Témata
Reklama

ATRAKTIVNÍ PROJEKTY S HLAVOU V OBLACÍCH

Chicagu se někdy říká větrné město kvůli silným větrům vanoucím z Michiganského jezera, jindy rodiště mrakodrapů. Ovšem i dnes je považováno za centrum smělých plánů.

Tento článek je součástí seriálu:
Atraktivní projekty
Díly
Karel Sedláček

Celý život se věnuje popularizaci vědy a techniky. Promoval na Fakultě sociálních věd UK v Praze. 
V letech 1960 až 1968 pracoval v plzeňském rozhlasovém studiu, potom až dokonce roku 1989 byl nejprve redaktorem pro vědu a techniku a později zástupcem šéfredaktora deníku Svobodné slovo. Po krátkém působení jako šéfredaktor nakladatelství Melantrich byl redaktorem a hlasatelem Rádia Svobodná Evropa až do ukončení vysílání české redakce v roce 2002. Externě spolupracoval s celou řadou českých a slovenských odborných časopisů a s Českým rozhlasem.  
Vědeckotechnická témata popularizoval v knihách Laser v mnoha podobách (Praha, 1982), Pod šifrou 2001 (Praha 1984), Atom skrývá naději (Praha 1987 - spolu s Janem Tůmou). Historii unikátní rozhlasové stanice shrnul v knize Volá Svobodná Evropa (Praha 1993). Vzpomínky na konec komunistického režimu ve Svobodném slově a vydavatelství Melantrich obsahuje publikace Balkon, fenomén listopadu 1989 ( Praha 2010 - spoluautor Milan Nevole). Události okupace Československa v srpnu 1968 přibližuje publikace Vzpomínky na Plzeň – Čas lámání chleba a charakterů (Praha 2011). V roce 2018 vydal soubor cestopisných reportáží a fejetonů Toulky s Karlem Amerikou.

Chicago se zprvu netěšilo valné pověsti. V polovině 19. století platilo za největší jatka, což se odráželo i v jeho vzhledu a úděsném životním prostředí. Působil zde sice osvícený starosta Čermák, ale i plejáda gangsterů v čele s Al Caponem.

Reklama
Reklama
Unikátní obytný mrakodrap Chicago Spire se staví na břehu Michiganského jezera.

Na začátku byl požár

Jedné říjnové noci v roce 1871 přišla katastrofa. Kráva jisté paní O´Learyové převrhla do slámy petrolejku a vypukl největší požár v dějinách Spojených států. Chicago, jež tehdy čítalo asi 300 tisíc obyvatel, doslova lehlo popelem.

Ale jako bájný Fénix město vstalo z trosek. Za necelé dva měsíce se opět začalo stavět 300 nových budov, především díky výhodné poloze křižovatky a snaze politiků a podnikatelů. Ti totiž pozvali do města novou generaci architektů, kteří se neinspirovali minulostí, ale novými poznatky techniky. Například Elisha Otis vynalezl bezpečné výtahy, což byl základ pro výstavbu nových domů, které se začaly šplhat do oblak. V letech 1880 až 1890 se počet obyvatel zvýšil na 1 milion.

Budova se v každém poschodí stáčí do šroubovice.
V mrakodrapu Sears Tower pracuje16 tisíc lidí.

V roce 1885 zde stavební inženýr William Le Baron Jenney, vynálezce ocelobetonu, postavil pro jednu pojišťovnu první desetipatrový dům. Byl vysoký 42 metrů a stal se tedy nejvyšší budovou na světě. V roce 1931 byl stržen a na jeho místě vyrostl jiný, samozřejmě vyšší – 163 metrů. A stavitelé, inženýři a architekti se začali předhánět, kdo se dřív „dodrápe“ do mraků.

Důležitou roli sehrál rovněž Frank Lloyd Wright, vynálezce jeřábové konstrukce, která drží celou budovu. Ten tvrdil, že prst je s rukou spojen také jen na jednom místě. Wright byl posedlý myšlenkou postavit v Chicagu skutečný mrakodrap vysoký jednu míli, tedy 1600 metrů. Jeho sen se však zatím nenaplnil.

Co je to mrakodrap

Toto pojmenování patří každé budově vyšší než 150 metrů. Mohou to být solitéry nebo celé komplexy budov. Nepočítají se mezi ně však osamělé stojící rozhledny nebo televizní věže. Anglický název Skyscraper pochází z námořnické terminologie, kdy se tak označoval nejvyšší stožár na lodi.

Chicago, po New Yorku a Los Angeles třetí největší americké město, se jeho vizi přece jen přiblížilo. Město se stalo jakýmsi muzeem architektury mrakodrapů pod širým nebem. Dnes se může pochlubit stavbou, která byla do roku 1997 nejvyšší na světě. Jmenuje se Sears Tower, má 100 výtahů pro 16 tisíc lidí, kteří v ní pracují. Budova s černou fasádou má 110 poschodí a měří 443 metrů. Se dvěma anténními systémy však dosahuje výšky 527 metrů. Byla otevřena v roce 1974 a náklady činily 175 milionů dolarů. Nechala si ji postavit firma Sears, jež se původně zabývala prodejem zboží podle katalogů, ale po 2. světové válce otevřela po celých USA mnoho velkých nákupních center a obchodních domů.

Trump Tower bude vysoký 415 metrů.

Unikátní Chicago Spire

Letos v lednu se začaly prodávat první apartmány v unikátním obytném mrakodrapu Chicago Spire, který se loni začal stavět v Millennium Parku na břehu Michiganského jezera. Atraktivní projekt budovy vysoké 610 metrů byl jistě právem vyznamenán architektonickými cenami. Jeho autor, světoznámý Santiego Calatrava, přišel s ojedinělým řešením: plášť budovy se v každém poschodí stáčí do šroubovice, a tím by se měl stát nejštíhlejším mrakodrapem na světě.

Nad přízemními obchodními středisky, divadlem, tělocvičnami a bazény budou umístěny luxusní byty. Základy tvoří 43 pilotůbetonových a ocelových pilotů usazených hluboko ve skále. Stavební firma vyhloubila jámu o průměru 32 metrů a hlubokou 24 metrů, aby vytvořila suché pracovní prostředí. To slouží jako základ jádra budovy. Očekává se, že podzemní fáze stavby bude dokončena v prvním čtvrtletí letošního roku a celá stavba pak koncem roku 2011.

Trump nechce být zastíněn

Stejně jako jiné výjimečné architektonické návrhy má také Chicago Spire řadu kritiků. Patří mezi ně i Donald Trump, který realizuje v Chicagu jiný prestižní projekt.

Jeho mrakodrap by měl být uveden do provozu už příští rok. Bude vysoký 415 metrů a 96 poschodí bude obsahovat 461 bytů a 220 hotelových jednotek. Stavba vyrůstá přímo na břehu jezera a stavební pozemek stál 70 milionů dolarů. Stavební náklady se odhadují na 750 milionů dolarů.

Karel Sedláček

Zajímavosti ze světa vědy a techniky

Pouhá myšlenka řídí hru

Zapomeňte na myši, klávesnice, dotykové obrazovky nebo ovládání počítače hlasem. Nyní k tomu stačí pouhá myšlenka! Základem je lidský mozek s více než 100 miliardami nervových buněk - neuronů. Na únorovém veletrhu novinek v segmentu elektronických her v San Francisku představila jedna americká firma speciální sluchátka se 16 senzory, které snímají elektrické proudy lidského mozku a převádějí je na elektronické řídicí impulzy. Tak je možné pouhou myšlenkou pohybovat na obrazovce různými předměty. Novinka stojí pouze 300 dolarů a znamená významný převrat ve výzkumu vztahu člověk-stroj. Sluchátka také zaznamenávají pohyby tváře svého nositele a dokonce i emoce.

Poslal 2,2 miliardy spamů

Málokdy se podaří policii takový úlovek, jako se to stalo v Japonsku. V Tokiu zatkli pětadvacetiletého podnikavce, který rozeslal 2,2 miliardy spamů. Z falešné adresy rozesílal e-maily s reklamou na seznamovací burzy a internetová kasina. S touto nekalou činností začal v květnu 2006 a do svého zatčení si vydělal 18 500 dolarů. Uvedl to časopis „IT News Australia". Nevyžádané reklamní zprávy bývají často rozesílány automaticky pomocí speciálního softwaru.

Nouvel na Manhattanu

Známý francouzský architekt Jean Nouvel, který v Praze navrhl skleněný palác Anděl, postaví v New Yorku mrakodrap. Stavba se 75 poschodími se bude nacházet na Manhattanu v těsné blízkosti Muzea moderního umění (Museum of Moder Art MoMa). Muzeum prodalo pozemek už dříve za 125 milionů dolarů a získalo právo spolurozhodovat o výstavbě ve svém sousedství. Nouvelův návrh představuje konstrukci ze skla a železa se zajímavou strukturou. Ve druhém až pátém poschodí budou výstavní prostory muzea MoMa, nad nimi hotel se 100 pokoji a ještě 120 luxusních bytů, jejichž prodej začne letos.

Trendy na veletrhu CeBIT

Bezpečnost počítačů a jejich ekologické vlastnosti, to byly charakteristické trendy letošního veletrhu CeBIT v Hannover. Vystavovatelé kladli důraz především na snížení energetické spotřeby počítačů. Tak se zde objevil monitor „0-Watt-Standby", který v klidovém stavu nepotřebuje díky speciálnímu softwaru žádnou energii. Dalším tématem byly různé antivirové programy, které slibují, že se nikdo nepovolaný nedostane zvenku do privátního nebo firemního počítače. Tato softwarová řešení proti průmyslovým špionům jsou nyní v módě. Z oblasti hardwaru je nutné uvést, že Intel na veletrhu demonstroval aktuální generaci čipů 45 nm, takže notebooky budou tenčí, lehčí a menší. Prominentními příklady jsou novinka Eee PC („Easy to Learn, Easy to Work, Easy to Play") od firmy Asus a extrémně tenký laptop „MacBook Air" firmy Apple (jen 1,9 cm).

Reklama
Vydání #3
Kód článku: 80329
Datum: 19. 03. 2008
Rubrika: Servis / Zajímavosti
Seriál
Firmy
Související články
Stroje v pohybu – Vrtulník na Marsu

Vědci a technici z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) právě řídí jednu z nejnáročnějších operací v dějinách kosmonautiky. Expedice Mars 2020 hledá známky bývalého života na sousední planetě. Kromě pojízdné laboratoře je na Marsu také první stroj, který létá vlastní silou na jiné planetě, než je Země.

Střídavě stejnosměrné názory na elektromobilitu, 7. díl: Bezpečnost trakčních baterií

V tomto díle se zaměříme na další problematickou stránku elektromobilů, na jejich bezpečnost. Oč nám půjde především, jsou rizika spojená s možným vzplanutím trakční baterie. Jak totiž v rozhovoru pro KdeNabíjet.cz uvedl plk. Mgr. Rudolf Kramář, mluvčí Hasičského záchranného sboru ČR, pokud požár elektromobilu nezasáhne trakční baterii, pak neexistuje významnější rozdíl mezi požárem bateriového elektrického vozidla a toho s klasickým spalovacím motorem. Jakmile však baterie vzplane, ať už jsou toho příčiny vnější anebo vnitřní, vyžaduje si uhašení elektromobilu rozdílné, a nutno říct, že komplikovanější a nákladnější hasičské techniky a další navazující postupy.

Střídavě stejnosměrné názory na elektromobilitu, 3. díl: Energetický mix České republiky

V minulém díle jsme upozornili na tu skutečnost, že elektromobily lze za vozidla s nízkými anebo nulovými emisemi skleníkových plynů považovat pouze podmíněně a že jednou z takových podmínek je energetický mix dané země. To jsme ilustrovali na rozdílných emisích bateriových elektrických automobilů mezi Řeckem (155,3 g CO2/km) a Švédskem (4,1 g CO2/km). V tomto díle se zaměříme právě na energetický mix, jak všeobecně, tak v souvislosti s očekávaným postupným přechodem na elektromobilitu.

Související články
Úspory naruby - Pravda a lži o vytápění, 2. část

S neustálým zdražováním energií se mnoho obyvatel ptá, čím ekologicky a současně i ekonomicky, tedy levně a s účinností pokud možno přes 100 %, vytápět svůj rodinný dům?

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Made in Česko - Vodu nejen pro poušť

S.A.W.E.R. To je název vskutku geniálního zařízení na hranici skutečnosti a sci-fi, které bude ve velmi suchých oblastech generovat ze vzduchu vodu a posléze kultivovat místní půdu v úrodnou zemi. Zařízení již existuje a veřejnosti bude představeno na výstavě Expo 2020 v Dubaji. A stejně jako další neuvěřitelné patenty, které vám představujeme v tomto seriálu, i S.A.W.E.R. je výhradně dílem českých hlav a českých rukou.

Vyvíjí se nový solný reaktor

Ruští vědci zahajují přípravu koncepce reaktoru chlazeného tekutými solemi, který je považován za nezbytnou součást budoucnosti jaderné energetiky. Tento reaktor je totiž schopen spalovat nejrizikovější radioaktivní odpady pocházející nejen z jaderné energetiky. Dále se připravuje tendr na výstavbu reaktoru BREST-300, který také přispěje k řešení problému použitého jaderného paliva.

Jízdní kola z vesmírného inkubátoru

V České republice existuje celá řada firem, které se svými produkty prosadily po celém světě. Často nejsou ani tak známé doma jako spíš za hranicemi naší země, kde v ojedinělých případech vytvořily dokonce nový segment trhu. Seriál formou stručného příběhu představuje čtenářům cestu, po které se podnikatel se svojí firmou vydal, jaké milníky jej provázely a jakých úspěchů a uznání na světovém trhu dosáhl.

Knižní tipy

Knižní tipy pro čtenáře MM Průmyslového spektra

Česká trsátka rozeznívají struny na celém světě

V České republice existuje celá řada firem, které se svými produkty prosadily po celém světě. Často nejsou ani tak známé doma, jako spíš za hranicemi naší země, kde v ojedinělých případech vytvořily dokonce nový segment trhu. Seriál formou stručného příběhu představuje čtenářům cestu, po které se podnikatel se svojí firmou vydal, jaké milníky jej provázely a jakých úspěchů a uznání na světovém trhu dosáhl.

Jaderné elektrárny ze zakonzervovaných stavenišť

S projekty výstavby jaderných elektráren, které byly na několik let, někdy i desítek let zakonzervovány, se můžeme setkat po celém světě. Některé z nich se podařilo dokončit a mohou tak plnit svou roli v nízkoemisní výrobě elektřiny.

Najít dveře do budoucnosti

Již 20. ročník Ceny Wernera von Siemense vyvrcholil 22. února slavnostním večerem v pražské Betlémské kapli. Za své práce zde převzalo ocenění celkem 25 nejlepších mladých vědců, studentů a pedagogů. Werner Siemens prý řekl: „Lepší než bušit hlavou do zdi je najít v ní očima dveře.“ Z mladých lidí, kteří převzali ocenění nesoucí jeho jméno, by měl jistě radost. Všichni totiž dokázali nejen najít dveře, ale otevřít je do budoucnosti.

Hokejové puky z Kateřinic zamířily na olympiádu

V České republice existuje celá řada firem, které se svými produkty prosadily po celém světě. Často nejsou ani tak známé doma, jako spíš za hranicemi naší země, kde v ojedinělých případech vytvořily dokonce nový segment trhu. Seriál formou stručného příběhu představuje čtenářům cestu, po které se podnikatel se svojí firmou vydal, jaké milníky jej provázely a jakých úspěchů a uznání na světovém trhu dosáhl.

Reaktor Argus-M - fénix jaderné medicíny

Díky stárnutí jaderných reaktorů, které produkují nejpoužívanější radiofarmaka, dochází k obnovení zájmu o polozapomenutý typ reaktorů, které mají palivo rozpuštěné ve vodě. Ruská korporace Rosatom vstupuje na mezinárodní trh s reaktory Argus-M.

Letem technickým světem

Každý den nás překvapuje zprávami z vědeckotechnické sféry, která je nám sice ve své podstatě blízká, ale přesto někdy v detailech vzdálená, protože stačíme sledovat pouze svůj obor. V tomto letošním seriálu stíráme hranice úzkého zaměření a zlehka se dotkneme překvapivých novinek odjinud. Kdo chce vědět víc, snadno si podrobnosti najde.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit