Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> ATRAKTIVNÍ PROJEKTY S HLAVOU V OBLACÍCH
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

ATRAKTIVNÍ PROJEKTY S HLAVOU V OBLACÍCH

Chicagu se někdy říká větrné město kvůli silným větrům vanoucím z Michiganského jezera, jindy rodiště mrakodrapů. Ovšem i dnes je považováno za centrum smělých plánů.

Chicago se zprvu netěšilo valné pověsti. V polovině 19. století platilo za největší jatka, což se odráželo i v jeho vzhledu a úděsném životním prostředí. Působil zde sice osvícený starosta Čermák, ale i plejáda gangsterů v čele s Al Caponem.

Anotace
Unikátní obytný mrakodrap Chicago Spire se staví na břehu Michiganského jezera.

Na začátku byl požár

Jedné říjnové noci v roce 1871 přišla katastrofa. Kráva jisté paní O´Learyové převrhla do slámy petrolejku a vypukl největší požár v dějinách Spojených států. Chicago, jež tehdy čítalo asi 300 tisíc obyvatel, doslova lehlo popelem.

Ale jako bájný Fénix město vstalo z trosek. Za necelé dva měsíce se opět začalo stavět 300 nových budov, především díky výhodné poloze křižovatky a snaze politiků a podnikatelů. Ti totiž pozvali do města novou generaci architektů, kteří se neinspirovali minulostí, ale novými poznatky techniky. Například Elisha Otis vynalezl bezpečné výtahy, což byl základ pro výstavbu nových domů, které se začaly šplhat do oblak. V letech 1880 až 1890 se počet obyvatel zvýšil na 1 milion.

Anotace
Budova se v každém poschodí stáčí do šroubovice.

Anotace
V mrakodrapu Sears Tower pracuje16 tisíc lidí.

V roce 1885 zde stavební inženýr William Le Baron Jenney, vynálezce ocelobetonu, postavil pro jednu pojišťovnu první desetipatrový dům. Byl vysoký 42 metrů a stal se tedy nejvyšší budovou na světě. V roce 1931 byl stržen a na jeho místě vyrostl jiný, samozřejmě vyšší – 163 metrů. A stavitelé, inženýři a architekti se začali předhánět, kdo se dřív „dodrápe“ do mraků.

Důležitou roli sehrál rovněž Frank Lloyd Wright, vynálezce jeřábové konstrukce, která drží celou budovu. Ten tvrdil, že prst je s rukou spojen také jen na jednom místě. Wright byl posedlý myšlenkou postavit v Chicagu skutečný mrakodrap vysoký jednu míli, tedy 1600 metrů. Jeho sen se však zatím nenaplnil.

Co je to mrakodrap

Toto pojmenování patří každé budově vyšší než 150 metrů. Mohou to být solitéry nebo celé komplexy budov. Nepočítají se mezi ně však osamělé stojící rozhledny nebo televizní věže. Anglický název Skyscraper pochází z námořnické terminologie, kdy se tak označoval nejvyšší stožár na lodi.

Chicago, po New Yorku a Los Angeles třetí největší americké město, se jeho vizi přece jen přiblížilo. Město se stalo jakýmsi muzeem architektury mrakodrapů pod širým nebem. Dnes se může pochlubit stavbou, která byla do roku 1997 nejvyšší na světě. Jmenuje se Sears Tower, má 100 výtahů pro 16 tisíc lidí, kteří v ní pracují. Budova s černou fasádou má 110 poschodí a měří 443 metrů. Se dvěma anténními systémy však dosahuje výšky 527 metrů. Byla otevřena v roce 1974 a náklady činily 175 milionů dolarů. Nechala si ji postavit firma Sears, jež se původně zabývala prodejem zboží podle katalogů, ale po 2. světové válce otevřela po celých USA mnoho velkých nákupních center a obchodních domů.

Anotace
Trump Tower bude vysoký 415 metrů.

Unikátní Chicago Spire

Letos v lednu se začaly prodávat první apartmány v unikátním obytném mrakodrapu Chicago Spire, který se loni začal stavět v Millennium Parku na břehu Michiganského jezera. Atraktivní projekt budovy vysoké 610 metrů byl jistě právem vyznamenán architektonickými cenami. Jeho autor, světoznámý Santiego Calatrava, přišel s ojedinělým řešením: plášť budovy se v každém poschodí stáčí do šroubovice, a tím by se měl stát nejštíhlejším mrakodrapem na světě.

Nad přízemními obchodními středisky, divadlem, tělocvičnami a bazény budou umístěny luxusní byty. Základy tvoří 43 pilotůbetonových a ocelových pilotů usazených hluboko ve skále. Stavební firma vyhloubila jámu o průměru 32 metrů a hlubokou 24 metrů, aby vytvořila suché pracovní prostředí. To slouží jako základ jádra budovy. Očekává se, že podzemní fáze stavby bude dokončena v prvním čtvrtletí letošního roku a celá stavba pak koncem roku 2011.

Trump nechce být zastíněn

Stejně jako jiné výjimečné architektonické návrhy má také Chicago Spire řadu kritiků. Patří mezi ně i Donald Trump, který realizuje v Chicagu jiný prestižní projekt.

Jeho mrakodrap by měl být uveden do provozu už příští rok. Bude vysoký 415 metrů a 96 poschodí bude obsahovat 461 bytů a 220 hotelových jednotek. Stavba vyrůstá přímo na břehu jezera a stavební pozemek stál 70 milionů dolarů. Stavební náklady se odhadují na 750 milionů dolarů.

Karel Sedláček

Zajímavosti ze světa vědy a techniky

Pouhá myšlenka řídí hru

Zapomeňte na myši, klávesnice, dotykové obrazovky nebo ovládání počítače hlasem. Nyní k tomu stačí pouhá myšlenka! Základem je lidský mozek s více než 100 miliardami nervových buněk - neuronů. Na únorovém veletrhu novinek v segmentu elektronických her v San Francisku představila jedna americká firma speciální sluchátka se 16 senzory, které snímají elektrické proudy lidského mozku a převádějí je na elektronické řídicí impulzy. Tak je možné pouhou myšlenkou pohybovat na obrazovce různými předměty. Novinka stojí pouze 300 dolarů a znamená významný převrat ve výzkumu vztahu člověk-stroj. Sluchátka také zaznamenávají pohyby tváře svého nositele a dokonce i emoce.

Anotace

Poslal 2,2 miliardy spamů

Málokdy se podaří policii takový úlovek, jako se to stalo v Japonsku. V Tokiu zatkli pětadvacetiletého podnikavce, který rozeslal 2,2 miliardy spamů. Z falešné adresy rozesílal e-maily s reklamou na seznamovací burzy a internetová kasina. S touto nekalou činností začal v květnu 2006 a do svého zatčení si vydělal 18 500 dolarů. Uvedl to časopis „IT News Australia". Nevyžádané reklamní zprávy bývají často rozesílány automaticky pomocí speciálního softwaru.

Nouvel na Manhattanu

Známý francouzský architekt Jean Nouvel, který v Praze navrhl skleněný palác Anděl, postaví v New Yorku mrakodrap. Stavba se 75 poschodími se bude nacházet na Manhattanu v těsné blízkosti Muzea moderního umění (Museum of Moder Art MoMa). Muzeum prodalo pozemek už dříve za 125 milionů dolarů a získalo právo spolurozhodovat o výstavbě ve svém sousedství. Nouvelův návrh představuje konstrukci ze skla a železa se zajímavou strukturou. Ve druhém až pátém poschodí budou výstavní prostory muzea MoMa, nad nimi hotel se 100 pokoji a ještě 120 luxusních bytů, jejichž prodej začne letos.

Anotace

Trendy na veletrhu CeBIT

Bezpečnost počítačů a jejich ekologické vlastnosti, to byly charakteristické trendy letošního veletrhu CeBIT v Hannover. Vystavovatelé kladli důraz především na snížení energetické spotřeby počítačů. Tak se zde objevil monitor „0-Watt-Standby", který v klidovém stavu nepotřebuje díky speciálnímu softwaru žádnou energii. Dalším tématem byly různé antivirové programy, které slibují, že se nikdo nepovolaný nedostane zvenku do privátního nebo firemního počítače. Tato softwarová řešení proti průmyslovým špionům jsou nyní v módě. Z oblasti hardwaru je nutné uvést, že Intel na veletrhu demonstroval aktuální generaci čipů 45 nm, takže notebooky budou tenčí, lehčí a menší. Prominentními příklady jsou novinka Eee PC („Easy to Learn, Easy to Work, Easy to Play") od firmy Asus a extrémně tenký laptop „MacBook Air" firmy Apple (jen 1,9 cm).

Anotace

Další články

Zajímavosti ve vědě a technice

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: