Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Atraktivní projekty: Odsud až ke hvězdám
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Atraktivní projekty: Odsud až ke hvězdám

Světově proslulý architekt Norman Foster navrhl kosmické nádraží pro privátní lety do vesmíru. Společnost Virgin Galactic, která tyto výlety připravuje, vybrala po dlouhém váhání prostor u Las Cruces v americkém státě Nové Mexiko. Kosmodrom dostal jméno Spaceport America, už se začal stavět a do provozu má být uveden v příštím roce.

Tak začínal můj článek, který jsme otiskli v tomto seriálu v prvním čísle ročníku 2008. Byla to opravdu senzace. Architektonická kancelář Foster a partneři se společně s americkou konstruktérskou společností URS Corporation prosadila v tvrdé mezinárodní konkurenci odvážným a nápaditým řešením. Od státu zastoupeného úřadem New Mexico Spaceport Authority (NMSA) a od privátní společnosti Virgin Galactic britského miliardáře sira Richarda Bransona obdržela objednávku na architektonické a konstrukční řešení odbavovací haly, řídicí a kontrolní centrum, prostory pro cestující a návštěvníky, tréninkové středisko a hangáry částečně umístěné pod zemí. V nich budou umístěny dva nosné letouny typu White Knight 2 a celkem pět kosmických lodí SpaceShipTwo z produkce společnosti Scaled Composites. Stavba si vyžádá asi 30 milionů dolarů.

Turisté z celého světa budou používat mezinárodní letiště Las Cruces International Airport se třemi startovacími a přistávacími dráhami. Cestující, kteří si za 200 tisíc dolarů koupí letenku, se na výlet do kosmu budou tři dny připravovat v tréninkovém centru kosmodromu Spaceport America, připomínajícím podle některých kritiků tak trochu létající talíř, který právě přistál. Podle konceptu společnosti Virgin Galactic by turisté po krátké přípravě nastoupili do kosmické lodi SpaceShipTwo, kterou vynese letadlo White-Knight 2 do výšky asi 16 kilometrů. Vedoucí kosmické mise zapne raketový pohon a kosmická loď se od letadla odpoutá a bude vypuštěna do kosmu. Do jaké vzdálenosti od rodné planety se dostane, není dosud zcela jasné. Podle všeobecné definice začíná kosmický prostor ve výši 100 kilometrů nad Zemí. Po několika minutách ve stavu beztíže začne loď „plachtit“ zpět a přistane opět na základně Spaceport America.


Letecký pohled na hangár, který má sloužit i jako řídicí centrum a odbavovací terminál pro kosmické turisty.


Autor u hangáru. Blíž k stavbě nesměl.

Když jsem letos v zimě cestoval po Novém Mexiku, nemohl jsem si nechat ujít příležitost podívat se na tento atraktivní projekt na vlastní oči. Napsal jsem tedy tiskovému oddělení Spaceportu, aby mi umožnili návštěvu, ale byl jsem odmítnut. Důvod byl jednoduchý: mají v době mé plánované návštěvy dovolenou. Nejprve jsem se zasmál, ale potom jsem pochopil. Krátce předtím totiž došlo při zkušením letu jejich raketoplánu SpaceShipTwo v mohavské poušti v Kalifornii ke smrtelné nehodě. Jeden pilot se katapultoval, druhý zemřel. Bohužel, byla to další tragická událost ve vývojovém programu společnosti Virgin Galactic. Už při dřívějších testech lodě SpaceShipTwo zemřeli tři lidé a další tři byli těžce zraněni.

Pravda nebo následky

Přesto jsem toužil kosmické nádraží vidět. Zjistil jsem, že společnost už dokonce založila cestovní kancelář a pro turisty organizuje návštěvy. Veškerá komunikace probíhá pouze elektronicky. Zaplatil jsem tedy poplatek a dostavil se na určené místo. Odjíždí se z městečka s podivuhodným názvem Truth or Consequences čili Pravda nebo následky. V tu chvíli jsem netušil, jak paradoxně mi bude znít v uších v následujících hodinách.


Runway působí skutečně depresivně.

Jistě není bez zajímavosti, že městečko se před lety proslavilo několika léčebnými prameny. Dnes má šest tisíc obyvatel. Původně se jmenovalo Hot Springs. V roce 1950 zdejší lidé poslouchali tehdy velmi oblíbený rozhlasový pořad celostátní sítě NBC Truth or Consequences čili Pravda nebo následky, který uváděl populární komik a konferenciér Ralph Edwards. Jednou řekl, že které město se jako první přejmenuje podle jeho pořadu, tak tam přijede a uspořádá tam estrádu. To byl samozřejmě geniální marketinkový trik. Ovšem obyvatelé lázeňského městečka byli taky chytří a řekli si – to bude výborná reklama pro naše lázeňské městečko a jistě nám přiláká další návštěvníky. Jak řekli, tak udělali. Horké prameny přejmenovali na T or C (což je dosud uznávaná zkratka jejich městečka). Zda se přejmenovalo ještě nějaké jiné město, se mi nepodařilo zjistit, ale jisté je, že se dočkali v rádiu zdarma velké reklamy. Od té doby navštěvoval konferenciér Edwards městečko vždy první víkend v květnu, a to plných 50 let! Jeho program se jmenoval Fiesta a zahrnoval taky přehlídku krásy. Občané z vděčnosti po něm pojmenovali místní park. Kterému českému konferenciérovi se to povede!

Ovšem nejvíc se v posledních letech město proslavilo skutečností, že v poušti 48 km východně zde začali stavět Spaceport America. Celému projektu předcházela dlouhá řada analýz. Autor jedné studie Státní univerzity Nového Mexika předpověděl, že Spaceport America bude za pět let provozu zaměstnávat asi 2 300 lidí a ekonomický přínos pro region odhaduje téměř na miliardu dolarů. Jako první prý poletí majitel Branson se svými dětmi a rodiči.

Nečekané překvapení

Není divu, že jsem hořel zvědavostí. Když konečně minibus na domluvený sraz přijel, byl průvodce a řidič v jedné osobě zaskočen. Kromě mne totiž čekala na exkurzi jen jedna starší učitelka fyziky odněkud z Floridy. Přitom je v podmínkách uvedeno, že se návštěva uskuteční pouze tehdy, sejdou-li se nejméně tři zájemci.
Trnul jsem strachy, jak to dopadne. Přiletěl jsem sem přes půl světa, jsem pár kilometrů od vysněné atrakce, a nakonec se vrátím domů s nepořízenou? Mezitím jsem musel vyplnit desetistránkový dotazník, který zahrnoval také příkazy a zákazy. Souhlasil jsem se vším. Například, že v případě nutnosti si nasadím přilbu, že se nebudu zpěčovat příkazům průvodce a že se od něho nebudu vzdalovat na víc než tři metry. Poslední věta mne dorazila: Pamatuj, že v případě, že něco vypadá nebezpečně, to také nebezpečné je!


Takto vypadá Spaceport America.

Nakonec jsme přece jen vyjeli, protože cestu si zaplatili ještě dva další lidé. Z nějakého důvodu nepřišli, tak jsme od odjeli sami. Měli smůlu.

Asi hodinu trvalo, než jsme se dokodrcali náhorní planinou k drátěnému plotu. Žádná brána, natož slavobrána. Hlídač měl stanoviště v dřevěné kůlničce. Projeli jsme v jeho doprovodu na vysněný kosmodrom. Nejprve jsme navštívili docela hezkou halu se střechou připomínající hlavičku hříbečka hnědáčka. Uvnitř byly toalety. Čisté a zdarma. Na to si Američané potrpí. A hala se dvěma velkými hasičskými auty a dvěma hasiči. Ale žádné letadlo, žádní piloti, žádný letištní ruch.

Potom jsme se projeli po startovací a přistávací dráze. Její osamělost měla v sobě něco tragického. Nakonec jsme přijeli k jediné dokončené budově, která má být hangárem, řídicím centrem, diváckým střediskem i odbavovací halou pro cestující. Nesměli jsme se k ní sice přiblížit, ale i z dálky bylo vidět, že uvnitř zeje prázdnotou.

A pak jsme opět nasedli a jeli zpět. Kladl jsem si otázku: jaké následky bude mít pravda, až vyjde najevo? Co zbude investorům?

Oči pro pláč

O několik dní později britský miliardář a vizionář Richard Branson (64) oznámil, že i když ještě není známo, proč jeho kosmická lodička explodovala ve výši 10 km, bude v 500milionovém projektu pokračovat. Letos v květnu prý představí nový kosmický stroj s novým pohonem vlastního vývoje a s novou pohonnou látkou. První komerční lety uskuteční v příštím roce, tedy se sedmiletým zpožděním. Vychází z předpokladu, že jeho nová kosmická loď nebude muset opakovat všechny testy, protože bude fungovat na stejném principu jako ta první.

Ale kosmodrom není zdaleka hotov. Daňové poplatníky zdejšího okresu stál 8 milionů dolarů a nepřináší žádný užitek. Situací se začali zabývat nejen novináři, ale i politici. Někteří uvažují, zda by se areál neměl prodat. Jiní chtějí dát projektu ještě jednu šanci a chtějí jej oživit novými investicemi, například dalším hangárem a výstavbou nové přístupové silnice.


Hasiči jsou připraveni.


Hasičská zbrojnice je hezká.

Richard Branson se nenechal neúspěchem zlomit a zachoval se podle starého pravidla vizionářů. Jen nepřiznat barvu a odvrátit pozornost na něco jiného. Tak oživil svůj starší, taky atraktivní projekt. Jmenuje se LouncherOne. Tento kosmický dopravní prostředek by prý mohl pracovat na podobném principu jako výletní loď pro kosmické turisty. Po odpojení od mateřské lodi by LounecherOne měl vypustit na oběžnou dráhu malé satelity. V příštím roce by se měly uskutečnit testovací lety a v roce 2017 by měl vypustit 648 satelitů! V konečné fázi projektu by jich umístil na běžnou dráhu celkem 2 400 a vytvořily by síť pro přenos internetu. Celkové náklady odhaduje na 2 miliardy dolarů. Potřebnou továrnu prý umístí nedaleko Los Angeles a už prý shání kvalifikované zaměstnance. „Satelity by mohly mít nosnost 225 kg a vypuštění jednoho by se prý podařilo za méně než 10 milionů dolarů,“ řekl minulý měsíc na konferenci Satellite 2015 ve Washingtonu George Whitesides, ředitel společnosti Virgin Galactic.

Je to realistické, nebo zase jen plácnutí do vody?

Karel Sedláček, Nové Mexiko

karel.sedlacek@mmspektrum.com

Další články

Zajímavosti ve vědě a technice
Letecký průmysl
Výzkum/ vývoj

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: