Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Automatizované obrábění zápustek
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Automatizované obrábění zápustek

Díky strategii standardizace a obráběcímu centru C 22 UP Hermle zhospodárnila divize výroby nástrojů a forem ve WMF Group svoji výrobu zápustek a nástrojů a vytvořila tak volné kapacity pro služby externím zákazníkům.

Společnost WMF Group, která byla založena v roce 1853 jako Metallwarenfabrik Straub & Schweizer a od roku 2016 patří k francouzskému koncernu Group SEB, je dnes synonymem nejlepší kultury vaření a stolování. Jen v samotném mateřském závodě v Geislingenu a v blízkém závodě Hayingen se vývojem a výrobou vysoce kvalitního kuchyňského nádobí a kuchyňských nožů zabývá více než 2 200 zaměstnanců.


Günter Schulz, obsluha stroje, před 5osým obráběcím centrem C 22 UP Hermle ve výrobě nástrojů a forem firmy WMF Group

Stejně jako kdysi se mnoho z těchto výrobků vyrábí pomocí vstupního přetváření materiálu a tváření plechových polotovarů. Potřebné nástroje vyrábí WMF Group z největší části ve vlastní firemní výrobě nástrojů v Geislingenu. „Například pro zhruba 30 různých modelů nožů používáme 100 až 150 zápustek, které se skládají vždy z horní a spodní zápustky z tvrzené slitinové nástrojové oceli,“ vysvětluje Hans Brühl, mistr výroby dílů a výroby nástrojů u WMF. Pro reprodukovatelně vysokou kvalitu nožů výrobci po zhruba 3 000 zdvihů formy znovu opracovávají. Při tom se podle přesných obrysů odfrézuje zhruba 0,5 milimetru materiálu, což je u zápustek možné provést až 15krát. „Dříve jsme všechny tyto frézovací a korekční práce prováděli na frézovacím stroji HSC. Ten však mohl pojmout vždy jen dvě zápustky, které se pak musely postupně náročně obrábět v několika upnutích. Jakmile se pak rozrostla výroba nožů v Hayingenu a bylo zapotřebí více zápustek, nedostačovala naše kapacita,“ popisuje Brühl výchozí situaci.


Výměník palet PW 150 k obráběcímu centru C 22 UP. V popředí je vidět (otočné) osazovací stanoviště pro vkládání palet/upínačů obrobků s obrobky, resp. k vyjímání hotových dílů.

Požadováno: Nejlepší povrchy v nejkratší době

Z vyhodnocení, které zahrnovalo sérii testů na přesnost obrysů, přesnosti a kvality povrchu, stejně jako specifikaci výrazně kratších časů pro následné obrábění, vzešlo nakonec vítězně 5osé obráběcí centrum C 22 UP od firmy Hermle. Proces obrábění vyvinutý společně s Hermle vedl k mimořádným výsledkům. Nejen že byla dosažena požadovaná reprodukovatelná exaktní přesnost obrysů a kvalita povrchu, ale zřetelně se zkrátil i čas obrábění. Díky vybavení obráběcího centra C 22 UP jedenáctimístným výměníkem palet PW 150 je teď navíc možné provádět následné úpravy zápustek bez obsluhy, tedy i v noci a přes víkend. K dispozici jsou tak další kapacity pro obrábění interních a externích zakázek.


Pohled shora na 8místný zásobník 11místného výměníku palet PW 150 s osmi paletami v zásobníku, dvěma paletami ve výměníku (nahoře vpravo) a jednou paletou ve stroji


Pracovní prostor obráběcího centra C 22 UP s naklápěcím otočným stolem o průměru 320 mm 
(osy A a C) pro 5osé kompletní/simultánní obrábění komponent nástrojů v jednom upnutí


Kovací zápustka (horní a spodní zápustka) – vlevo upnutá přímo na paletě bez přizpůsobovací desky a připevněná pomocí dvou montážních kolíků a upnutá pomocí čtyř šroubů a vpravo jako hotová obrobená zápustka

Axel Spadinger, Head of Tool Engineering & Making, Hans Brühl, mistr výroby dílů a výroby nástrojů, a Günter Schulz, obsluha stroje, všichni z divize výroby nástrojů a forem WMF Group v Geislingenu/Steige (zleva doprava)

Prokázáno: dvakrát rychleji

To, že mohla divize výroby nástrojů a forem WMF zaútočit na nové dimenze produktivity, je třeba přičíst na jedné straně standardizaci zápustek. Na druhé straně k efektivnějšímu obrábění významně přispívá vlastními silami vyvinutý upínací systém palet, resp. obrobků se čtyřnásobným šroubením přímo na paletě a automatizace pomocí výměníku palet PW 150. Axel Spadinger, Head of Tool Engineering & Making u WMF Group, shrnuje: „Při následných úpravách dvojic zápustek jsme snížili čas obrábění o 50 a více procent. Jelikož tuto práci provádíme většinou v noci a o víkendu, můžeme obráběcí centrum C 22 UP pak ve dne velmi flexibilně využít pro další zakázky obrábění. V kombinaci s naším know-how ve výrobě nástrojů a forem jsme tak schopni v termínu obsloužit i externí zákazníky.“

Barbara Hermann

Maschinenfabrik Berthold Hermle

barbara.hermann@hermle.de

www.hermle.de

Další články

Obráběcí stroje a technologie

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: