Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> 50 let firmy Horn
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

50 let firmy Horn

Bylo pondělí 27. října 1969, když se na živnostenském úřadě v Gomaringenu v Německu objevil Paul Horn se žádostí o založení podniku na výrobu tvrdokovových nástrojů. Malá výrobní hala v Gomaringenu byla prvním výrobním závodem společnosti, která od 1. listopadu 1969 oficiálně působila pod obchodním jménem Paul Horn Einstechtechnik. Dům rodiny Hornů ve Waiblingenu pak byl sídlem vedení podniku.

Nyní vyrábí firma Horn ve městě Tübingen vysoce přesné nástroje a příslušenství pro třískové obrábění, a to na ploše větší než 30 000 m2 (včetně závodu Horn Hartstoffe GmbH). Další výrobní závody jsou pak v Anglii, Itálii, České republice a v USA. S přibližně 1 000 zaměstnanci je nyní firma Horn největším průmyslovým zaměstnavatelem ve městě. Na celém světě pak pracuje ve skupině Horn více než 1 500 lidí.

Nástroje

Nástroje vyrobené ve společnosti Horn dnes v 70 zemích všech kontinentů používají firmy působící například v oblasti leteckého průmyslu, kosmonautiky, chemie nebo lékařství, výroby nástrojů a forem nebo v automobilovém průmyslu. Automobil také připomíná místo zrodu obchodního nápadu Paula Horna: i jeho společnost začínala v garáži. Tu si Paul Horn pronajal, ještě když pracoval jako zástupce firmy Hertel. Jeho syn Lothar Horn, dnes ředitel společnosti, vzpomíná: „Můj otec věděl, že takový velkovýrobce, jako je Hertel, nemůže ekonomicky řešit poptávky po vysoce specializovaných nástrojích v malých sériích.“ Tuto mezeru měla tedy společnost Paul Horn vyplnit a specializovat se na výrobu zapichovacích nástrojů pro drážky.

Prvním zákazníkem byla firma Mahle

Stuttgartská firma Mahle, dodavatel pístů pro spalovací motory, měla na konci 60. let velkou poptávku po vysoce specializovaných nástrojích, které chtěl Paul Horn vyrábět. Ještě před založením společnosti tak byla firma Mahle jeho prvním zákazníkem. Do dnešního dne dodala rodinná společnost Horn svým klientům po celém světě přes 25 000 variant standardních nástrojů a více než 150 000 speciálních řešení nástrojů. Jedná se o vysoce přesné nástroje pro náročné procesy obrábění.Tři generace – shora: Paul Horn, zakladatel firmy Horn Einstechtechnik, a Lothar a Markus Hornovi, jednatelé společnosti Paul Horn GmbH

Tříbřité destičky pro drážkování

Základní kompetence společnosti jsou založeny na čtyřech pilířích, jimiž jsou vlastní výzkumné a vývojové oddělení, vlastní technologie povlakování, vlastní výroba tvrdokovu a vlastní výrobní technologie. Před vznikem břitových destiček Horn řady 312 výrobci při obrábění drážek používali jednobřité drážkovací nože, což však vyžadovalo časté ostření a vysoké výdaje. Horn pak rozvinul myšlenku tříbřité destičky: každá destička byla tedy použitelná hned třikrát. S celou sadou těchto výměnných nástrojů pak stroj mohl běžet nepřetržitě jeden až dva týdny. Přebrušování ostří, logistika, skladování a další náklady odpadly. Díky tomu byl produkt Horn efektivnější než do té doby používané nástroje.


První kufřík s nástroji Horn ze 70. let, s nímž prezentoval Paul Horn své nástroje přímo u zákazníků.

 

Zrození obchodní značky

Inovace destičky Horn 312 byla průlomem, který radikálně změnil obrábění drážek. Připravil také cestu k tomu, čím se dnes firma Horn vyznačuje: rozpoznání potřeb trhu a díky náskoku v technologiích i vývoj těch správných produktových řešení. Díky inovacím svých produktů Horn rychle budoval stále větší okruh zákazníků a postupně rozšiřoval své portfolio produktů. Tříbřitá zapichovací destička z roku 1972 sloužila i nadále jako zdroj inspirace pro další produkty a inovace. Na této myšlence bylo založeno mnoho nástrojů pro frézování drážek a cirkulární frézování.


Zrození charakteristického znaku: výměnná břitová destička typu 312

Lothar Horn nastoupil do společnosti v roce 1991. Svěží vítr, který přinesl syn zakladatele společnosti, se projevil ve stejném roce v červnu při založení další společnosti: Horn Hartstoffe GmbH. Tato dceřiná společnost vyrábí ve vlastní režii tvrdokovové polotovary. Rozšíření výroby tak poskytlo další nové možnosti.


Originální celotvrdokovový drážkovací nůž z roku 1969

Třetí generace

Syn Lothara Horna Markus je zástupcem třetí generace a pokračuje ve vedení rodinného podniku spolu se svým otcem. Lothar Horn jmenoval svého syna, který je ve společnosti od začátku roku 2017, do vedení firmy v březnu 2018.


Nový nástroj typu Mini 108 s geometrií pro soustružení závitů v materiálech tvořících dlouhou třísku

V rámci technologických dnů konaných letos od 5. do 7. června oslavila společnost Paul Horn GmbH své 50. výročí. Již po sedmé otevřela své brány zákazníkům a obchodním partnerům. Vedle přednášek s praktickými ukázkami byly vystaveny také exponáty z různých zákaznických odvětví. Program technologických dnů doplňovala účast více než 50 partnerských společností.


SK Technik

Luděk Dvořák


ludek.dvorak@sktechnik.cz

www.sktechnik.cz

 


 

Další články

Nástroje pro obrábění / řezné materiály

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: