Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Atraktivní projekty - Včas zjistit nádory
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Atraktivní projekty - Včas zjistit nádory

První integrovaný MR-PET systém pro zobrazení celého lidského těla - Biograph mMR současně využívá data magnetické rezonance a molekulárního zobrazování (mMR).

Tento revoluční přístroj, který v současnosti prochází klinickými zkouškami, se skládá ze skeneru magnetické rezonance a integrovaného detekčního systému pro molekulární zobrazování – pozitronovou emisní tomografii (PET). Jeho architektura umožňuje, aby se oba systémy chovaly jako systém jediný, což lékařům významně rozšiřuje možnosti zobrazení lidského těla. Této schopnosti využívají lékaři zvláště v neurologii, onkologii a kardiologii.

Anotace
Integrovaný MR-PET systém pro zobrazení celého lidského těla současně využívá data magnetické rezonance a molekulárního zobrazování.  

Zcela nové příležitosti

V tomto novém hybridním systému, který využívá sílu magnetického pole 3 tesly, se vývojovým pracovníkům úplně poprvé podařilo zaznamenávat současně data ze zobrazovacích technologií MR (magnetická rezonance) a PET (pozitronová emisní tomografie), a to prostřednictvím jednoho systému pro celé tělo. Současná akvizice dat MR a PET dat přináší nové příležitosti pro zobrazovací metody v medicíně. Zatímco MR poskytuje znamenité morfologické a funkční podrobnosti o lidské tkáni, PET se pouští ještě dále a zkoumá lidské tělo na úrovni buněčné aktivity a metabolismu.

Tento systém se může v budoucnu stát zvlášť hodnotným nástrojem pro identifikaci neurologických, onkologických a kardiologických patologických podmínek a pro poskytování pomoci při plánování odpovídající léčby. Přístroj také otevírá nové příležitosti pro výzkum, například pro vývoj nových biologických značkovacích látek nebo nových terapeutických přístupů.

Společnost Siemens představila tuto novou technologii na 96. vědeckém setkání a výroční konferenci Radiological Society of North America (RSNA) a na Evropském radiologickém kongresu (ECR) ve Vídni. Přístroj byl již instalován v univerzitní nemocnici spadající pod Mnichovskou technickou univerzitu.

„Společně s našimi partnery ze společnosti Siemens vstupujeme do nového světa diagnostického zobrazování,“ řekl prof. dr. Markus Schwaiger, ředitel Kliniky nukleární medicíny v Univerzitní nemocnici. „Zahájili jsme klinické zkoušky přístroje Biograph mMR, jejichž cílem je diagnostikovat onemocnění ve velmi raném stadiu, abychom viděli, jak nemoc postupuje, a abychom mohli tyto informace použít pro vyvíjení terapeutických plánů, které jsou precizně zacíleny na konkrétního pacienta. Kromě toho plánujeme tento systém používat pro dlouhodobé monitorování onkologických pacientů, protože výrazně snižuje expozici záření.“

Současná akvizice obou druhů dat

MR a PET se staly zavedenou součástí každodenní zdravotnické péče a prokázaly, že jsou cennými klinickými diagnostickými nástroji. Integrace těchto dvou technologií do jediného systému schopného současné akvizice obou druhů dat má potenciál způsobit převrat v diagnostice mnoha onemocnění. Počáteční výzkum naznačuje, že pomocí tohoto systému může molekulární MR „naskenovat“ celé tělo při kombinovaných vyšetřeních za méně než třicet minut, přičemž v případě po sobě následujících vyšetřeních MR a PET to trvalo nejméně jednu hodinu.

Výrobce předpokládá široké spektrum klinických aplikací pro molekulární MR, včetně rané identifikace a určování stadia maligních nádorů, plánování léčby (včetně plánování chirurgických zákroků) a kontroly léčby.

Až dosud bylo téměř nemožné integrovat MR a PET technologie – tradiční PET detektory, které využívají trubice fotonásobičů, nemohly být používány v silném magnetickém poli generovaném MR systémy. Integrace byla dále omezena nedostatkem místa uvnitř MR přístroje. Proto bylo MR-PET zobrazování výsledkem dvou po sobě jdoucích samostatných skenů se značnou časovou prodlevou. Se systémem Biograph představuje Siemens první molekulární MR systém pro klinický výzkum, který integruje MR a kompaktní specializované PET detektory.

Podtisk Muzea jako architektonické atrakce

Mnozí američtí milionáři, když chtějí ukázat svou šlechetnost, sponzorují různá muzea. Kromě rozšiřování sbírek se zaměřují také na výstavbu nebo rekonstrukci uměleckých stánků a dávají tak příležitost architektům a jejich fantazii.

Anotace
Atraktivní řešení vody, pavilonů a mostů ze skla a dřeva 

Křišťálové mosty v přírodě

Jeden z důkazů tohoto konstatování se představí široké veřejnosti letos na podzim, přesně 11. 11. 2011. Je to podstatné rozšíření muzea amerického umění. Crystal Bridges Museum of American Art se nachází v městě Bantoville v Arkansasu, v oblasti, která v posledních letech prožívá bouřlivý rozvoj. Své jméno získalo podle nedalekého pramene a podle atraktivního řešení pavilonů a mostů ze skla a dřeva, které navrhl známý architekt Moshe Safdie (73). Narodil se v Izraeli, ale ve svých 15 letech odešel do Kanady. Poprvé na sebe výrazně upozornil projektem Habitat na světové výstavě Expo 1967 v Montrealu. Od té doby vytvořil řadu atraktivních architektonických kreací, jako je muzeum v Jeruzalémě, veřejná knihovna v Salt Lake City a mnoho dalších. Centrum areálu o rozloze 9 300 metrů čtverečních tvoří dvě propojená jezírka. V budovách budou galerie i přednáškové sály a v zahradě nejen zajímavé stromy a květiny, ale i sochy a letní divadlo pro 250 diváků. Stálá kolekce bude obsahovat nejlepší ukázky amerického umění od koloniální éry po současnou tvorbu.

Anotace
Architekt Moshe Safdie má cit pro spojení architektury a přírody  

Projekt v roce 2005 zahájila nejbohatší žena světa Alice Waltonová (62), dcera zakladatele řetězce obchodních domů Wal-Mart. Sama věnovala na tento projekt 317 milionů dolarů. Může si to dovolit, protože podle žebříčku nejbohatších lidí světa časopisu Forbes stojí na 16. příčce a její majetek se odhaduje na 20,6 miliardy dolarů. Náklady na výstavbu dále rostou, zvláště díky nákupům nových uměleckých děl. Další donátoři přispěli asi 150 miliony dolarů, ale to stále nestačí a paní Waltonová bude muset sáhnout do sejfu ještě hlouběji.

Anotace
Celkový pohled na Crystal Bridges Museum of American Art 

Jistě není bez zajímavosti, že Sam Walton založil společnost diskontních obchodních domů v roce 1962 a v roce 1972 se s jejími akciemi začalo obchodovat na newyorské burze. Dnes její obrat přesahuje 400 miliard dolarů a je pravděpodobně největší nadnárodní korporací. Pouze v USA má 34 000 prodejen, do kterých týdně zavítá přes sto milionů Američanů (tedy asi každý třetí). Wal-Mart má 6 000 celosvětových dodavatelů a dva miliony zaměstnanců. Je také jednou z korporací stojících za projektem výroby RFID čipů místo cenovek, s perspektivou vyrábět tak malé a levné (pasivní) RFID čipy, aby je bylo možné umístit na každý kus zboží, které tato společnost prodává. Wal-Mart bývá kritizován za to, že vlivem silné konkurence v konečném důsledku způsobuje krach menších obchodů okolo nově postavených hypermarketů. Potlačuje i činnost odborů (spory často končí propouštěním, někdy až na hranici zákona). Neblaze proslulá je jeho mzdová politika. Nejmenší americké platy u této společnosti se pohybují kolem 13 tisíc dolarů ročně proti státnímu průměru 36 tisíc dolarů.

Závoj a sklepení

Nové nádherné muzeum vyrůstá také v Los Angeles díky nadaci Eli Broada (78), který je podle časopisu Forbes sice až na 42. místě listiny nejbohatších lidí světa, ale jeho soukromý majetek také není zanedbatelný – téměř šest miliard dolarů. Vydělal je ve stavebnictví a pojišťovnictví. Se svou ženou Edythe založil nadaci Broad Art Foundation a prosluli jako velcí podporovatelé umění. Vlastní více než 2 000 uměleckých děl, mezi nimiž jsou taková jména jako Jeff Koons, Jasper Johns, Andy Warhol, Jean Michel Basquiat, Roy Lichtenstein, Cindy Sherman a Joseph Beuys.

Anotace
Nové nádherné muzeum nadace Broad Art Foundation se začne stavět v Los Angeles. 

Půjčují je po celém světě a nyní budou mít po letech konečně vlastní budovu. Dlouho vybírali vhodné místo. Uvažovali o Santa Monice, ale nakonec se rozhodli pro Los Angeles. Za nájem pozemku na 99 let naproti koncertní hale Walta Disneyho nabídl městu sedm milionů dolarů. Podle listu Los Angeles Time chtěl původně zaplatit – jak je u amerických kulturních zařízení běžné – symbolický jeden dolar. Odpovědní úředníci tuto nabídku odmítli a tak miliardář Broad cenu zvýšil. Samotná stavba však přijde na 100 milionů dolarů a provoz na dalších 200 milionů.

Anotace
Pohled do interiéru přízemí  

Zatím je v centru města u Grand Avenue jen volný prostor, ale už letos na podzim má začít výstavba a muzeum má být otevřeno koncem roku 2012, což je ovšem šibeniční termín i na americké poměry.

Zatím byl představen ambiciózní projekt z newyorského ateliéru Diller Scofidio + Renfro. Upoutá především atraktivní konstrukcí. Bílý šestihran nese název Veil and Vault (Závoj a sklepení). První dvě podlaží zahrnující kavárnu a knihkupectví jsou z betonu, horní prostory jsou kryty pouze lehkou voštinovou konstrukcí. V budově bude dost prostoru pro výstavy i archiv a knihovnu. Důležitou roli hraje v celém projektu světlo.

Karel Sedláček

pressin@iol.cz

On-line verzi časopisu MM Průmyslové spektrum si můžete nově zakoupit v digitální trafice PUBLERO

Další články

Zajímavosti ve vědě a technice
Výzkum/ vývoj

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: