Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> ATRAKTIVNÍ PROJEKTY - Jámy plné drahého kamení
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

ATRAKTIVNÍ PROJEKTY - Jámy plné drahého kamení

Celý rok jsme na tomto místě informovali o přitažlivých projektech současnosti a blízké budoucnosti. V posledním čísle letošního ročníku přinášíme atraktivní pohledy na podivuhodné jámy, které si původně nekladly za cíl originalitu. A přece se nakonec staly unikátními.

Nejhlubší diamantový důl na světě je na Sibiři. Jmenuje Mirnyj, je hluboký 525 metrů a jeho průměr činí 1 200 metrů. Provoz v něm byl zahájen v roce 1957. Zprvu se těžily drobné kameny, ale v roce 1963 byl nalezen diamant o hmotnosti 51,6 karátu a byl pojmenován po první kosmonautce – Valentina Těreškovová. V roce 1981 zde našli 342karátový kámen a nazvali jej 26. sjezd KSSS. Obrovským nákladním autům trvá jízda ze dna dolu na povrch asi dvě hodiny. Ročně se zde vytěží až 2 miliony karátů.

Anotace
Největší diamantový důl na světě je na Sibiři a jmenuje se Mirnyj.

Anotace
Mirnyj je hluboký 525 metrů a jeho průměr činí 1 200 metrů.

Důl se nachází za polárním kruhem, v republice Sacha, dříve Jakutsko, v severovýchodní Sibiři. V zimě zde teplota klesá k minus 60 stupňům Celsia a v létě vystupuje až na plus 40 °C. Nejbližší město se jmenuje Udatny, což znamená šťastný nebo zdařilý.

Pracovat zde v dvanáctihodinových směnách a občas dostávat výplatu se zpožděním ale není žádné štěstí. Analytici se však domnívají, že důlní společnost ARS, jež z 80 procent patří státu, je jistě zisková. Její obrat přesahuje 1,3 miliardy dolarů, což odpovídá pětině světového trhu.

Anotace
Šipka upozorňuje na žlutou tečku, což je ve skutečnosti gigantický nákladní vůz Belaz.

Anotace
Šipka upozorňuje na žlutou tečku, což je ve skutečnosti gigantický nákladní vůz Belaz.

V této oblasti, kde se těží více než 80 procent ruských diamantů, čeká návštěvníka jen bezútěšná krajina s osamělými stromy. Na polích nerostou ani brambory, ani okurky, ani rajčata, a to dokonce ani ve sklenících. V zimě totiž slunce svítí jen tři hodiny denně. Prakticky vše se sem musí dovážet, i když nejbližší železniční stanice Transsibiřské magistrály je vzdálena 1 200 kilometrů. Potraviny se z nádraží dopravují po řece Leně, která je ovšem od září do května zamrzlá.

Novináři popisují zdejší města jako směs socialistického gigantismu a vlastenectví tisíců komsomolců, kteří postavili tato bezduchá, dnes omšelá paneláková sídliště. Ovšem jen část budovatelů sem v polovině padesátých let minulého století přijela dobrovolně, plna nadšení a touhy po dobrodružství. Ostatní si potřebovali vylepšit kádrový posudek, získat peníze na koupi auta nebo schovat se před dluhy či policií. Za odměnu dostávali skoro každý rok tříměsíční dovolenou u Černého moře.

Po rozpadu Sovětského svazu vymanili místní politici obchod s diamanty z kremelského područí a slibují, že obrovské bohatství ukryté v dole Mirnyj a v okolních jámách použijí pro blaho obyvatel těchto nehostinných míst. Avšak zatím jde víc o sliby a privátní konta jednotlivců než o veřejné blaho.

Největší jáma vytvořená rukama

Na břehu řeky Veld nedaleko dnešního města Kimberley v Jihoafrické republice našel jeden kluk v roce 1866 hezký třpytivý kámen, který dal své sestře na hraní. Po jisté době si rodiče všimli zářivé hračky a ukázali ji jednomu obchodníkovi. Tak byl nalezen diamant o váze asi 22 karátů. Pak někdo tu a tam našel nějaký diamant, ale teprve až v roce 1871, když se zprávy o nálezech dostaly do světového tisku, propukla diamantová horečka. Začali se sem stahovat dobrodruzi z celého světa a první důl byl brzy vytěžen. Prospektoři proto museli jít do stále větší hloubky. Tak časem vznikla tzv. Velká díra čili Big Hole o průměru 500 metrů. Podle některých údajů sahal důl do hloubky 800 a podle jiných dokonce až 1 000 metrů. Byla to tedy největší jáma, kterou vytvořily lidské ruce za pomoci primitivních nástrojů. Lidé zde vytěžili 2 700 kg diamantů (tj. 14,5 milionu karátů) v celkové hodnotě asi 40 miliard eur. Přitom bylo nutné vytěžit 22,5 milionu tun horniny, jež se na povrch dostávala soustavou lanovek.

Anotace
Do roku 1914 byl největším diamantovým dolem Big Hole (Velká díra) v jižní Africe.

Ze stanového tábora brzy vyrostlo městečko s názvem New Rush, v němž žilo asi 30 000 hledačů diamantů. A 5. června 1873 jej přejmenovali na Kimberly po britském ministrovi pro kolonie Johnu Wodehousovi, hraběti z Kimberley. Diamanty byly objeveny ve zdejší sopečné hornině namodralé barvy, kterou proto pojmenovali kimberlit.

Zde založil v roce 1873 bývalý neúspěšný londýnský herec Barney Barnato těžební společnost Kimberley Central Mine a do pěti let se stal multimilionářem. Ačkoliv jeho pozdější konkurent Cecil Rhodes přišel do Jižní Afriky už v roce 1870 ve svých 17 letech, ocitl se v ráji hledačů diamantů až o několik let později. Původně si zde lepšími klimatickými podmínkami, než jaké panovaly v Anglii, léčil své nemocné plíce. Probudila se v něm podnikavost a začal obchodovat s diamanty a malými nalezišti. Velmi lukrativní pozemky mu prodala známá rodina De Beer. A právě její jméno použil Rhodes, když v roce 1880 založil těžební společnost. Rozpoutal se nelítostný konkurenční boj, kterému Barnato podlehl a svou firmu prodal svému největšímu rivalovi. Tak vznikla v roce 1888 společnost DeBeers Consolidated Diamond Mines, jež si získala věhlas a dominantní postavení i ve světovém měřítku. I za cenu nelidských pracovních podmínek horníků.

Big Hole byla uzavřena 14. srpna 1914. Dnes, do poloviny zatopena, patří k největší atrakci místního muzea.

Anotace
Atraktivní pohled ze satelitu představuje diamantový důl Lets´eng v centru Jihoafrické republiky. Je to nejvýše položený diamantový důl na světě.

Africké diamanty zaplavily svět

Na přelomu 19. a 20. století byla v Africe nalézána další primární ložiska jako to první u Kimberley: v Pretorii, v roce 1903 v Zimbabwe, v roce 1907 v Angole a následně v Tanzanii, Zairu a Sierra Leone.

Těžba pokračuje v řadě dolů i v současnosti a s nejmodernější technikou. Letecký snímek nabízí zajímavý pohled na diamantový důl Lets´eng v centru Jihoafrické republiky v oblasti Lesotho. Je to nejvýše položený diamantový důl na světě. Nachází se na vysokohorské plošině ve výši 3 100 metrů v pohoří Maluti Mountain zvaném Střecha Afriky. Patří společnosti Gem Diamonds a proslul díky nálezu diamantů velkých deset a více karátů. Těžba je drahá, protože se průměrně získají 2 karáty na sto tun horniny. Největší diamant zde našli 22. srpna 2006 a dostal jméno Lesotho Promise (603 karátů).

Karel Sedláček

Další články

Zajímavosti ve vědě a technice

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: