich vlastních výrobních provozech. To nám poskytuje výjimečnou možnost kontroly nad všemi etapami vývoje a výroby. Současně díky tomu máme perfektní přehled o možnostech a výkonu našich strojů a můžeme našim zákazníkům poskytnout tu nejlepší podporu,“ vysvětluje Robin Weston, obchodní manažer Renishaw’s Additive Manufacturing Products Division. Díky inovativnímu řešení optického systému a digitálnímu řízení jednotlivých kanálů lze dynamicky zaostřovat kterýkoliv z paprsků v reálném čase. Všechny čtyři lasery tak mohou pracovat simultánně na jednom dílci a uživatel může profitovat ze zvýšené rychlosti, produktivity a technologických možností stroje.
 


Čtyřnásobným zrychlením výrobního procesu umožňuje RenAm 500 aplikovat technologii 3D tisku z kovových prášků i do takových oblastí, v nichž byla tato technologie dosud cenově neefektivní.

Stroje vyrábějí stroje

Některé komponenty optického systému jsou vyráběny právě technologií 3D tisku z kovových prášků. Technologie se tak stává klíčem ke svému dalšímu vývoji,“ pokračuje Weston. „Díky 3D tisku jsme schopni vyrobit mnohem kompaktnější tělesa optických hranolů. Navíc vybavená integrovanými konformními chladicími kanálky, které dále zlepšují přesnost teplotní stability optického systému.“

Společnost Renishaw je inovátorem a technologickým lídrem v oblasti stability prostředí výrobního procesu při 3D tisku. Příkladem může být řešení odvodu emisí vznikajících v pracovní komoře při využití vícepaprskových laserů. Systém recirkulace ochranného plynu zahrnující cyklónovou předfiltrační jednotku s mezichladičem plynu chrání pracovní filtr stroje a prodlužuje jeho životnost. Čistota pracovního filtru má totiž přímý vliv na kvalitu stavby dílců.

Renishaw

Ing. Josef Sláma

dagmar.simkova@renishaw.com

www.renishaw.cz

Další články

3D technologie
Inovace

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: