Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Atraktivní projekty, Ideálním cílem je nula
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Atraktivní projekty, Ideálním cílem je nula

Odborníci odhadují, že do roku 2025 největším zdrojem emisí skleníkových plynů na světě budou budovy. V celosvětovém měřítku totiž dnes spotřebují 42 procent veškeré elektrické energie. Musíme proto snižovat jejich energetickou náročnost na minimum.

Tento trend se prosazuje ve všech vyspělých státech a s uspokojením můžeme konstatovat, že pozadu nechceme zůstat ani u nás. Česká rada pro šetrné budovy a Centrum pasivního domu ve své nové iniciativě Šance pro budovy upozorňují na skutečnost, že přechod k vyšším energetickým standardům by České republice dokázal přinést více než 223 miliard korun.

Šance pro budovy

Neziskové asociace Česká rada pro šetrné budovy a Centrum pasivního domu, které sdružují více než 100 předních firem z oblasti stavebnictví, technologií a finančních služeb, založily novou iniciativu Šance pro budovy. Vedla ji k tomu skutečnost, že v českých budovách dochází ke zbytečnému plýtvání energií, přestože jsou dostupné prověřené a hlavně nákladově efektivní metody, kterými lze energetickou náročnost budov snížit více než o 50 %. Iniciativa si klade za cíl vytvořit hnutí, které neutěšenou situaci českých budov pomůže řešit.

Jak pro iniciativu spočítal ekonom Ing. Miroslav Zámečník, člen Národní ekonomické rady vlády (NERV), při konzervativních předpokladech růstu cen energií 3 % ročně a diskontní sazbě 5 % by vyšší energetické standardy představovaly pro českou společnost přínos více než 223 miliard Kč v průběhu 25 let. V případě vyššího růstu cen energií se tento přínos exponenciálně zvyšuje. „V budovách můžeme a musíme snížit na minimum zejména potřebu tepla na vytápění, spotřebu energie na přípravu teplé vody, chlazení, větrání a osvětlení," říká Ing. Petr Vogel, předseda představenstva České rady pro šetrné budovy. „Musíme v budovách také zajistit co nejvyšší pokrytí spotřeby energie z obnovitelných zdrojů," dodává ředitel Centra pasivního domu Ing. Jan Bárta.

Anotace
Obytný soubor Milíčovský háj-jih, 1. etapa, který má 3 domy o 5 sekcích s 66 byty ve standardu Komfort EKO (domy nízkoenergetické, průkaz ENB-B úsporná budova, energetický štítek obálky budovy: B - úsporná). Domy mají nejen velmi kvalitní zateplení a kvalitní dřevěná okna, ale každý byt od velikosti 2+kk má též vlastní větrací jednotku s rekuperací tepla napojenou na centrální přívod a odvod vzduchu. V každém bytě je instalován podlahový rozvod čerstvého vzduchu. Vytápění bytů na potřebnou teplotu je zajištěno podlahovými a nástěnnými konvektory. Úspora nákladů na vytápění bytu v energeticky úsporném domě je velmi významná a dosahuje cca 40 až 50 % nákladů na vytápění běžného bytu.Krok za krokem

Doporučení iniciativy Šance pro budovy vychází z požadavků schválené evropské Směrnice o energetické náročnosti budov (2010/31/EU) a navrhuje přibližovat se úsporám v několika postupných krocích.

Iniciativa navrhuje zavedení nízkoenergetického standardu jako požadovaného v co nejbližším možném termínu. Nejlépe již do roku 2013. Následně by od roku 2015 měl být zaveden pasivní energetický standard. Dosažení jak nízkoenergetického, tak pasivního standardu je již dnes možné a prakticky užívané.

Naproti tomu poslední krok vedoucí k téměř nulovému standardu, tedy zavedení požadavků na obnovitelné zdroje, už bude oproti dnešku větší změna, na kterou bude potřeba se připravit. Tento krok navrhuje iniciativa provést v souladu se směrnicí v roce 2020. 

Anotace
Bytový dům L projektu Rezidenční čtvrť Botanica, V. etapa - 42 bytů + 3 ateliéry, ve standardu Komfort EKO (domy nízkoenergetické, průkaz ENB-B úsporná budova, energetický štítek obálky budovy: B - úsporná). Pětipodlažní dům je navržen v nízkoenergetickém standardu Komfort EKO, což znamená důkladné zateplení obvodového pláště objektu, kvalitní okna a nainstalování solárních systémů pro ohřev teplé užitkové vody, díky nimž může být roční úspora energií sloužících pro tento ohřev až 45 %.

Peníze v hlavní roli

„Naše společnost se nedomnívá, že dosažení vytýčeného cíle ‚domu s téměř nulovou spotřebou‘jako standardu v roce 2020 nelze dosáhnout za současných finančních a legislativních podmínek," řekl nám Ing. Leoš Anderle, místopředseda představenstva Sekyra Group. „Plně si uvědomujeme potřebu snižovat spotřebu energie, a proto jsme se už v roce 2009 stali jedním ze zakládajících členů České rady pro šetrné budovy. Vždyť energetická spotřeba nemovitostí mimo průmysl dnes činí asi 65 % konečné spotřeby tepla a 50 % energie. Je třeba motivovat stavebníky státními pobídkami a úrokovými výhodami."

A názor Ing. Jana Fabiána ze společnosti Skanska:

„Zelené stavění je jednou z klíčových strategií a priorit našeho podnikání nejen v ČR, ale celosvětově. A právě toto je hlavní důvod proč se Skanska stala členem České rady pro šetrné budovy, podporuje a bude i nadále podporovat kvalitní začlenění evropských směrnic do české legislativy. Např. všechny naše kancelářské projekty po celém světě budou navrženy a postaveny v souladu s požadavky amerického certifikačního systému LEED, minimálně v úrovni LEED Gold.

V rezidenčním developmentu je situace rozdílná. Energetická náročnost bytu na žebříčku priorit rezidenčního klienta bohužel nedosahuje vysokých příček a je hluboko za parametry typu lokalita nebo jednotková cena/m2. A je to právě absence poptávky, která brzdí dynamičtější vývoj „zelených" projektů v oblasti rezidenčního sektoru. I přes tyto skutečnosti už dnes máme v našem portfoliu projekty, které z hlediska energetické náročnosti dosahují lepších parametrů, než předepisuje platná legislativa. Jsou to např. projekty Rezidenční čtvrť Botanica Vidoule na Praze 5 nebo Obytný soubor Milíčovský háj na Praze 11. Od příštího roku také začínáme měřit uhlíkovou stopu - produkci emisí CO2 za celý cyklus výstavby u pilotního projektu.

Zavedení evropské směrnice EPBD II pravděpodobně nepřímo zvýší poptávku po technologiích, které snižují energetickou náročnost budov, výrobcům sníží výrobní náklady na tyto technologie a nám developerům umožní realizovat náš společný cíl - nezvyšovat významně prodejní cenu a zároveň nabízet energeticky efektivní domy."

Anotace
Pozoruhodný projekt City Green Court v Praze se chlubí platinovou precertifikací LEED, jež dokládá jeho vedoucí pozici v oblasti zelené výstavby.

Nápaditá řešení

Skanska hrdě oznamuje, že vznikající kancelářská budova City Green Court v Praze získala precertifikaci LEED Platinum, což je nejvyšší možná úroveň nejnovější verze systému LEED. City Green Court je prvním kancelářským projektem v Česku a prvním kancelářským projektem společnosti Skanska v Evropě, který toho dosáhl. Přepracování původního návrhu projektu má za cíl vytvořit nejzelenější administrativní budovu v Praze.

Po akvizici na jaře roku 2010 byl původní návrh budovy City Green Court od newyorského architektonického studia Richard Meier & Partners upraven v souladu s požadavky společnosti Skanska za účelem dosažení nejvyšší úrovně certifikace LEED. V hodnocení LEED získal projekt maximální počet bodů v kategoriích správný výběr lokality, racionální hospodaření s vodou a kvalita vnitřního prostředí.

„Skanska je pevně odhodlána posouvat zelenou výstavbu stále dál a zvyšovat počet zelených a LEED certifikovaných projektů v Česku," říká Britta Cesar, výkonná ředitelka společnosti Skanska Property Czech Republic, a pokračuje: „Jsme hrdí na to, že se nám podařilo získat precertifikaci LEED platinové úrovně a že přispíváme k rostoucímu zájmu o zelené, moderní a flexibilní kancelářské prostory, které nabízejí stimulační pracovní prostředí. Toto představuje přidanou hodnotu jak pro investory, tak pro nájemce."

City Green Court se právě staví v zavedené obchodní čtvrti Praha 4-Pankrác s výbornou dostupností a širokou škálou služeb a občanské vybavenosti v okolí. Osmipodlažní budova nabídne přibližně 16 400 m2 celkové hrubé pronajímatelné kancelářské plochy uspořádané okolo impozantního atria. Budova City Green Court bude dokončena v prvním čtvrtletí roku 2012.

„Platinová precertifikace LEED projektu City Green Court dokládá jeho výraznou vedoucí pozici v oblasti zelené výstavby," říká Rick Fedrizzi, předseda, generální ředitel a zakládající předseda organizace U. S. Green Building Council. „Úsilí USGBC nutí stavební průmysl, aby rychleji přijímal změny a posouval nové technologie stále kupředu a projekt City Green Court slouží jako nejlepší příklad, čeho lze dosáhnout."

Precertifikace LEED stupně Platinum projektu City Green Court vychází z řady zelených rysů a inovací návrhu a vlastní výstavby, které pozitivně ovlivňují samotný projekt i širší komunitu. Mezi tato řešení patří například sofistikovaný systém osvětlení využívající senzory obsazenosti a denního světla, vysoce výkonné armatury, zelená střecha, vysoce efektivní zavlažovací systém a impozantní uzavřené atrium, které využívá přirozeného větrání.

Karel Sedláček

pressin@iol.cz

V článku byly použity vizualizace projektu City Green Court před přepracování, celý projekt byl kompletně redesignován a jak bude vypadat si můžete prohlédnout na nových vizualizacích.

Redakce www.mmspektrum.com

Anotace
City Green Court - nová kancelářská budova Praha 4 - Pankrác

Anotace
City Green Court_Exterier

Další články

Ekologie
Vzduchotechnika/ klimatizace

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: