Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Automat pro zpracování vodičů
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Automat pro zpracování vodičů

Zpracování vodičů je jednou z nejnáročnějších výrobních fází při stavbě rozváděčů. Pro podporu automatizace této činnosti nabízí společnost Rittal automat pro zpracování vodičů - Wire Terminal WT. Jedná se o kompaktní automat pro konfekcionování vodičů, který byl poprvé představen v listopadu 2018 na veletrhu SPS IPC Drives v Norimberku.

V procesu zpracování vodičů při stavbě rozváděče je potřeba provést několik úkonů: zkrácení vodiče na danou délku, odizolování obou konců, osazení dutinkami, označení a nakonec zapojení hotových vodičů. Přibližně 50 % celkového času stavby rozváděče představují tyto činnosti. Existuje zde tedy velký potenciál pro zvýšení efektivity prostřednictvím automatizace procesů. Právě to nabízí Wire Terminal. Tento automat urychlí činnosti spojené se zpracováním vodičů při stavbě rozváděčů až osmkrát.


Wire Terminal WT – automat pro zpracování vodičů

Až 36 různých vodičů

Nový, plně automatický stroj pro konfekcionování vodičů Wire Terminal, který je dostupný ve dvou variantách WT24 a WT36, výrazně zefektivňuje práci s vodiči a činí ji ekonomičtější. Bez jakéhokoliv přenastavení lze plně automaticky zpracovávat až 24 nebo 36 různých vodičů o průřezech od 0,5 mm² do 2,5 mm². V závislosti na počtu vodičů na vstupu do stroje je třeba zvolit odpovídající počty regálových zásobníků vodičů. V nabídce je centrální, pravý a levý modul, přičemž každý pojme 12 zásobníků (cívek). Ty jsou uloženy ve dvou patrech po šesti kusech. Součástí modulů jsou systémy vedení vodičů, které zajišťují správné odvíjení z cívek a přivádění vodičů do Wire Terminalu. Na vstupu WT je pohonná jednotka pro 24/36 vodičů, která zajišťuje jejich přísun. Je horizontálně nastavitelná a ovládaná servomotorem. Upnutí vodiče se provádí pomocí pružinové upínky, která se během posuvu vodiče uvolňuje pneumaticky.

Regálový zásobník vodičů

Automatická úprava a třídění vodičů

Po vstupu do stroje jsou vodiče kráceny na danou délku, odizolovány a osazeny dutinkami. Integrovaná tiskárna (volitelně) provádí potisk vodičů černou nebo bílou barvou. Tím se vodiče stanou přesně identifikovatelnými. Takto upravené vodiče jsou dále distribuovány do lištových zásobníků vodičů. Je možné obsadit 13 pozic, zásobníky pojmou až 1 300 vodičů. Třídění probíhá podle právě běžícího programu. K dispozici je pět typů lištových zásobníků vodičů pro průřezy vodičů 0,5, 1,0, 1,5, 2,0 a 2,5 mm². Všechny tyto pracovní kroky jsou prováděny bez jakéhokoliv zásahu obsluhy.


Vstup vodičů do Wire Terminalu

Stroj je ve standardu vybaven jedním krimpovacím automatem RC, který zpracovává až 5 různých průřezů vodičů od 0,5 mm² do 2,5 mm². Pokud je potřeba zpracovávat vodiče o dalších průřezech, může být stroj vybaven dalšími krimpovacími automaty a zdviží. Ta zajistí rychlou změnu procesu zpracování na jiný průřez vodiče.


Krimpovací automat RC uvnitř Wire Terminalu

Jednoduchý a bezproblémový tok dat

Pro maximální efektivitu automatizovaných procesů ve výrobě je důležitým základem integrovaná správa dat. Wire Terminal WT má odpovídající rozhraní. Ideální volbou je návrh 3D modelu celého rozváděče v softwaru Eplan ProPanel. Data lze poté bez problémů importovat do Wire Terminalu, který vyrobí kompletní kabeláž pro rozváděč. Alternativně lze data také zadávat ručně přímo na stroji.

 
Smart Wiring zjednodušuje proces zapojení rozváděče a minimalizuje chybovost.

Smart Wiring

Vyrobené označené vodiče jsou tedy roztříděny do lištových zásobníků a dále je možné s nimi pracovat pomocí programu Smart Wiring od společnosti Eplan. Tento program umožňuje vizualizaci celého zapojení, které bylo již vytvořeno jako model v softwaru ProPanel. Operátor postupně zapojuje jednotlivé vodiče přesně podle instrukcí softwaru a provedené úkony potvrzuje na monitoru. Eplan Smart Wiring tak značně zjednodušuje proces zapojení rozváděče a minimalizuje chybovost.


Lištové zásobníky vodičů

Rychlejší a kvalitnější výrobní proces

Wire Terminal WT může urychlit zpracování vodičů při stavbě rozváděčů až osmkrát. Plně automatická výroba zároveň zaručuje trvale vysokou kvalitu konfekcionování vodičů. Počínaje výrobním objemem od 300 kusů rozváděčů za rok je možná rychlá amortizace investice.

Rittal Czech

Bc. Tomáš Judas

revilakova.h@rittal.cz

www.rittal.cz

 

Další články

Automatizace, regulace
Elektrotechnika a regulace

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: