Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Atraktivní projekty: Kosmos stále láká
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.
Nomenklatura:

Atraktivní projekty: Kosmos stále láká

Projekty zaměřené na poznávání kosmu patří stále k nejzajímavějším. Jednak napomáhají rozvoji vědy a techniky a jednak vědecko-technické výsledky prověřené ve vesmíru prosazují také na Zemi.

Automatický raketoplán

Koncem dubna vzbudil velký zájem odborníků i laické veřejnosti úspěšný start prvního amerického plně automatického raketoplánu, tedy bez lidské posádky. Nejvíc však byli vzrušeni vojáci, a to nejen v USA, ale i v Rusku a v Číně. Tento projekt americké armády má totiž v sobě velký strategický potenciál.

Anotace
Vývoj a poslání bezpilotního miniraketoplánu Space Plane podléhá vojenskému tajemství. 

Na nosné raketě Atlas V umístěný miniraketoplán Space Plane (původně označen jako X-37B ) odstartoval z vojenské části Mysu Canaveral v americkém státě Florida. V porovnání se skutečným raketoplánem je jen asi čtvrtinový.

Tato vesmírná loď je dlouhá téměř 8,9 metru, vysoká kolem 2,9 metru, rozpětí křídel činí téměř 4,6 metru a při startu vážila necelých pět tun. O pohon se starají solární panely a baterie, zatímco raketoplány mají palivové články. V budoucnu bude moci vysazovat na oběžnou dráhu satelity a zase je snášet na zemský povrch.

Od roku 1999 pracovali na konstrukci X-37B na základě smlouvy s NASA američtí lidé ve vývojovém středisku Phantom Works, jež patří firmě Boeing. V roce 2004 předala NASA projekt Pentagonu a ten jej následně přidělil vojenskému letectvu.

Anotace
Automatický raketoplán umístěný na nosné raketě Atlas V odstartoval z vojenské části Mysu Canaveral. 

Vývoj podléhal přísnému utajení a také o současném prvním zkušebním letu se mnoho neví. Možná, že v době vydání tohoto čísla našeho časopisu už bude zase zpátky na rodné planetě, ale možná bude obíhat Zemi ve výši 900 km až 270 dnů. Po dosažení oběžné dráhy otevřel miniraketoplán svůj nákladní prostor a vysunul z něho solární panely. Nic není známo ani o nových navigačních a řídicích systémech. Mezi úkoly tohoto testovacího letu prý patří také prověření nového tepelného štítu a solárních energetických systémů. Vojáci jen oznámili, že X-35B přistane díky automatickému pilotovi na vojenské základě Vandenberg v Kalifornii. Poté bude za 10 až 15 dnů opět připraven na možný další let.

 Anotace
Před 20 lety byl do vesmíru vyslán teleskop Hubble.

Obamovy nové plány

Testování miniraketoplánu je dokladem faktu, že i přes omezení amerického kosmického programu, který začátkem roku oznámil prezident Obama (viz MM Průmyslové spektrum 3/2010), se vývoj nepřerušil.

Prezident Barack Obama zastavil projekt Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) vyslat do roku 2020 americké astronauty na Měsíc. NASA do něho vložila již 9,1 miliardy dolarů. Loni na podzim absolvovala nová nosná raketa Ares I-X úspěšný první ostrý start. Sto metrů dlouhá raketa o hmotnosti 800 tun měla vynášet do kosmu lodě typu Orion s lidskou posádkou, které by nahradily již téměř nepoužitelné raketoplány. NASA je nyní při letech k vesmírné stanici ISS závislá na používání ruských Sojuzů. O pracovní místa přijdou tisíce lidí.
Proti tomuto prezidentovu plánu se vzedmula tak obrovská vlna odporu, že Obama musel v dubnu zajet přímo na Floridu a poněkud své plány zmírnil.

V Kennedyho vesmírném centru prohlásil, že by se rád dožil toho, až Američané přistanou na Marsu. Na Měsíci prý už byli a ve vesmíru existuje mnohem víc dalších věcí k poznávání. Do roku 2025 by měla být zkonstruována nová kosmická loď pro takovou misi. Měla by v třicátých letech tohoto století startovat k různým cílům, například asteroidům, a na nich vybudovat výchozí základny k přistání na Marsu. Chce proto navýšit rozpočet NASA o 6 miliard dolarů a více zapojit soukromé firmy.

Obama oznámil, že vývoj a výroba kosmické lodi Orion pro lety k mezinárodní kosmické stanici ISS smí pokračovat, ale jen jako nouzový záchranný prostředek. Dále slíbil novou těžkou raketu, ale prý až v daleké budoucnosti, kdy už beztak nebude prezidentem. Zatím o ní nic neprozradil, ale prý návrh bude zveřejněn za pět let, a teprve potom začne vývoj.

Anotace
Vesmírný dalekohled Jamese Webba - pomyslný nástupce Hubbleova dalekohledu. 

Vesmírné oko

Ještě před několika staletími získávali lidé poznatky o vesmíru pouze z pozorování pouhým lidským okem. Teprve roku 1609 si k oku přiložil Galileo Galilei - jako jeden z prvních - právě objevený dalekohled. Díky tomuto vynálezu rozbil heliocentrickou teorii a zahájil éru teleskopické astronomie.

V dalších stoletích se teleskop stával stále výkonnějším. Ovšem rozhodující okamžik nastal 24. dubna 1990, kdy byl do vesmíru vyslán teleskop Hubble, na jehož vývoji se kromě NASA podílela ESA. Vážil 11,6 tuny a byl dlouhý 13,3 metru. Dostal jméno po americkém astronomovi Edwinu Hubbleovi (1889-1953), na oběžnou dráhu byl vynesen kosmickou lodí Discovery a umístěn ve výši 600 km. To byl pro astronomii revoluční zvrat a lidstvu se změnil pohled do okolí rodné planety. Lidé začali pozorovat zrození hvězd a planet. Díky tomuto dalekohledu mohlo být objeveno 3 000 galaxií a určeno stáří kosmu na 13,7 miliardy let. Potvrdil to, co předpověděl muž, po němž získal své jméno!

Od svého startu obletěl zemí stotisíckrát, což představuje 2,4 miliardy kilometrů. Podle nejnovějších údajů NASA provedl 800 tisíc pozorování, pořídil 500 tisíc snímků asi 25 tisíc nebeských objektů. To představuje 30 terabajtů dat. Stal se tak nejproduktivnějším vědeckým přístrojem, který byl kdy vyroben. Přitom začátek mise nebyl nijak slavný. Hned po startu bylo poškozeno hlavní zrcadlo. Celkem bylo vysláno pět „opravárenských" expedic. Poslední let se uskutečnil loni v květnu a po generální opravě mohli vědci konstatovat, že teleskop Hubble je v dobrém stavu a mohl by sloužit ještě pět a možná dokonce deset let.

Obama nyní vyzval vědce, aby pokračovali ve vývoji nového teleskopu. Na tomto úkolu se už dávno usilovně pracuje. Nese jméno James Webb Space Telescope (JWST) a na jeho vývoji se kromě NASA a ESA podílí také Kanada. Do kosmu by jej měla vynést v červnu roku 2013 evropská raketa Arianne 5. Zatímco Hubble může snímat ultrafialové záření a viditelné světlo, JWST je přímo určen k pozorování infračerveného záření. Rozporuplné diskuse vyvolává rozhodnutí umístit JWST na vyšší oběžnou dráhu, na které nebude možné v případě náhlé poruchy rychle zařídit opravu.

Robonauti nastupují

Letos v září by měl na mezinárodní kosmickou stanici ISS nastoupit první robot podobný člověku. Říká se mu robonaut a měl by se stát stálým obyvatelem stanice.

Jeho vývoj odpovídá novému trendu, který klade větší důraz na spolupráci NASA a soukromých firem. Robonaut2 čili R2, jak je v řeči odborníků nazýván, vyvinuli společně konstruktéři NASA a automobilového koncernu General Motors. Robot o hmotnosti 136 kilogramů se skládá z hlavy, trupu a dvou rukou. Díky rukám, které se podobají lidským, je schopen používat stejné nářadí jako členové posádky ISS. V budoucnu by měla největší přednost humanoidních robotů spočívat v jejich schopnosti asistovat lidem při výstupech do volného prostoru a při úkolech, které jsou pro lidi příliš náročné nebo riskantní. Bude schopen pracovat nejen na oběžné dráze ale i v továrnách GM na Zemi.

Anotace
Přednost humanoidních robotů bude spočívat v jejich schopnosti asistovat lidem při výstupech do volného prostoru. 

Na stanici jej dopraví raketoplán Discovery a budou mu svěřeny některé aktivity v laboratoři Destiny. Podle ředitele úřadu pro integraci výzkumných systémů při NASA Johna Olsona nemají být robonauti „náhradou za lidi, ale jejich společníky, kteří mohou vykonávat klíčové podpůrné úkoly".

Nebeský palác

Velmi pozorně sleduje všechny americké a evropské projekty Čína, která se do mezinárodní spolupráce zapojuje jen nerada a nepodstatně. Sama chystá na příští rok kosmickou stanici na oběžné dráze. Bude se jmenovat Nebeský palác a bude sloužit, jak jinak, vojákům. Toho jsou si snad vědomi i poradci prezidenta Obamy.

Karel Sedláček

pressin@iol.cz

Další články

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: