Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> ATRAKTIVNÍ PROJEKTY: Život mezi obrazy a zvuky
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.
Nomenklatura:

ATRAKTIVNÍ PROJEKTY: Život mezi obrazy a zvuky

Elektronici, bytoví architekti a designéři se spojili, aby nám začali zpříjemňovat život druhé dekády 21. století. Působí na naše smysly, aby v nás moderní technika vyvolávala pozitivní emoce.

Jak splnit sny

Zájemci o spotřební elektroniku mají nejrůznější sny a přání a výrobci video- a audiozařízení proto nejprve mapují tuto oblast lidských potřeb prostřednictvím nejrůznějších průzkumů. Někdy také musí v zákaznicích tyto potřeby vyvolávat, třeba vytvářením módních trendů. Chtějí totiž vyrábět a prodávat, a proto musí nabízet svým zákazníkům jen to, o co budou mít zájem.

Anotace
Televizor bude mít v bytě výsadní postavení. 

Tímto směrem postupuje například nizozemský koncern Philips, který hraje na světovém trhu spotřební elektroniky jednu z nejvýznamnějších rolí. Kromě vlastního výzkumného centra spolupracuje také s několika univerzitami a dalšími výzkumnými ústavy.

Bydlení budoucnosti je samozřejmě široký pojem, takže se zaměříme na televizory.

Co si tedy lidé přejí? Na pomyslném žebříčku požadavků stojí na prvním místě kvalitní obraz a na druhém kvalitní zvuk. Na dalších se umísťují požadavky na napojování televizoru na internet a na interaktivní televizi. Vzrůstá také zájem o informovanost, například speciálními okny na obrazovce. To znamená, že při sledování filmu je možné pozorovat informace o počasí a nebo o akciových obchodech. Důležitým aspektem je také nízká energetická náročnost. Nové televizory mají také vypínač, který opravdu dokáže neodebírat ze sítě žádný proud.

Než dodá Philips na trh nový produkt, nechává jej v anonymních testech prozkoušet skupinou odborníků i laiků a jejich připomínky bere velmi vážně.

Po sedmi letech výzkumu a vývoje nyní přichází Philips s paletou novinek.

Anotace
Takto bude vypadat menu na obrazovce. Je zřejmé, že bude nabízet nejrůznější služby. 

Ve znamení 3D ready

Všechny výstavy, veletrhy, prezentace na celém světě se na jaře roku 2010 nesou ve znamení několika charakteristických rysů. Jedním z nejvýraznějších je 3D, trojrozměrnost televizních obrazů. Toto řešení stálo ostatně v centru pozornosti i na letošní prezentaci novinek Philips v Barceloně, na níž představitelé firmy seznámili se svou nabídkou téměř 500 novinářů z celého světa. Byl mezi nimi i zástupce naší redakce.

Philips chce jít vlastní cestou a jako první přijít už letos v létě na trh s televizorem 3D ready. To znamená, že bude připraven pro trojrozměrné programy. Až začnou televizní stanice takové programy vysílat, bude stačit dokoupit malý vysílač a aktivní brýle. Tak vrcholí letitá snaha zprostředkovat divákům v kině a později i před obrazovkou vjem trojrozměrného obrazu. Papírové polarizační brýle z 50. let minulého století jsou nyní nahrazeny 3D brýlemi, které umožňuji sledovat obraz ve vysokém rozlišení full HD. Podobné brýle jsou známé z kina IMAX nebo z různých počítačových her. Krabička s polarizačním minivysílačem infračervených paprsků se postaví na televizor. Brýle slouží jako přijímač, který synchronizuje otevírání a zavírání levého a pravého skla s televizním obrazem, což vytváří dojem prostorového obrazu. Brýle lze dokoupit pro celou rodinu a mají baterie s provozem až 3 000 hodin.

Anotace
Moderní technika slibuje nové emoce. 

Za televizor 3D ready se považují podsvícené televizory Ambilight série 8000 a 9000 a rovněž unikátní TV Cinema s filmovým formátem 21:9, které Philips uvedl na trh loni.

Nové televizory série 9000 (úhlopříčka obrazovky 81, 102 a 117 cm) s technologií 400 Hz dodávají sledovanému obrazu vysokou ostrost, což divák ocení zvláště při scénách s rychlým pohybem. Tento parametr udává frekvenci, jakou se obnovuje obraz. Klasickou frekvencí je 50 Hz, v současnosti se však setkáváme i s frekvencí dvojnásobnou 100 Hz - obraz se obnovuje na obrazovku rychlostí dvakrát vyšší, proto vidíme obraz mnohem jasněji, ostřeji a především jsou méně namáhány oči. Výrobci však v současné době již nabízejí i zlepšených 100 Hz, kdy se snaží různými metodami digitálního zpracování obrazu kmitání ještě více potlačit. Philips má dokonce 400 Hz.

Pozadí televizoru je jemně nasvíceno s využitím LED, takže vyniká obrazový kontrast. Barva nasvícení se mění nejen podle dynamiky scény, ale také podle barvy stěny za televizorem. Devítitisícovky se také chlubí dynamickým kontrastem 10 000 000:1, což umožňuje mít černou barvu opravdu sytou.

Novinkou je také služba Net TV „Catch up TV", která dokáže pořady, jež divák propásne, podle potřeby najít v archivu a znovu promítnout. Philips nyní o tom vyjednává s televizními stanicemi v celé Evropě.

Není bez zajímavosti, že série 9000 má v sobě již integrován systém WLAN. Pro současné televizory vyvinul Philips nový adaptér WLAN-USB.

Bytoví architekti už nyní musí přizpůsobit zařízení bytu nastupující multimediální éře. Philips svou letošní nabídkou dokazuje, že výrobci televizorů se na novou, „trojrozměrnou" budoucnost už soustředěně připravují. Otázkou nyní je, zda nezaspali filmoví tvůrci. Americký oscarový Avatar je první vlaštovkou. Jaro sice nedělá, ale těšme se na další 3D premiéry.

Karel Sedláček

Život na listu leknínu

Příroda inspirovala celou plejádu architektů. Jedním z nich je i vizionář Vincent Callebaut. Navrhl Ecopolis - město na listu obrovského leknínu.

Anotace
Počítačová vizualizace Ecopolis - města na listu obrovského leknínu, ukazuje rozvrstvení staveb a komunikací. Laguna se sladkou vodou se nachází pod čarou ponoru a vytváří tak těžiště ostrova.

Inspirátorem tohoto ojedinělého projektu je největší leknín na světě nesoucí jméno po britské královně Viktorii. V roce 1801 jej objevil český botanik, lékař a cestovatel
Tadeáš Haenke na slepém rameni přítoku řeky Amazonky v Brazílii. V Evropě byla rostlina poprvé vypěstována roku 1849 v Královské botanické zahradě v Anglii, v českých zemích o několik let později v Děčíně. Její listy dosahují v původním prostředí až dva metry v průměru a unesou ležícího dospělého člověka.

Anotace
Šestimetrová miniponorka Super Falcon dopraví dvoučlennou posádku na plovoucí ostrov.  

Belgický architekt-vizionář Vincent Callebaut (nar. 1977), žijící střídavě v Bruselu a v Paříži, se obává klimatických změn, jež by mohly v tomto století zvýšit hladinu moří o 50 cm. To by mělo za následek zaplavení obrovských přímořských území, především v Asii. A kam by se měli uchýlit uprchlíci? Řešením by prý mohla být Ecopolis, město pro 50 tisíc lidí, částečně nad a částečně pod vodou, které by bylo ekologicky a energeticky soběstačné. Základem konstrukce jsou struktury se žebry potažené pevnými textiliemi z polyesterových vláken s povlakem z oxidu titaničitého. Tato obrovská zvětšenina leknínu Královna Viktorie by byla vybavena nejmodernějšími technologiemi, například elektrárnou s obnovitelnými zdroji (s využitím třeba odsolování mořské vody, pohybu vln atd.).

Na plovoucí ostrov by se dalo jezdit miniponorkami. Jednou možností je šest metrů dlouhá Super Falcon pro dvoučlennou posádku. Může se potopit do hloubky 500 metrů a dosáhnout rychlosti 18,5 km/h. Už se průmyslově vyrábí a její cena se pohybuje kolem 2 milionů dolarů. Nabídku nyní rozšiřuje rychlý podmořský kluzák pro tři osoby, který se jmenuje Merlin.

Anotace
Plovoucí zahrada Physalia z pera vizionáře Vincenta Callebauta

Vincent Callebaut ovšem neusnul na vavřínech a pokračuje ve svých fantaskních návrzích. Mezi jeho nejnovější ekologická řešení patří plující loď Physalia. Podnětem k jejímu nakreslení byl fakt, že v současné době nemá více než jedna miliarda lidí přístup k pitné vodě. Plovoucí zahrada Physalia by byla i stoprocentně energeticky soběstačnou laboratoří, dokonce vyrábějící více energie, než by sama spotřebovala. Pro její generování mají sloužit fotovoltaické články rozmístěné na palubě, které mění sluneční energii v elektrickou. Pod hladinou by turbíny získávaly energii z proudící vody řek. Loď by plula po různých tocích a čistila by znečištěnou vodu.

-ks-

ksedlacek@iol.cz

Další články

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: