Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Atraktivní projekty
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Atraktivní projekty

Letadla bez pilotů

Stejně jako v minulosti, i v dnešní době mnohé objevy a vynálezy byly nejprve využity ve vojenské technice a teprve později našly uplatnění i v civilní sféře. Je tomu tak i v případě letadel bez pilotů, jimž patří budoucnost. A tak se rodí atraktivní projekty.Předobrazem bezpilotních letadel byli papíroví draci. Jimi byli inspirováni letečtí konstruktéři, kteří se začali zaměřovat na automatická letadla, tedy bez lidské posádky. Zprvu jen malá, velikostí i hmotností, která vystoupala jen desítky metrů nad zem a jejich dolet nebyl velký. Někdy ani neměla motor a jen se vystřelovala. Unesla však pozorovací a později záznamovou techniku, která zachycovala z výšky situaci na zemi. Časem se velikost i dolet těchto letadel zvětšovaly, a tím rostl i jejich význam.

Anotace
Evropská Barracuda

Miliardový kolotoč

Někteří analytici odhadují, že objem celosvětového trhu s bezpilotními letadly do konce roku 2014 bude činit až 10 miliard eur. Vedou samozřejmě Američané, kteří prověřili přednosti těchto leteckých prostředků v jugoslávském konfliktu a ve válce v Perském zálivu a od té doby vyvíjejí stále lepší typy. Evropané, kteří začali opožděně, se nyní snaží ztrátu dohonit a získat část trhu.Bohužel, tento cíl brzdí především národní zájmy jednotlivých evropských zemí, jež se stále nemohou dohodnout na jednotném celoevropském projektu. Francie sází se svou firmou Dassault na své projekty Petit a Grand Duc, Švédové favorizují se Saabem své představy Sharc a Filur. Italská firma Alenia zase pracuje na svém letadle Sky-X. Ještě nedávno navrhovala Francie jako společný bezpilotní bojový letoun Neuron a získala ke spolupráci Řecko, Itálii, Švédsko, Švýcarsko a Španělsko. Na to zareagovala Anglie svým vlastním projektem. Loni na letecké výstavě v Berlíně představilo evropské průmyslové konsorcium EADS své vlastní letadlo s výstižným názvem Barracuda. Bylo to velké překvapení, protože projekt byl dobře utajen.

Anotace
Global Hawk se osvědčil ve válce s teroristy v Afghánistánu
a v Iráku.

Tryskový dravec Barracuda

Od druhé světové války se v Německu nevyráběl žádný bojový letoun. Nyní se situace změnila a první letadlo se jmenuje Barracuda jako dravá ryba. Kategorie - UCAV (Unmanned Comabat Air Vehicle, bitevní letoun bez posádky). S délkou osmi metrů, rozpětím sedmi metrů a hmotností tři tuny je o něco menší než stíhačka s posádkou, například Tornádo. Tryskové motory s tahem 1,4 t dodala kanadská firma Pratt and Whitney. Barracuda se tak stala největším bezpilotním letadlem v Evropě.Barracudu nelze zaměňovat s nějakým neohrabaným letounem řízeným pilotem ze země.

Anotace
Boeing X 45 nad Nevadskou pouští 

Létá zcela samostatně, protože nese radar, který nepřetržitě porovnává zemský profil s daty uloženými ve speciální mapě. Přesto byl první zkušební let ze Španělska do Německa ještě zajišťován z jihošpanělské vojenské letecké základny San Janvier. Trup a nosné plochy letadla byly vyrobeny ve Španělsku a pro snížení hmotnosti jsou vyrobeny z uhlíkových vláken. Křídla jsou vyměnitelná. Pro let ve velkých výškách se nasazují dlouhá křídla a naopak, při vysokých rychlostech se používají kratší nosné plochy, čímž se šetří pohonné hmoty.Barracuda nebude většinou nasazována do bojových, ale do průzkumných operací. Je vybavena vysoce citlivými termokamerami a radarovými skenery. Proti dosavadním výzvědným letadlům není snadným cílem. Naopak, je rychlým, autonomním letadlem, které samo rozezná možné nebezpečí a dovede se mu vyhnout. Přitom posílá do centrály stejně kvalitní obrazy a informace jako jeho předchůdci. A možná i lepší.Vojenské nasazení je sice ještě vzdálené, ale už nyní zaznamenali letečtí inženýři velké úspěchy s využitím tohoto letadla pro civilní účely s nízkými náklady. Jde především o dálkový průzkum Země.Letadlo se vyznačuje řadou technických zajímavostí. Absolutní novum v letecké dopravě jsou elektrické brzdy, jež jsou lehčí, díky karbonovému obložení tepelně odolnější a spolu s vybavením ABS zvyšují bezpečnost letadla.

Anotace
Boeing X 45 verze B při startu z letadlové lodi
(projekt byl zastaven).
 

Tyto prvky budou brzy využívány i při výrobě Airbusu.Řada pilotů je však skeptická k "autonomním letům". Letadla bez posádky by prý mohla mít v přeplněném evropském vzdušném prostoru potíže s koordinací. V leteckých koridorech se může pohybovat současně maximálně 20 tisíc letadel. Letadla s cestujícím sice neustále vysílají informace o své pozici vůči okolí, ale problematické situace vyvolávají větroně a jiná menší letadla, které nejsou na radaru zachytitelná.Barracuda nese několik kamer, které samostatně rozlišují okolní letadla a v případě nutnosti vypočítávají náhradní trasu. Ale jaká je jejich spolehlivost? Většina leteckých neštěstí je způsobena nikoliv technickými závadami, ale lidským činitelem. Ale když se objeví technické nebo klimatické problémy, jedině člověk dokáže letadlo zachránit. Proto v kritické situaci bude muset být letadlo řízeno ze země.Ovšem nezapomínejme, že při extrémních manévrovacích pohybech letadla je tělesné i psychické zatížení pilotů obrovské. Mozek se odkrvuje, může nastat dokonce bezvědomí. K tomu nemůže u bezpilotních letadel dojít - jejich senzory a počítače snesou čtyřikrát větší zatížení než živý pilot.

Globální sokol a ti další

Už v loňském roce oznámilo americké ministerstvo obrany, že bude investovat miliardy do dalšího výzkumu a vývoje bojových letadel bez posádky. K tomuto kroku vedou Pentagon úspěchy, kterých dosáhla v Afghánistánu a Iráku letadla Predator, a především Global Hawk (Globální sokol). Výsledkem tohoto projektu mělo být do deseti let tiché letadlo, jež nebude slyšet do vzdálenosti 300 metrů. Jeho senzory budou identifikovat lidský obličej až na vzdálenost 7 kilometrů. O pět let později by už měla taková letadla tankovat ve vzduchu a v roce 2030 by měla obsahovat vlastní "nervové centrum", jež by mělo dosáhnout výkonnosti lidského mozku. Jen do roku 2011chtějí Spojené státy investovat do tohoto plánu téměř pět miliard dolarů.Bezpilotní Global Hawk může zůstat ve vzduchu obvykle 24 hodin. Typická mise může zahrnovat let přes 5,5 tisíce km k cílové oblasti a stejně dlouhý návrat na výchozí základnu.

Anotace
Boeing X 45 verze C se těší přízni odborníků. 

Nová verze RQ-4B Global Hawk může létat zcela samostatně ve výšce větší než 20 000 metrů déle než 35 hodin. Jeho křídla z kompozitních materiálů unesou zařízení do hmotnosti až 1500 kg, což je o 50 procent víc než u základní verze. Díky tomu bude možné instalovat více senzorů a tím rozšířit paletu možných průzkumů a získat mnohem více dat. Firma Raytheon Defence Systems vyvinula pro letoun optoelektronický průzkumný systém o průměru 25,8 cm a hmotnosti 105 kg. Jeho efektivní dosah činí podle prostředí až 28 km. Může snímat prostor o rozloze větší než 64 000 kilometrů čtverečních. Do výbavy patří také radar SAR s indikátorem pozemních pohyblivých cílů (GMTI - ground moving target indicator), který pořizuje snímky s rozlišením jednoho metru až 30 cm.

Anotace
Experimentální X-47A poprvé na veřejnosti

Soutěž bombardérů

Pentagon předpokládá, že také novou generaci těžkých bombardérů budou tvořit bezpilotní letouny čili J-UCAS (Joint Unmanned Combat Air Systems). Mají plnit nejnebezpečnější bombardovací mise v hloubce území protivníka poté, co bude zničena jeho protivzdušná obrana.Pod označením Boeing X 45 byl vyvinut první sériový bezpilotní bombardér, jež má být nasazen do vojenské služby během letošního roku.

Anotace
Verze X-47B má před sebou velkou budoucnost. 

Mezi jeho charakteristické rysy patří ploché motorové bloky, nacházející se v blízkosti předního okraje letadla. Trup přechází do plochy křídel, jež mají tvar písmene lambda, kde se nacházejí úzké výpusti odpadních plynů. Boeing předpokládá, že do roku 2010 bude zavedeno automatické doplňování pohonných hmot letadlem Boeing KC-135. Vývoj si vyžádal asi jednu miliardu dolarů. Letadlo X-45A poprvé vzlétlo 22. května 2002. Nejprve bylo nasazeno na obranu bojových situací země-vzduch a vzduch-vzduch. O necelé dva roky později proběhl úspěšně první testovací let se shazováním bomb na Edwardsově letecké základně v Kalifornii. Od té doby se uskutečnilo několik desítek testovacích startů se simulací různých útoků a rozličných bojových situací. Bombardér unese 8 malých bomb nebo dvě větší o hmotnosti 910 kg. Je dlouhý 11,9 m a rozpětí činí 14,95 m. Prázdný váží 8165 kg a maximální hmotnost při vzletu může být asi 16 555 kg. Dosahuje rychlosti mach 0,8, výšky 12 190 m a operační rádius přesahuje 2220 km. Letadlo využívá samozřejmě efekt "neviditelnosti" díky technologii stealth. Dva prototypy vykazují výborné výsledky, takže zřejmě bude zahájena sériová výroba. X-45 je bezocasý, řídí se pomocí pohyblivé trysky motoru.

Anotace
Polecat čili Hranostaj se také chce uplatnit. 

Ovládání se děje dálkově přes satelit, přičemž jedno řídicí středisko ovládá až čtyři letouny. A ještě jedna zajímavost - X-45 prý může být po dobu až deseti let skladován ve speciálním kontejneru.Pozadu nechce zůstat ani konkurence. Společnost Northrop Grumman vyvinula rovněž "neviditelný" bezpilotní bombardér s označením X-47B, který unese dvě bomby, každou o hmotnosti 905 kg. Je dlouhý 11,63 m, vysoký 3,10 m a jeho rozpětí činí 18,92 m. Při vzletu může vážit 21 790 kg, létá vysokou subsonickou rychlostí, dosáhne výšky 12 190 m, dolet činí 6500 km a rádius nasazení 1280 km. Výrobce nepokulhává ani v nákladech - od roku 2004 byla do tohoto projektu investována více než miliarda dolarů.Také společnost Lockheed Martin přichází na trh s Hranostajem. Její projekt bezpilotního letadla P-175 dostal totiž přezdívku Polecat. Společnost je známá rychlým vývojem prototypů a vynikajícími technologickými výkony, jako byl ambiciózní průzkumný letoun U-2 dosahující výšky 20 kilometrů a nebo rychlé bojové letadlo SR-71, které v roce 1971 přeletělo z New Yorku do Londýna za 1 hodinu, 55 minut a 42 sekund, čímž zlepšilo rekord Phantomu II (výrobce McDonnell Douglas) téměř o tři hodiny. Letadlo zaměřené na průzkum má bezocasý "Hortonův" křídlový design, použitý prvně v Německu ve 2. světové válce.Obrovské prostředky vydávané na výzkum, vývoj a výrobu vojenských bezpilotních letadel můžeme jedině ospravedlnit nutností obrany před teroristy a nadějí, že se vynikající technika přesune brzy z vojenských základen na civilní letiště.

Karel Sedláček

pressin@iol.cz

Další články

Zajímavosti ve vědě a technice

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: