Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> ATRAKTIVNÍ PROJEKTY New York jen nevzpomíná
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

ATRAKTIVNÍ PROJEKTY New York jen nevzpomíná

Jedním ze symbolů Ameriky jsou mrakodrapy. Ten první postavili v roce 1885 v Chicagu, byl vysoký 42 metrů a měl deset poschodí. V porovnání se současnými projekty to však byl pouhý trpaslík.

Dnes jsou za mrakodrapy považovány výškové budovy sloužící ke komerčním účelům, jež jsou vysoké nejméně 100 metrů a podle jiných definic musejí být vyšší než 150 metrů. Jsou to většinou nejen architektonicky, ale i technicky působivé budovy.

Americké symboly

Nejstarším mrakodrapem v New Yorku je Flatiron Building z roku 1902, kterému se říká kvůli jeho tvaru Žehlička. Podle současných kritérií mu však toto označení nepřísluší, protože měří „jen“ 87 metrů a má dvacet pater. V současné době je největším mrakodrapem na světě Burdž Chalífa ve Spojených arabských emirátech, který dosahuje výšky 828 m.

Rozvoj výškových staveb v minulém století umožnily pokroky ve výrobě oceli a v konstrukci výtahů. A platí to dodnes.

Americká velkoměsta, kromě Washingtonu, kde stavby nesmějí být vyšší než Kapitol, se ráda účastní oficiálně nevyhlášené soutěže o nejzajímavější mrakodrap. Myslím, že dlouho bude stát na první příčce pomyslného žebříčku nejatraktivnějších mrakodrapů nová budova Světového obchodního centra v New Yorku. Jak pro svůj symbolický význam, tak i pro své technologické řešení.


Budova One World Trade Center, známá také jako jako Freedom Tower, je vysoká 541,3 metru čili 1 776 stop, což odkazuje na rok vyhlášení Americké deklarace nezávislosti.

Stovky a v některých dnech i tisíce lidí z celých Spojených států i ze zahraničí přicházejí v dolní části Manhattanu do míst, kde stávaly budovy Světového obchodního centra (tzv. dvojčata), které byly zničeny teroristickými útoky 11. září 2001. Měl jsem také možnost poklonit se památce tří tisíc nevinných obětí a v tichém pohnutí doufat, že se podobné tragédie nebudou opakovat.

Jména obětí jsou vytesána v okraji bazénových fontán, jež kopírují půdorys původních budov. Navazuje na ně památník The National September 11 Memorial & Museum, zkráceně zvaný 9/11 Memorial. Kromě budovy One World Trade Center je zde dokončeno a používáno několik dalších mrakodrapů, mezi nimi 7 World Trade Center.

Věž svobody

Dominantou areálu a vlastně celého města je loni dokončená budova One World Trade Center (zkratka 1 WTC), známá také jako jako Freedom Tower (Věž svobody).

Tato třetí nejvyšší budova světa a nejvyšší na západní polokouli je vysoká 541,3 metru čili 1 776 stop, což odkazuje na rok vyhlášení Americké deklarace nezávislosti. Navrhl ji architekt David Childs ze společnosti Skidmore, Owings & Merrill. Je pochopitelné, že to pro něho byla životní výzva. Musel brát v potaz nejen ideové vyznění, ale také technické možnosti. Chtěl, aby stavba byla nejen krásná, ale také bezpečná. Hledal neobvyklá řešení a nové technologické postupy. Výsledek je fascinující.


Jména obětí jsou vytesána v okraji bazénových fontán, jež kopírují půdorys původních budov.


Od památníku Pohlednice na nábřeží State Island je krásný pohled na Manhattan.

Velkou pozornost musel jeho tým věnovat základům, což je vlastně ocelová vana, jež brání řece Hudson, aby je podemlela.

Stavba se čtvercovou základnou s délkou strany 61 m představuje až do výšky 56 metrů vlastně pevnost, jejímž úkolem je odolat jakýmkoliv pokusům o útok. Vyvinuli proto speciální beton, který má pevnost až 100 MPa, zatímco pro běžné stavby stačí ten s pevností 30 MPa a pro přehrady 50 MPa. Stavbaři jej spotřebovali 500 tisíc tun.

Architekt však nechtěl, aby stavba působila jako bunkr, a proto jsou betonové stěny skryty za vrstvou italského mramoru a speciálním dekorativním sklem. Velké průhledy vpustí dovnitř dostatek slunečního světla.

Ve výšce 20. patra se čtyři stěny proměňují v osmiúhelník, vlastně v osm prolínajících se trojúhelníků, které se úplně nahoře opět mění ve čtverec. Kromě optických efektů má toto řešení i praktický význam. Vítr v takové výšce obtéká stavbu plynule a její rozkmit je nepatrný. Jistě k tomu přispívá i 45 tisíc tun použité oceli, což činí základní konstrukci velmi tuhou.

Budova, jež má 104 podlaží, je vybavena 73 výtahy, z nichž některé jezdí rychlostí až 35 km/h. Prostor širokých schodišť je pod stálým malým přetlakem. Když se otevřou dveře, přetlak žene vzduch ven a dým nemůže proniknout dovnitř.

Příprava i samotná výstavba trvaly dlouho, protože byly neobyčejně náročné a komplikované. Stavba začala v roce 2006 a letos se do ní stěhují první nájemci. Vyžádala si náklad asi 3,9 miliardy dolarů a je zatím nejdražší stavbou světa.

Pohlednice jako památník

Z nejjižnějšího cípu Manhattanu vyjíždí každou půlhodinu trajektová loď, jež zdarma převáží obyvatele i turisty na ostrov State Island, který je od roku 1898 jednou z částí New Yorku. Odtud se nám nabídl nejkrásnější pohled na Věž svobody, sochu Svobody i na nádherné panorama mrakodrapů.

Nedaleko nového přístavního terminálu bývala obrovská skládka. Ostatně jsem o ní informoval v tomto seriálu v čísle 11/2014. Založili ji v roce 1947 a pojmenovali ji Fresh Kills a měla se používat 20 let. Potom se měla proměnit ve víceúčelovou rekreační oblast. Provizorium se poněkud protáhlo a skládka zůstala v provozu až do roku 2001. Zaujímala plochu 890 hektarů.


Nejvyšší obytný mrakodrap se tyčí do výšky 306 metrů.

Po teroristických útocích 11. září 2001 byla právě sem odvezena asi třetina trosek zřícených věží newyorského Světového obchodního centra. Odhaduje se, že jich byly asi 2 miliony tun. Několik tisíc detektivů a dalších specialistů zde identifikovalo ostatky 300 obětí. Většinou podle DNA. Ostatky některých se vůbec nenašly. Zbyl jen popel.

A právě tady vybudovali první památník obětem barbarského atentátu na World Trade Center jak z roku 1993, tak 2001. Se stavbou začali 11. září 2003 a o rok později byl memoriál dokončen. Autorem je newyorský architekt Masayuki Sono a své pietní vzpomínce dal podobu dvou padajících listů a nazval ji Postcards –Pohlednice. Betonová skulptura je vysoká 9 metrů a také připomíná vlaštovku, letící vzkaz, že na oběti lidské nenávisti nezapomeneme. Jejich jména, data narození a místa jejich práce v onen osudný den jsou vyryta v granitových plaketách 23 x 28 cm a doplněna siluetou tváře.

V roce 2008 začala postupná revitalizace skládky a celého ostrova. Ostatně silný stavební ruch svědčící o ekonomickém vzestupu jsem pozoroval po celém New Yorku. Všude se staví a přestavuje nebo přistavuje. Ulice v centru jsou plné vysokých jeřábů a nákladních aut, takže se taxíky pohybují jen krokem. Ostatní auta téměř vymizela, protože nikdo nechce ztrácet čas hledáním volných parkovacích míst.

Umělý ostrov

Manhattan má asi 1,6 milionů obyvatel, ale jen asi 87 čtverečních kilometrů. Není divu, že se mnohé aktivity odehrávají na řece Hudson nebo East River. Na západní straně ve čtvrti Chelsea se nachází několik pamětihodností. Jednak je to na molu číslo 59 malý originální pivovar, jednak je zde několik historických přístavišť.

Barry Diller, mediální mogul a dřívější hlavní majitel společnosti Fox and Paramount Pictures, se svou manželkou Dianou von Furstenberg, prezidentkou amerických módních návrhářů, rozhodli investovat 130 milionů dolarů, možná až 160! Pár desítek milionů přidá i radnice.


Ostrov na pylonech bude zelenou oázou.

Co plánují, to je i pro New Yorku pořádné sousto. A to je toto velkoměsto na ledacos zvyklé. Chtějí nechat na pylonech postavit park uprostřed řeky Hudson. Ostrov o rozloze asi 1 hektar bude osázen stromy a keři a sehraje roli zelené oazy v betonové džungli velkoměsta. Nabídne návštěvníkům stezky k procházkám i místa ke klidnému posezení. Dostal projektové označení Pier 55 a s výstavbou se má začít příští rok.

Nejvyšší obytný mrakodrap

Zatímco 1 WTC v dolní části Manhattanu je kancelářskou budovou, na jižní straně Central parku přibyl do fronty vysokých domů nejvyšší obytný mrakodrap. Minulý měsíc se začal pomalu plnit obyvateli. Kdo chce mít celé patro, ten musí zaplatit několik desítek milionů, garsonka prý přijde jen na 4 miliony dolarů. Nájemníkům se prý líbí, že mohou pozorovat východ slunce nad Atlantikem i soumrak nad Central parkem.

V době naší návštěvy však bylo zataženo a byty v nejvyšších patrech byly zahaleny mlhou, takže žádný báječný výhled zřejmě nenabízely. Mrakodrap se jmenuje One57. Je vysoký 306 metrů, má 96 poschodí a stavěl se čtyři roky. Skupina investorů vložila do výstavby více než 90 milionů dolarů. Své prvenství si ale dlouho neudrží. O pár ulic dál bude letos dokončena obytná věž 432 Park Avenue vyšší než One57 dokonce o 120 metrů. Náklady si vyžádaly asi 95 milionů dolarů.

Ale to ještě nic není. Plánují se další. Vyšší a dražší.

Karel Sedláček, New York

Další články

Stavebnictví & Strojírenství
Průmyslový design
Zajímavosti ve vědě a technice

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: