Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> ATRAKTIVNÍ PROJEKTY - Pláň plná fantazie
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.
Nomenklatura:

ATRAKTIVNÍ PROJEKTY - Pláň plná fantazie

Architektura 21. století popouští uzdu fantazii, ale musí víc než dřív myslet na to, jak zapadne do podoby současného města. Právě tento aspekt je většinou jablkem sváru. Týká se to ostatně i komplexu výškových budov v Praze na Pankráci.

Už několik let spolu zápolí skupina obdivovatelů s odpůrci řešení pankráckého panoramatu a jen pomalu se hledá kompromis. Protesty nemají smysl, protože projekt odpovídá jak současným zásadám výstavby v metropoli, tak novému územnímu plánu, který bude v metropoli platit od roku 2010.

Anotace
Prostor Pankrácké pláně byl vždy pokládán za budoucí významné centrum.

Multifunkční řešení

Centrální prostor Pankrácké pláně byl vždy pokládán za Centrální prostor Pankrácké pláně byl vždy pokládán za budoucí významné centrum. Této představě odpovídá projekt prestižního multifunkčního centra CITY, v oblasti s vysokou hustotou obyvatelstva a mimořádně kvalitní infrastrukturou. Atraktivitu místa zvyšuje snadná dopravní dostupnost a přímé napojení na severojižní magistrálu a městský okruh.

Developerská skupina ECM vyzvala prestižní architektonický ateliér Richard Meier & Partners k vypracování architektonicko-urbanistické studie zástavby celé Pankrácké pláně. Cílem bylo vybudovat multifunkční komplex, který bude citlivě reflektovat historický kontext této části metropole a současně významně přispěje k jejímu oživení. Požadavky orgánů státní správy si vynutily některé změny původní Meierovy studie, z nichž nejvýraznější je modifikace výškových úrovní některých navrhovaných staveb. Projekt CITY by měl splňovat všechny estetické, technické a sociální požadavky kladené na multifunkční zástavbu 21. století.

První a nejstarší částí areálu je City Empiria, revitalizovaná výšková budova bývalého Motokovu, se svými 104 metry nyní druhá nejvyšší budova v České republice (architekti Jindřich Sova a Václav Aulický).

Anotace
Exkluzivní City Epoque Hotel a luxusní rezidenční budova City Epoque. V pozadí starší hotel Panorama.

CITY Tower

Druhá budova už také stojí. Původně byla určena jako sídlo Československého rozhlasu. Stavební povolení bylo vydáno již v roce 1983, avšak i na konci tisíciletí byl projekt rozestavěný a opuštěný. V roce 2000 jej odkoupila společnost ECM a během 7 let z objektu spolu s celosvětově uznávaným architektem Richardem Meierem udělala jednu z nejmodernějších administrativních budov. Druhá budova už také stojí. Původně byla určena jako sídlo Československého rozhlasu. Stavební povolení bylo vydáno již v roce 1983, avšak i na konci tisíciletí byl projekt rozestavěný a opuštěný. V roce 2000 jej odkoupila společnost ECM a během 7 let z objektu spolu s celosvětově uznávaným architektem Richardem Meierem udělala jednu z nejmodernějších administrativních budov.

Nese název City Tower a se svými 109 metry je nejvyšší budovou v České republice. Nabízí v rámci 27 nadzemních a 3 podzemních podlaží více než 44 000 m2 kanceláří, 490 m2 obchodních ploch a 1 100 m2 skladovacích prostor. Ve 27. patře bude otevřena restaurace s jedinečnou výhlídkou na Prahu. Budova je vybavena 18 výtahy, z nichž nejrychlejší dosahují rychlosti až 6 metrů za sekundu.

Anotace

Rezidence a hotel

Součástí projektu CITY na pankrácké pláni v Praze jsou také exkluzivní City Epoque Hotel a luxusní rezidenční budova City Epoque. Na oba projekty získala společnost ECM začátkem letošního roku územní rozhodnutí, která již nabyla právní moci.Součástí projektu CITY na pankrácké pláni v Praze jsou také exkluzivní City Epoque Hotel a luxusní rezidenční budova City Epoque. Na oba projekty získala společnost ECM začátkem letošního roku územní rozhodnutí, která již nabyla právní moci.

City Epoque se svými 104 metry je výjimečný projekt, a to nejen svým vzhledem. Jedná se o velmi elegantní budovu ve tvaru písmene V, která harmonicky doplní stávající zástavbu pláně. City Epoque bude mít celkem 30 pater. Nabídne široký výběr exkluzivního bydlení, jehož společným znakem bude luxus, výhled a v neposlední řadě i bezpečnost. V objektu vznikne 153 bytových jednotek od malých studií až po velkoprostorové mezonetové byty.Jejich cenu nelze přesně kategorizovat, protože závisí na velikosti a konkrétním umístění bytu v domě, výšce podlaží a požadovaném vybavení. Jednotková cena začíná od 100 000 Kč/m2.

Anotace
City Tower a se svými 109 metry je nejvyšší budovou v České republice.

Plánovaný standard vybavení bude odpovídat nejmodernějším trendům pro bydlení nejvyšší kvality. K dispozici budou podzemní garážová stání s úložnými prostory v blízkosti každého automobilu. V budově City Epoque je rovněž navrženo privátní sportovně-relaxační centrum s fitness, saunou a plaveckým bazénem. Většina bytů je již delší dobu rezervována.

Architektem obou budov je Radan Hubička, jeden z nejžádanějších českých architektů, který je autorem exkluzivních projektů, jako je např. bytový dům XY v Praze Na Hřebenkách nebo villa Juárezova v Praze-Bubenči.

Stavební práce rezidenčního projektu City Epoque budou zahájeny ihned po obdržení stavebního povolení, jež se očekává ve 4. čtvrtletí letošního roku. Dokončení stavby se předpokládá v roce 2012, přičemž stavební náklady tohoto projektu se odhadují na částku 1,5 miliardy korun.

City Epoque Hotel je navržen jako oválná budova o výšce 75 metrů, jež se bude nacházet vedle luxusní rezidenční budovy ve tvaru písmene V. Nabídne komfortní ubytování ve 325 pokojích, konferenční prostory pro 1 000 osob a 262 parkovacích míst.

Multifunkční projekt CITY má všechny předpoklady stát se výraznou architektonickou dominantou Prahy, která navazuje na dobrou tradici modernistické architektury metropole.

Karel Sedláček

pressin@iol.cz

inovace.cz 

Další články

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: