Témata
Reklama

Atraktivní projekty: Nejvyšší v Las Vegas

Ráj hazardu a zábavy v Las Vegas obohatí nová atrakce - vyhlídkové kolo o průměru 160 metrů. V dohledné době se má roztočit a pochlubit se nejen atraktivní konstrukcí, ale i svou výškou - 167,6 metru. Bude tedy nejvyšším vyhlídkovým kolem na světě. Náklady přesahují 550 milionů dolarů.

Tento článek je součástí seriálu:
Atraktivní projekty
Díly
Karel Sedláček

Celý život se věnuje popularizaci vědy a techniky. Promoval na Fakultě sociálních věd UK v Praze. 
V letech 1960 až 1968 pracoval v plzeňském rozhlasovém studiu, potom až dokonce roku 1989 byl nejprve redaktorem pro vědu a techniku a později zástupcem šéfredaktora deníku Svobodné slovo. Po krátkém působení jako šéfredaktor nakladatelství Melantrich byl redaktorem a hlasatelem Rádia Svobodná Evropa až do ukončení vysílání české redakce v roce 2002. Externě spolupracoval s celou řadou českých a slovenských odborných časopisů a s Českým rozhlasem.  
Vědeckotechnická témata popularizoval v knihách Laser v mnoha podobách (Praha, 1982), Pod šifrou 2001 (Praha 1984), Atom skrývá naději (Praha 1987 - spolu s Janem Tůmou). Historii unikátní rozhlasové stanice shrnul v knize Volá Svobodná Evropa (Praha 1993). Vzpomínky na konec komunistického režimu ve Svobodném slově a vydavatelství Melantrich obsahuje publikace Balkon, fenomén listopadu 1989 ( Praha 2010 - spoluautor Milan Nevole). Události okupace Československa v srpnu 1968 přibližuje publikace Vzpomínky na Plzeň – Čas lámání chleba a charakterů (Praha 2011). V roce 2018 vydal soubor cestopisných reportáží a fejetonů Toulky s Karlem Amerikou.

Záměr postavit tento High Roller byl oznámen v létě roku 2011 a nyní se těší na první návštěvníky. Obří kolo je ověnčeno 28 kabinami o průměru 6,7 metru se čtyřvrstvými skly. Každá pojme čtyřicet lidí, takže jízdu trvající asi třicet minut si najednou bude moci užívat 1 120 turistů. Předpokládá se každodenní provoz plných 18 hodin. Jednotlivé kabiny bude možné si také pronajmout, třeba i s barem na kolečkách.

Reklama
Reklama
Nejvyšší vyhlídkové kolo na světě je v Las Vegas – 167,6 metru.

Za každého počasí

V Las Vegas bývá v létě kolem 40 °C a v zimě ukazuje teploměr většinou 20 °C. V kabinách však bude stálá teplota mezi 19 °C a 23 °C. Každá bude vybavena cirkulačním klimatizačním systémem, který bude zajišťovat návštěvníkům příjemnou pohodu.

New York chtěl vyhlídkové kolo ještě vyšší. Měl to být jakýsi pomník Michaela Bloomberga, který koncem loňského roku uzavřel své působení ve funkci starosty. Letos se měla atrakce vysoká 190,5 metru začít budovat na State Islandu a první návštěvníci se měli podívat na město v září roku 2016. Do každé z 36 kabin by se vešlo 40 lidí. Začátkem letošního roku bylo však rozhodnuto, že se plán odsouvá, protože nejsou zajištěny dostatečné finanční zdroje. Náklady na výstavbu se odhadují na 480 milionů dolarů. Konstrukční řešení připravil stejný tým, který postavil „Londýnské oko“ vysoké 135 m.


Každá kabina je vybavena cirkulačním klimatizačním systémem.

Obří kolo v Singapuru

V současné době se nejvyšší obří kolo nachází v Singapuru a nabízí rozhled ve výši 165 metrů. Skleněné kabiny kola nazvaného „Singapore Flyer“ nabízejí fantastický rozhled do širokého okolí. Příjemně pomalu se nadnášejí sedm metrů dlouhé skleněné vyhlídkové kapsle až do výše odpovídající budově s 42 poschodími. Okolo jsou mrakodrapy, přístav, pobřeží a při dobrém počasí je vidět až do sousední Malajsie a Indonésie. Atrakce se nachází uprostřed Singapurské promenády v proskleném atriu s tropickým pralesem a vodopády. Do každé z 28 klimatizovaných vyhlídkových kabin o hmotnosti šestnáct tun se vejde 28 cestujících.

Stavba trvala tři roky.

Idylické časy, když v roce 1897 u příležitosti 50. výročí korunovace císaře Františka Josefa I. postavili ve Vídni kolo Riesenrad vysoké 64 metrů, zmizely v nenávratnu. K původnímu železu přibyl beton a sklo. Proměnila se technika, řízení převzaly počítače, ale současný turista žádá stále intenzivnější zážitky.

Je zajímavé, že myšlenka stavět obří kola pochází z Bulharska. Jedno takové tam viděl anglický cestovatel Peter Mundy, který 16. května 1620 ve městě Phillippopolis, dnešním Plovdivu, pozoroval několik dětí. Na velké kolo otáčející se na hřídeli umístily sedačky a velice dobře se při takové jízdě bavily. Podobné atrakce byly později v 17. století k vidění na různých místech v Anglii.


Nyní se kolo testuje a provoz má začít v dohledné době.

Novodobou historii obřích kol odstartoval George Washington Gale Ferris, stavitel mostů z Pittsburgu, při příležitosti světové výstavy v roce 1893 v Chicagu. Jeho obří kolo bylo odpovědí na Eiffelovku postavenou v Paříži, rovněž ke světové výstavě, a to v roce 1898 (pozor, to bylo 1889, jinak by to časově neodpovídalo). Ferrisovo kolo bylo vysoké 80,5 metru, jeho průměr činil 76,2 metru a v každé z 36 vyhlídkových gondol mohlo být 60 lidí. Po chicagské výstavě jej pouze rozebrali a v roce 1904 postavili na další světové výstavě v St. Louise. O dva roky později skončilo ve šrotu.

Dvojstranu připravil Karel Sedláček

sedlacek.kar@seznam.cz

Reklama
Vydání #1,2
Kód článku: 140108
Datum: 12. 02. 2014
Rubrika: Servis / Zajímavosti
Seriál
Firmy
Související články
Atraktivní projekty: Plující chrámy techniky

Moře a oceány brázdí stále více plavidel, jež budí úžas nejen svými rozměry, ale také technickým vybavením.

Atraktivní projekty: Tramvaje se vracejí do L.A.

Účastníci referenda v centru Los Angeles před rokem schválili projekt financování výstavby jedné okružní tramvajové linky ve výši 125 milionů dolarů. Do provozu by měla být uvedena v roce 2016.

Atraktivní projekty: Plyn v centru pozornosti

V celosvětovém hledání zdrojů energie se nyní do centra pozornosti dostává plyn. Podle novinových zpráv se nejrůznější experti domnívají, že tento trend bude mít závažný dopad nejen na světový trh s energií, ale doufají, že i pozitivní odraz ve větší bezpečnosti USA i Evropy.

Související články
Atraktivní projekty: Robot z inkubátoru

Stavět malé pohyblivé autonomní roboty a soutěžit s nimi na různých soutěží je pro nadané žáky a studenty zdrojem zábavy i učební pomůckou. Studentům a absolventům vysokých škol to nestačí. Chtějí dokázat víc.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Stroje v pohybu – Vrtulník na Marsu

Vědci a technici z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) právě řídí jednu z nejnáročnějších operací v dějinách kosmonautiky. Expedice Mars 2020 hledá známky bývalého života na sousední planetě. Kromě pojízdné laboratoře je na Marsu také první stroj, který létá vlastní silou na jiné planetě, než je Země.

Umělé svaly, část 3: Dielektrické elastomery, 2. díl

Náš seriál pokročil do 21. století, ve kterém se téma umělých svalů stále častěji spojuje s technologií dielektrických elastomerů. Mobilní roboti, výrobní stroje, linky, dopravníky… všude zde se nabízí jejich využití. 2. díl je pokračováním a dokončením tématu dielektrických elastomerů

Umělé svaly; část 3. Dielektrické elastomery, část 1.

Náš seriál pokročil do 21. století, ve kterém se téma umělých svalů stále častěji spojuje s technologií dielektrických elastomerů. Mobilní roboti, výrobní stroje, linky, dopravníky… všude zde se nabízí jejich využití.

S uranem v podpalubí

V březnovém vydání MM Průmyslového spektra jsme publikovali článek pod názvem Jaderné ledoborce pro Severní cestu. Jelikož tento text vzbudil zájem řady čtenářů, rozhodli jsme se na toto téma připravit další podrobnější příspěvek.

Atraktivní projekty: Jen vítr to ví…

Zkrotit vítr a využít jej ve svůj prospěch toužil člověk už od úsvitu dějin. Dodnes jsou známé větrné mlýny na starověké Krétě nebo ve středověkém Holandsku. I na některých místech Čech a Moravy se v minulosti osvědčily. Moderní doba však proměnila i tuto techniku.

Atraktivní projekty: Sixtinská kaple září

Sixtinská kaple ve Vatikánu se po 500 letech rozzáří zcela unikátně, a to díky nejmodernější technice. Návštěvníkům tak nabídne ojedinělý zážitek. Společnost Osram, výrobce světelných zdrojů a svítidel, ji totiž vybavuje novým systémem LED osvětlení. Systém, jenž je k uměleckým dílům mimořádně šetrný, umožňuje značně vyšší hodnoty osvětlení. Navíc ve srovnání se stávajícím osvětlovacím systémem spotřebovává méně energie.

Atraktivní projekty: FEL ČVUT v Praze s USA proti teroru

Velkými výzvami současnosti jsou jednak řízení a koordinování bezpilotních letadel a jednak ochrana lodí před piráty a teroristy. Těmito tématy se kromě jiných zabývají také vědečtí pracovníci, pedagogové a studenti na Elektrotechnické fakultě ČVUT v Praze.

Atraktivní projekty: Chytře na energetiku

Stále častěji se hovoří o chytrých sítích v energetice (smart grids), ale cesta k nim je ještě daleká. Zatím je nutné se držet spíš při zemi a myslet na inteligentní energetické řešení budov. Těch nových, ale i těch stávajících.

Atraktivní projekty: Roboty jako mouchy

Ze všech létajících tvorů na Zemi nás nejvíc fascinuje hmyz. Může se vznášet, snadno pohybovat v libovolném směru a umí se vyhnout šíleně rychle letící plácačce. Není divu, že inspiroval skupinu vědců a inženýrů postavit nejmenší a nejvíce agilní létající roboty.

Novinky v oboru komunikačních a identifikačních technologií

Motorola Solutions na tiskové konferenci, konané v Brně, představila nové výrobky, které uvádí na trh. Uvedená společnost nabízí kompletní portfolio čteček čárových kódů, mobilních terminálů pro podniky, zařízení pro sběr dat a bezdrátovou infrastrukturu pro použití v rámci obchodu a dodavatelsko - odběratelských organizací. Produkty společnosti mají usnadnit spojení maloobchodních prodejců se zákazníky, vybavit prodejní asistenty a IT organizace pro plnění úkolů podniku.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit