Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Analýza rizik u strojů pro slévárenství
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Analýza rizik u strojů pro slévárenství

Brno nabízí už šestým rokem firmám inovační vouchery na sto tisíc korun k nákupu výzkumu u místních vědců. Projekt administruje Jihomoravské inovační centrum (JIC), které program spravuje. Za uplynulých pět ročníků využilo vouchery na práci brněnských výzkumníků více než 220 společností. O tom, jak konkrétně vouchery fungují, se přesvědčila i brněnská firma Gifos, která s pomocí Ústavu výrobních strojů, systémů a robotiky Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně pracovala na analýze rizik u strojů pro slévárenství.

Inovační vouchery podporují spolupráci podnikatelů a vědců. Brno představilo tento projekt v Česku v roce 2009 jako první, z jižní Moravy se od té doby rozšířil do dalších deseti krajů. Firma si domluví konkrétní výzkum s jednou ze třinácti brněnských institucí a podá žádost. Pokud je vylosována, získá na tento výzkum inovační voucher ve výši až sto tisíc korun. Hlavním cílem je, aby firmy našly kontakty na vhodné vědce a navázaly spolupráci. Vědci se zase seznámí s potenciálními zákazníky pro své technologie.

Jak probíhá spolupráce s výzkumníky?

Firma Gifos, která se zabývá výrobou a modernizací strojů a zařízení pro slévárny a jaderny, mezi něž se řadí vstřelovací stroje, pračky plynů, průběžné a ramenové mísiče, zásobníky, foromaty, retomaty nebo kolové mísiče, vývojem, výrobou a kompletací regeneračních linek, jaderen a zařízení formoven, využila voucher k vypracování dokumentace k posuzování a snižování rizik u strojů pro slévárenství. Dokumentace měla u vstřelovacího stroje a průběžného mísiče pro přípravu formovací směsi odhalit relevantní nebezpečí a rizika, poskytnout seznam významných nebezpečí a také návrh opatření, která povedou k odstranění nebo minimalizaci nepřijatelných rizik, a seznam zbytkových rizik za pomoci imerzní virtuální reality. Analýzu pro firmu realizoval Ústav výrobních strojů, systémů a robotiky Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně, zakázku vedl František Bradáč. Jako finální výstup získala firma analýzu rizik bezpečnosti stroje a analýzu rizik vztaženou k bezpečnostním částem ovládacích systémů.


Mísíč MGi7 ve výrovní hale firmy Gifos

Jednatel firmy Gifos Stanislav Opálka hodnotí zkušenost s výzkumníky slovy: „Díky spolupráci s VUT má naše společnost nyní širší portfolio možností technologického rozvoje týkající se nejen strojního, ale i lidského kapitálu. Dané analýzy využijeme například při tvorbě návodů pro daná zařízení. Přínosem je nejen kladný dopad na zvýšení technologických parametrů, ale i na zvýšení bezpečnosti práce.“

Sběr žádostí o inovační vouchery je pro tento rok již uzavřen, ale pokud se chcete zúčastnit losování o vouchery na příští rok, lze se registrovat na www.inovacnivouchery.cz.

 

Kuřimské centrum Intemac sbírá ocenění

Jihomoravský kraj ve spolupráci s Jihomoravským inovačním centrem (JIC) otevřel v září loňského roku kompetenční centrum Intemac v Kuřimi, zaměřené na výzkumné služby pro obráběcí stroje. Ojedinělý záměr, který propojuje výzkumníky a jejich služby s firmami a nabízí smluvní výzkum, už sklízí první úspěchy. Za uplynulé dva měsíce si Jihomoravský kraj připsal na své konto hned dvě ceny právě pro Intemac.

První ocenění získalo centrum na konci dubna při zahájení stavebních veletrhů v Brně za nejlepší investice v soutěži Top Invest 2013. Posláním soutěže je podpořit investiční výstavbu a ocenit přínos investorů pro rozvoj českého hospodářství, regionů, obcí i měst. Přihlášené stavby byly hodnoceny podle kvality investičního záměru, přínosu investice pro region či obec, ekonomických a technických parametrů investice.

 
Jihomoravské inovační centrum (JIC) se zaměřuje na podporu inovačního podnikání a komerčního využití výzkumu a vývoje

Další ocenění získal Intemac na brněnském výstavišti, tentokrát v soutěži Stavba Jihomoravského kraje 2013. V kategorii průmyslových a technologických staveb ocenila porota centrum druhým místem.

Helena Továrková

tovarkova@jic.cz
Jihomoravské inovační centrum

Další články

Vzdělávání a školství
Financování stroj. výroby/Podniková ekonomika
Výzkum/ vývoj

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky


Sledujte nás na sociálních sítích: