Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Automatizovaná upínací technika
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Automatizovaná upínací technika

Optimalizované technologie a procesy zajišťují ve výrobních firmách stále větší produktivitu. To platí i pro centrické svěráky, které se používají například pro stacionární upínání kulatých a čtvercových obrobků na nejrůznějších obráběcích strojích.

Současný vylepšený centrický svěrák KZS od firmy Röhm ze Sontheimu a. d. Brenz je mimo jiné vhodný pro šestistranné obrábění ve dvou upínacích operacích a vyznačuje se řadou výhod. Kromě kompaktní konstrukce a vyšší opakovatelné přesnosti upnutí přesvědčuje také vysokou upínací silou do 55 kN, zvětšeným upínacím rozsahem o 20 % a zmenšenou siluetou pro lepší odvod třísek. Svěrák umožňuje mnoho flexibilních způsobů využití, uplatnění najde zejména ve tří-, čtyř- a pětiosých obráběcích centrech, stejně jako na všech běžných upínacích systémech s nulovým bodem.

Optimalizace upínání obrobků

Z pohledu uživatele tato oblast skýtá vysoký potenciál pro optimalizaci. Jak nový centrický svěrák KZS, tak i upínací systém s nulovým bodem Easylock od firmy Röhm se hodí pro automatizované procesy. Oba mohou být ovládány pneumaticky nebo hydraulicky, například prostřednictvím řídicího systému stroje. Tím jsou předurčeny především pro robotizované zakládání obrobků do obráběcích strojů. Tato kombinace nabízí vysoký potenciál úspor, jelikož v automatizovaných procesech může například jeden nebo dva upínací svěráky KZS nahradit velké množství ručních svěráků. Jak je to možné? Röhm KZS je možné nakládat robotem přímo do stroje. Proto není nutné, aby pracovník přednastavoval obrobek mimo stroj pomocí zvláštního upínacího zařízení. Navíc pro obrobek není potřeba žádný samostatný ruční svěrák. V kombinaci s upínacím systémem s nulovým bodem lze časy pro přenastavení významně zkrátit. Výrobce navíc může na přání přizpůsobit své centrické svěráky nulovým upínacím systémům od jiných výrobců. Přímým přínosem pro uživatele je kratší doba instalace, lepší využití strojních časů a tím výrazně vyšší produktivita.

Centrické svěráky KZS zajišťují spolehlivé upnutí obrobků v nejmenších prostorech a ve spojení s nulovými upínacími systémy nabízejí obrovské úspory v automatizovaných procesech.
 

Systém přesného klínového pístu u svěráků KZS zajišťuje nejlepší výsledky práce a vysokou bezpečnost procesu. Zdokonalené mazání také trvale zajišťuje nejvyšší upínací sílu. Upínací bloky jsou tak vhodné pro náročné frézovací operace s vysokými rychlostmi obrábění, vysokými počty cyklů a minimálními výrobními tolerancemi. Volitelně integrovaný snímač zdvihu slouží ke kontrole upnutí a zajišťuje tak optimální sledování procesu.

Kromě kompaktní konstrukce a vysoké opakovatelné přesnosti upnutí přesvědčují centrické svěráky KZS také vysokými upínacími silami, zvýšeným upínacím rozsahem a zmenšenou siluetou.

Upínací systémy s nulovým bodem

S ohledem na nutnost zvyšování produktivity výroby firemní manažeři neustále hledají způsoby, jak lépe využívat své stroje. To platí zejména pro rostoucí požadavky při kusové a malosériové výrobě. V tomto prostředí jsou upínací systémy s nulovým bodem zvláště vhodné, protože dokážou významně snížit neefektivní prostoje strojů a systémů a během několika sekund přesně spojit obrobky, svěráky, palety nebo přípravky se stolem stroje. Jelikož je možné během času obrábění mimo stroje připravit i více palet, ostře sledované časy využití stroje se tak významně zvyšují. V průmyslové praxi mohou být náklady na instalaci sníženy až o 90 %.

Společnost Röhm se vývojem a výrobou upínacích systémů s nulovým bodem zabývá již mnoho let. Jedním ze současných produktů je například upínací systém s nulovým bodem EasyLock. V tomto vylepšeném řešení je jako rozhraní mezi paletovým nosičem a upínacími jednotkami, jako jsou svěráky, centrické upínače nebo stacionární sklíčidla, použit čep. Ve srovnání s opačně fungujícím systémem s pouzdrem je předností tohoto řešení vynikající opakovatelná přesnost upnutí, menší než 5 μm.

Systém upínání s nulovým bodem EasyLock zkracuje nastavovací časy až o 90 % při vysoké opakovatelnosti upnutí.

Použití v praxi

Výhody ilustruje příklad z praxe: operátor má za úkol provést řadu frézovacích operací různých obrobků na CNC obráběcím centru vybaveném upínacím systémem s nulovým bodem. Nejdříve stroj nastaví, založí kus, zkontroluje a spustí program. Další přípravy probíhají během procesu obrábění, což vede k velké úspoře času. Tato metoda významně snižuje prostoje stroje a je vhodná pro plnou automatizaci.

Upínací systém s nulovým bodem EasyLock lze ovládat pneumaticky nebo hydraulicky. K dispozici jsou různé velikosti s průměry od 62 do 138 mm. Všechny upínací jednotky jsou vyrobeny z nerezové oceli, nosiče palet a palety z vysoce pevného hliníku. Standardní palety jsou nabízeny v průměrech 112 a 138 mm. Systém je ideálně vhodný pro výrobní technologie jako frézování, broušení nebo vrtání, stejně jako pro metrologické procesy.

Upínací zařízení i palety z jedné ruky

Jako dodavatel systému nabízí firma Röhm paletovací i upínací zařízení z jedné ruky. Prefabrikované palety lze v modulárním systému kombinovat s řadou standardních upínačů. Nákladné a časově náročné úpravy upínacích zařízení nebo palet jsou tak zcela vyloučeny.


Röhm Slovakia

peter.trnka@sk.roehm.biz

www.roehm.biz

Další články

Obráběcí stroje a technologie

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: