Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Atraktivní projekty: Technika na Olympijských hrách v Londýně
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Atraktivní projekty: Technika na Olympijských hrách v Londýně

Olympiáda v Londýně bude přehlídkou nejen mnoha sportovních výkonů, ale také moderní techniky. Více než 10 tisíc sportovců z 205 zemí se od 27. července utká o tituly nejlepších a díky elektronice to bude doslova před očima příznivců sportu na celém světě. Největší sportovní svátek bude poprvé ve 3D. LOH 2012 nabídnou více než 200 hodin "stereoskopických" přenosů.

Návštěvníci se nemusejí strachovat o dostupnost internetu. Město se stane nejrozsáhlejší evropskou oblastí pokrytou Wi-Fi zdarma. Poskytovatelem připojení se stane společnost O2. V lednu začala instalace techniky na pouličních lampách a dalších objektech veřejného prostranství.

Počítače zajistí organizaci

Acer je celosvětovým partnerem olympijského hnutí v kategorii počítačového vybavení. V praxi to znamená, že vytvoří na olympijských hrách informační a řídicí infrastrukturu, která pomůže londýnskému organizačnímu výboru zajistit nerušený průběh her. Projekt zahrnuje 11 500 stolních počítačů a LCD monitorů, 3 000 notebooků, 700 serverů a paměťových zařízení. Na olympijské hry vyšle firma více než 300 techniků, kteří budou na místě zajišťovat jejich hladký běh.
Nejsou to první olympijské hry firmy Acer. Tento tchajwanský výrobce počítačů instaloval počítačovou infrastrukturu na Zimních olympijských hrách 2010 ve Vancouveru a svým dílem přispěl k jejich úspěchu.


Londýn 2012?

Blížící se letní olympijské hry budou však mnohem větší. Především se zvýší počet účastníků, tzn. pracovníků a hostů včetně sportovců. Jinými slovy to znamená, že počítačová infrastruktura musí zvládnout mnohem vyšší počet uživatelů i větší nároky. A zatímco ve Vancouveru se hry konaly v okolí jednoho města, letos se akce budou odehrávat nejen v hlavním olympijském areálu ve východním Londýně, ale i v jiných centrech po celé Velké Británii – od Glasgowa po Weymouth.
Acer však není v technologické odpovědnosti sám a projektu se účastní dalších sedm partnerů, jako jsou například Atos, BT a Cisco. V říjnu otevřeli společné technické operační středisko. Po dobu her bude obsazeno až 400 lidmi z jednotlivých firem.


Technické operační středisko je „mozkem“ organizační a informační struktury.

Centrum se nachází v mrakodrapu v Canary Wharf v londýnské finanční čtvrti. Odtud bude sledován „zdravotní stav“ olympijských IT systémů.

Na vlastní oči

Odhaduje se, že přes čtyři miliardy lidí se chce dívat v televizi na své oblíbené sportovce – více než dvě třetiny světové populace. Chtějí sledovat nejen vysoce kvalitní výkony, ale také ve vysoké kvalitě přenosu. Proto budou londýnské olympijské hry první akcí svého druhu, kterou budou televizní společnosti vysílat živě ve 3D obrazu. Panasonic za tímto účelem vyvinul nové televizní vybavení pro zpracování 3D obrazu od televizních kamer až po monitory pro kontrolu kvality obrazu.
Podle některých odhadů budou lidé olympiádu sledovat prostřednictvím internetové sítě na více než osmi miliardách počítačů, chytrých telefonů i tabletů a londýnské hry se tak stanou největší on-line akcí v historii.


Olympijský stadion pro 80 tisíc návštěvníků při dokončení…


… a jeho konstrukční řešení

Žně architektů a konstruktérů

Přehlídku uvolněné vize architektů představují samotná sportoviště. I když mnozí odborníci jednotlivé stavby podrobují kritice. Především vytýkají autorům nedostatek invence.

Těžiště spočívá v olympijském parku, který zahrnuje jak olympijskou vesnici, tak několik sportovišť, včetně olympijského a plaveckého stadionu. Parku bude vévodit věž Orbit, o níž jsme již informovali v č. 6/2010. Jedná se o 115 metrů vysokou ocelovou skulpturu za více než devatenáct milionů liber. Financování zajišťuje indický ocelářský koncern ArcelorMittal. Stavbu navrhl indický architekt Anish Kapoor, který žije v Londýně. Stavba se skládá z více než 500 metrů trubek v kontinuální šroubovici a její hmotnost činí téměř 1 500 tun. Na vrcholu bude kromě vyhlídkové plošiny také restaurace. Výtah má hodinovou kapacitu 800 lidí.
Londýn olympijský stadion nabídne místo osmdesáti tisícům diváků a je tak třetí největší ve Velké Británii (za stadiony Wembley a Twickenham). S přípravou pozemku se začalo v roce 2007 a samotná stavba byla dokončena již před rokem. Autorem je konstrukční společnost Populous, který má velké zkušenosti s navrhováním sportovních zařízení (například Yankee Stadium v New Yorku, stadion Soccer City v Jižní Africe, Nanjing Sport Park v Číně či autodrom v Dubaji).
Stadion je situován na jakémsi poloostrově, protože je ze tří stran obklopen vodní plochou. Přístup umožňuje pět mostů. V prstenci mezi stadionem a vodní plochou budou umístěny stravovací a další služby pro diváky.


Vyhlídková věž je bezesporu atraktivní.

Konstrukce stadionu se skládá ze dvou částí umístěných na sobě. Tu spodní tvoří železobetonová konstrukce, jež pojme pětadvacet tisíc diváků. Horní část má kapacitu pětapadesát tisíc sedadel a lze ji odmontovat. Jejím základem je recyklovaný polymer a další lehké materiály. Plášť je tvořen potištěnou tkaninou.

 

Uvažuje se o tom, že by se horní část stadionu mohla znovu využít při olympijských hrách v roce 2016 v Chicagu. Firma Populous vyhrála také soutěž na stadion v jihokorejském Inčchonu, kde se budou konat v roce 2014 asijské hry. Bude mít místo pro sedmdesát tisíc lidí a odnímatelné tribuny, takže bude využit nejen pro sportovní účely, ale i další akce.


Plavecký stadion připomíná vzedmutou vlnu.
 

Všeobecně se líbí plavecký areál, který navrhla proslulá architektka íránského původu Zaha Hadid, protože připomíná velkou vlnu na hladině. Ve dvou soutěžních a tréninkových padesátimetrových bazénech a v bazénu pro skoky do vody (25 m) bylo celkově položeno více než 180 tisíc kachliček. Stavba byla zahájena v červenci 2008 a byla dokončena v červenci 2011. Střecha využívá systém Kalzip, což jsou hliníkové profily se stojatou drážkou. Ty umožňují jednak dokonalé vodotěsné spojení profilů navzájem a jednak tzv. zipování, které umožňuje střeše jako celku přenášet pohyb nastávající v důsledku tepelné dilatace. Hlavní předností systému jsou prakticky neomezené možnosti tvarování. Tři bazény obsahují přibližně deset milionů litrů vody.


Cyklistický stadion vypadá jako bramborový lupínek.

Jednou z nejvyzdvihovanějších staveb olympijské vesnice je cyklistický velodrom. Připomíná bramborový lupínek. Stroze elegantní tvar haly byl podle architektonického studia Hopkins Architects inspirován přímo jízdními koly. Zaujímá plochu 21 700 metrů čtverečních a pojme šest tisíc diváků. Stavba je pokládána za vysoce ekologickou. Například déšť se sbírá přímo z povrchu střechy, větrání zajišťuje proudění vzduchu zespoda pod sedadly a v hojné míře je také využito přirozené denní světlo, které bude dovnitř proudit střešními světlíky a proskleným pásem po obvodu budovy. Střecha zároveň díky světlé barvě brání přehřátí vnitřního prostoru. Základem je lehká ocelová konstrukce parabolického tvaru bez podpěr. Zvenku je konstrukce obložena červeným cedrem. V interiéru naopak využili sibiřskou borovici, konkrétně na dráhu, která je údajně nejrychlejší na světě. Je sestavena z prken dlouhých pět až šest metrů a širokých čtyři centimetry, které jsou dohromady dlouhé 56 kilometrů.

Stavba získala prestižní cenu Královského institutu britských architektů. Očekávalo se, že se bude prohlášena nejlepší britskou stavbou roku 2011 a autoři získají Stirlingovu cenu. Nestalo se tak – získala druhé místo.


Stirlingova cena

Za nejlepší britskou stavbu roku 2011 byla označena budova školy v jižním Londýně, kterou navrhla architektka Zaha Hadid. Ta se tak stala podruhé v řadě nositelkou prestižní Stirlingovy ceny, když ve finále porazila favorizovaný ateliér Michaela Hopkinse, který soutěžil se stavbou velodromu pro olympijské hry v Londýně 2012.


Nejlepší britskou stavbou roku 2011 je Evelyn Grace Academy v Londýně.

Porota pokládá školu Evelyn Grace Academy v londýnské čtvrti Brixton za výtečnou stylizaci ze skla a oceli. Jedinečný projekt obratně zasazený na malý stavební pozemek svým architektonickým řešením výborně odpovídá sportovní specializaci školy. Stirlingovu cenu, která obnáší 20 000 liber (zhruba 550 000 korun), získala letos 61letá tvůrkyně iráckého původu podruhé za sebou. Loni zvítězila s návrhem muzea moderního umění MAXXI v Římě. Stirlingova cena je prestižní vyznamenání udílené Královským institutem britských architektů (Royal Institute of British Architects – RIBA) a za podpory magazínu Architect Journal. Nazvána je na počest sira Jamese Frazera Stirlinga, význačného britského architekta druhé poloviny 20. století.


Autorkou vítězného projektu je architektka Zaha Hadid.

Cena byla založena roku 1996 a dnes je považována za nejprestižnější možné ocenění v rámci Spojeného království. Nominovaní musejí být členy Royal Institute of British Architects, ale oceňují se stavby kdekoli v rámci Evropské unie.

Dvoustranu připravil Karel Sedláček

sedlacek.kar@seznam.cz

 

Další články

Zajímavosti ve vědě a technice
Informační technologie/E-business

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: