Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Automatizované pracoviště elektroerozivního obrábění
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Automatizované pracoviště elektroerozivního obrábění

Společnost Mesit foundry má za sebou šedesátiletou zkušenost z výroby odlitků metodou vytavitelného voskového modelu a více jak padesátiletou historii výroby vstřikovacích forem. V současnosti je dodavatelem kvalitních vstřikovacích forem pro plasty a forem pro přesné lití kovů, které využívají zákazníci, například při dodávkách největším světovým automobilkám.

Spoléhat se pouze na tradici nestačí. Proto se vedení nástrojárny Mesit foundry rozhodlo zvýšit produktivitu elektroerozivního pracoviště nástrojárny pokročilou automatizací.

Nelze stavět jen na lidech a strojích

„V posledních deseti letech jsme pouze modernizovali strojový park,“ vysvětluje Zdeněk Studeník, vedoucí provozu nástrojárny. „Do zavedení automatizace stálo vše na lidech. V našem regionu však není dostatek odborníků s požadovaným vzděláním, praxí a chutí dál se zdokonalovat. Uvědomili jsme si, že nastal čas udělat koncepční změnu a získat technologický náskok díky automatizaci výrobních procesů. Automatizaci jsme postavili na třech základních pilířích: přesné měření vstupů a výstupů z jednotlivých zařízení, integrace strojů od různých výrobců a obsluha strojů spolehlivým robotem.“


Mřížka reproduktoru do automobilu

Návrh komplexního řešení

Plně automatizované elektroerozivní pracoviště s využitím průmyslového robota je v tuzemsku stále spíše výjimkou. „Pro takto rozsáhlou modernizaci jsme nejprve museli získat finanční zdroje. Dále jsme potřebovali najít zkušeného partnera, který má s automatizací elektroeroze praktické zkušenosti a disponuje dostatečným zázemím pro takto rozsáhlý projekt,“ říká Zdeněk Studeník.

Schopnost špičkových odborníků ze společnosti Penta Trading poskytnout komplexní služby a jejich prokazatelné zkušenosti z úspěšné realizace robotizace a automatizace elektroeroze v jiných nástrojárnách usnadnily vedení nástrojárny v Mesit foundry rozhodování o výběru partnera pro zavedení pokročilé automatizace v nástrojárně.

Zvítězila Penta, se kterou máme dlouholeté dobré zkušenosti jako se spolehlivým dodavatelem moderních elektroerozivních a HSC strojů. Navíc je schopná řídit kooperaci více dodavatelů,“ komentoval důvod výběru dodavatele automatizace Zdeněk Studeník.


Pohled na část pracoviště s hloubičkou Exeron a zásobníkem Erowa (180 elektrod a 22 obrobků).

Vznik automatizovaného pracoviště

Důležitým momentem celého projektu automatizovaného pracoviště byl takzvaný „technologický den“. K jednomu stolu zasedli specialisté ze všech zúčastněných dodavatelských firem a společně definovali, co je vstupem každého z úseků robotizovaného pracoviště a jaká data se posílají dál.


Vysoce přesné měření korekce elektrody

„Považuji to za alfu a omegu úspěchu realizace automatizace v naší nástrojárně. V návaznosti na technologický den byl stanoven harmonogram jednotlivých etap projektu. V srpnu 2017 se začalo s instalací strojů a periferií, v říjnu a listopadu téhož roku pak proběhla instalace robota Erowa,“ dodává pan Studeník. Kompletní automatizované pracoviště elektroeroze v Mesit foundry se dnes skládá z frézky Exeron HSC 300, hloubičky Exeron EDM 313 a měřicího zařízení Erowa CMM Qi. O obsluhu se stará lineární robot Erowa ERD 150L se zásobníkem pro 180 elektrod a 22 obrobků. Vše je řízeno softwarem JMS Pro s čipovou správou od firmy Certa. HSC frézka vyrábí grafitové elektrody, které jsou následně automaticky změřeny na 3D měřicím stroji. Data pro hloubení jsou brána z CAD/CAM softwaru a jsou importována do programu Exoprog, který vytváří programy pro hloubení.


 Elektroda je transportována ze zásobníku do frézky Exeron.


Zdeněk Studeník (vlevo) s operátorem elektroeroze Ondřejem Háblem

„V prosinci loňského roku jsme instalovali poslední software a zahájili zkušební provoz. Nyní pracoviště funguje perfektně v souladu s naším očekáváním,“ říká s patřičnou dávkou hrdosti vedoucí provozu nástrojárny Zdeněk Studeník.

Penta Trading

Milan Pravenec

MPravenec@penta-edm.cz


http://www.penta-edm.cz/

Další články

Automobilový průmysl
Automatizace, regulace
Nekonvenční technologie
Technologie zpracování pryže/ plastů

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: