Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Atraktivní projekty - Noví domácí mazlíčkové
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Atraktivní projekty - Noví domácí mazlíčkové

Roboty jsou už desítky let v centru pozornosti vědců a techniků. Využívají se v průmyslové výrobě, v armádách, ale i ve zdravotnictví a v poslední době také v domácnostech.

Důchodci v pečovatelském domě Horský park ve Stuttgartu byli docela překvapení, když jim v jídelně nabídl šálek vody robot. „Jmenuje se Care-O-bot 3 a měl za úkol nabízet vodu starším lidem, kteří často zapomínají na pitný režim," vysvětluje Dr. Birgit Grafová, projektová manažerka Fraunhoferova výzkumného ústavu. Pokus se setkal s příznivým přijetím, protože lidé jej brali spíš jako novou formu zábavy než nutnou povinnost.

Anotace
Robot O-bot 3 je určen pro služby v domácím prostředí.

Služba pro seniory

Robot O-bot 3 je určen pro služby v domácím prostředí. Pro test v domově důchodců jej výzkumníci naprogramovali tak, aby automaticky kontroloval vodní chladič, na svém robotickém rameni nesl podnos s pohárem s vodou a nabízel ji seniorům. Za tímto zdánlivě jednoduchým úkolem je řada let náročné práce. Robot se musí vyznat v prostředí, například díky barevným kamerám a laserovým snímačům umístěným ve své hlavě. Jen tak se dokáže vyhnout překážkám. Také za každým pohybem robotického ramene bychom měli vidět složité výpočty. Roboti jako tento by mohli i nadále hrát důležitou roli, protože seniorů přibývá, a zároveň stále ubývá mladých lidí, kteří by se o ně mohli starat. V Německu se podle spolkového statistického úřadu zvýší do roku 2050 podíl lidí nad pětašedesát let o 36 procent a osob starších než osmdesát let vzroste až o 136 procent. Ve stejné době se počet lidí v produktivním věku sníží o čtvrtinu.
Trend naznačuje, že senioři ve vlastním domově mohou být soběstační do vysokého věku. V mnoha projektech po celém světě se plánují a také už staví byty pro seniory s elektronikou a různými senzory. Už nyní jsou mnohde lidé vybaveni zařízením pro dálkové lékařské kontroly. A nyní k tomu přistupují roboti jako noví domácí mazlíčci.

Anotace
Robot nejvýznamnějšího japonského robotnického pracoviště v Humanoid Robotics Institute na Waseda University v Tokiu.

V lidské podobě


Milovníci japonské technologie neznají strach z kontaktu s roboty. V čele pozornosti jsou nyní humanoidi. Tito roboti připomínají lidi, protože mají hlavu, ruce a nohy. Některé prameny uvádějí, že v Japonsku pracuje více než 160 týmů na vývoji servisních robotů. Snad nejvýznamnějším pracovištěm v tomto ohledu je Humanoid Robotics Institute na Waseda University v Tokiu.

Ústav robotiky a mechatroniky DLR v Německu vyvinul například mobilního humanoidního robota se jménem Justin, který umí připravit čaj. Snadno otevře krabičku a instantní čaj vsype do šálku a zalije horkou vodou.
Pro tyto operace jsou základem jemné robotické ruce a ústav DLR je vyvinul ve spolupráci s Harbin Institute of Technology v Číně. Ruka s pěti prsty má čtyři klouby a je sotva větší než ta lidská. Její nejnovější inovací je fakt, že pohyb prstů se neděje v samotné ruce, nýbrž jako u lidí v předloktí. Celkem 54 malých motorků pohybuje prsty pomocí tenkých vláken.

Robot Armar může dělat sám užitečné věci, například vloží nádobí do myčky a zapne ji. Jeho velkou předností je, že se sám učí pozorováním. Například sleduje, jak člověk utírá stůl houbou a pak napodobuje stírací pohyb. Roboti by se tak mohli učit od lidí, dokonce i žehlení.

Experti se domnívají, že roboti budou v budoucnosti nejen poslouchat povely, ale jednoho dne jednat aktivně.

Anotace
Justin umí připravit čaj.

V mezinárodním měřítku
Roboty pro domácnost a pro osobní péči patří do segmentu trhu, u něhož se předpokládá silný růst. „Očekáváme, že se zvýší počet robotů nasazených v domácnostech do příštího roku až na 4,8 milionů kusů," říká Gudrun Litzenbergerová, ředitelka odboru statistiky Mezinárodní robotické asociace ve Frankfurtu nad Mohanem. „Jsou to ale většinou roboti sekající trávník nebo čistící bazény. Trh s roboty pečujícími o lidi je stále velmi malý. Výrazně poroste až v průběhu příštích deseti let."

Anotace
Armar se rád sám učí.

Jak se inteligentní domácnosti a roboty mohou vzájemně doplňovat, to je předmětem také jednoho atraktivního projektu Evropské unie ve spolupráci s dalšími 17 partnery.

Karel Sedláček

pressin@iol.cz

On-line verzi časopisu MM Průmyslové spektrum si můžete nově zakoupit v digitální trafice PUBLERO

Další články

Zajímavosti ve vědě a technice
Výzkum/ vývoj

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: