Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Automatický systém hlídání použitého adaptéru
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Automatický systém hlídání použitého adaptéru

Společnost Kelch, která se specializuje na periferie a služby pro výrobce a uživatele strojů pro třískové obrábění, představuje plně automatické monitorování modulů MoDeTec. Tento patentovaný systém zabraňuje výběru nesprávných adaptérů ve výrobě, čímž se předchází vysokým následným škodám v podobě poklesu kvality, poškození stroje a zastavení výroby.

Systém MoDeTec vyvinula firma Kelch GmbH v rámci výzkumného projektu společně s Fraunhoferovým institutem a jedná se o jediné stoprocentně spolehlivé modulové monitorování na světě.

Eliminace záměny adaptéru v seřizovacím přístroji

Seřizovací přístroje jsou dodávány s adaptéry a redukcemi pro měření nástrojů s různými upínacími systémy. Při měření nástroje volí obsluha seřizovacího přístroje v softwaru konkrétní, právě používaný adaptér. Pokud zde udělá chybu a zadá nesprávný upínací adaptér, pak logicky naměřené hodnoty neodpovídají skutečnosti. Pokud jsou tyto nesprávné hodnoty použity pro zadání korekcí nástroje, může to mít fatální následky. V lepším případě v podobě neodpovídající kvality obrobku, v horším případě to může vést ke kolizi a následným nemalým nákladům na případné opravy stroje a na výpadky ve výrobě. Aby bylo toto nebezpečí eliminováno, vyvinula společnost Kelch plně automatický systém hlídání použitého adaptéru MoDeTec.


MoDeTec – patentovaný upínací adaptér nástrojů pro maximální procesní spolehlivost

Automaticky správná volba

„MoDeTec je bezpochyby jediný systém na světě, o kterém můžeme říct, že je procesně spolehlivý. Běžná řešení sice nabízejí přídavné snímání. Ta však mohou při chybném výběru způsobit nesprávně obrobené obrobky a poškození stroje,“ říká B. Eng. Viktor Grauer, člen vedení společnosti a vedoucí inovačního managementu firmy Kelch. U patentovaného modulového monitorování MoDeTec naproti tomu komunikuje vřeteno přímo s adaptérem. Při nasazování adaptéru systém ihned v softwaru vybere správný adaptér bez potřeby manuálního zásahu.


MoDeTec komunikuje plně automaticky se softwarem a zabraňuje chybám obsluhy.

Systematické vyloučení zdrojů chyb

Každý adaptér, který je vybaven tímto systémem, má datový čip, v němž je uloženo sériové číslo, označení a nulový bod. Výhodou je menší zatížení obsluhy. Protože systém funguje plně automaticky, odpadají známé zdroje chyb. Pro zajištění maximální spolehlivosti neumožňuje MoDeTec žádné záměrné nebo nechtěné manipulace. Jakmile je adaptér nasazen, reaguje software pouze na použití tohoto adaptéru.

Procesní spolehlivost a komfort

Zákazníci, kteří již MoDeTec používají, si cení spolehlivosti a úspory času díky tomuto systému. Další výhodou je, že systém MoDeTec lze integrovat pomocí balíčku pro dodatečné vybavení, takže je vhodný i pro zákazníky, kteří již seřizovací přístroje Kelch mají. Protože i adaptéry je možné následně upravit a znovu použít s minimálními náklady, jsou investice na pořízení systému MoDeTec omezeny na minimum. MoDeTec tak představuje další modul pro integraci do systémů Průmysl 4.0.

BTS technik

Ing. Oldřich Bosman

oldrich.bosman@btstechnik.cz

www.btstechnik.cz

www.kelch.de

 

 

 

 

Další články

Nástroje pro obrábění / řezné materiály

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: