Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Automatizované výrobní buňky si navrhl sám
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Automatizované výrobní buňky si navrhl sám

Ing. Zdeněk Krátký začal s výrobou nástrojů už téměř před dvaceti lety. Dnes vlastními nástroji vyrábí díly na zakázku. Zajímavé na tomto příběhu je zejména to, že zakázky rostou tak rychle, že si jen za poslední dva roky pořídil pět strojů Fanuc Robodrill. Uvnitř každého stroje se podle vlastního návrhu nachází robot, který obstarává výměnu přípravků s obrobky. Uchopovací a upínací techniku zabezpečil dlouholetý partner, společnost Schunk.

K-Tools je značka nástrojů společnosti Ing. Zdeněk Krátký, která byla založená koncem devadesátých let. Zakladatel a jednatel společnosti sám tvrdí, že nástroje nikdy vyrábět nechtěl. „Chtěl jsem být obchodníkem a prodávat obráběcí stroje,“ říká. Cesta osudu ho však již po absolvování Vysokého učení technického v Brně zavedla do společnosti ZPS – Frézovací nástroje, kde se poprvé zrodila myšlenka vyrábět vlastní nástroje pro třískové obrábění. První nástroje dokonce brousil na pronajaté brusce. „To byly ty úplné začátky, a pak už to šlo samo,“ říká s úsměvem, jako by to vůbec nebyla jeho zásluha. Poté už si pořídil vlastní brusku značky Saacke, jež mu dodala společnost SK Technik, prvního operátora i obchodníka a začal nástroje dodávat také do dalších strojírenských podniků. Původním záměrem bylo vyrábět pouze standardní frézy, ale dnes tvoří výroba speciálních fréz a vrtáků pro komplexní obrábění výrobků více než padesát procent výrobního portfolia společnosti. Díky průběžné optimalizaci všech konstrukčních prvků (jako je např. materiál, povlak, geometrie) a nákupu moderních výrobních technologií je společnost schopna spolupracovat na konstrukci, vývoji a vlastní výrobě celé řady monolitních vrtacích nástrojů. Díky know-how a technologickému zázemí dodává vrtáky stupňovité a tvarové, dělové, kombinované, mikrovrtáky a mikrovýstružníky a další v celé škále průměrů (0,2 až 40 mm) a délek.

Větší výrobní prostory umožnily rozšířit výrobu

Před dvěma lety se společnost přestěhovala do nových, vlastních prostor, které jsou o mnoho větší, než byly ty původní. S novým prostorem se rozrostla také firma. Pro dojednanou zakázku Ing. Krátký pořídil velké pětiosé centrum Micron od společnosti GF Machining Solutions. Aby plně obsadil kapacitu stroje, přijal zakázku od České zbrojovky, do které již dlouho dodával nástroje. Ta v té době slavila v Americe velký úspěch s vojenskou zbraní CZ Scorpion Evo 3 A1 a nestačila je vyrábět. Zakázky na díly této zbraně zadávala po strojírenských dílnách v širokém okolí. S nutností ověřovat kvalitu obráběných dílů byl pořízen 3D měřicí stroj od společnosti Hexagon Metrology a postavena klimatizovaná místnost. Zakázek přibývalo, a tak padlo rozhodnutí koupit obráběcí centra Fanuc Robodrill. Spolupráce s Českou zbrojovkou se prohloubila a přinesla také své ovoce. „Několik dílů se nám podařilo ve spolupráci s oddělením technologie vylepšit nejen tvarem, ale i výrobním postupem,“ říká pyšně Ing. Krátký. Nyní vyrábí větší díly na centru Micron, který má zásobník na 61 nástrojů a menší díly na pěti strojích Robodrill. Jedno centrum Robodrill je určeno pro obrábění hliníku (24 000 otáček za minutu), tři na obrábění dílů z oceli a pátý obrábí pouze díly na druhé upnutí. Konstrukce těchto automatických výrobních systémů si navrhl pan majitel sám ve spolupráci s externí automatizační firmou. Oproti standardu, kdy většinou jeden robot obsluhuje dva stroje Robodrill, v obrobně K-Tools má každý stroj vlastní robot integrovaný uvnitř. Ten zakládá a vyjímá obrobky. Na boční stranu každého centra byla pro tento účel integrována úzká skříň/zásobník s několika policemi. Tu operátor naplní přípravky s polotovary a robot si je z ní dokáže neúnavně až deset hodin v kuse odebírat pomocí pneumatického chapadla PGN-plus od společnosti Schunk a zakládat do upínače Tandem KSP plus stejného výrobce. Šest strojů tak může obsluhovat pouze jediný operátor. Přípravky podle vlastního návrhu jsou opatřeny speciálním čepem Vero-S, za který jej rychlovýměnný systém Schunk uchytí a přenese na polici integrovaného zásobníku. „S tou skříní jsme se motivovali u našich brusek Saacke,“ vysvětluje Ing. Krátký. „Chtěl jsem, aby jednotlivé výrobní systémy byly kompaktní a nezávislé, proto ty roboty uvnitř,“ dodává.


 Výrobou nástrojů pod značkou K-Tools se Ing. Zdeněk Krátký zabývá již téměř dvacet let.


Vnitřní prostor stroje Fanuc Robodrill s integrovaným robotem, který se právě chystá vyjmout obrobek z upínače Tandem KSP plus od společnosti Schunk. Také chapadlo PGN-plus na robotu je od společnosti Schunk

Léty ověřená kvalita

Se společností Schunk Ing. Krátký spolupracuje již od samého začátku. „Už první brusku Saacke jsem pořídil s robotickou rukou, kterou jsem osadil chapadlem PGN-plus od společnosti Schunk. Také nástroje při broušení upínáme do hydraulických upínačů Schunk,“ dodává k dlouholeté spolupráci. A opravdu, když se rozhlédnu po výrobě, ať už nástrojů či obrobků, vidím upínací a uchopovací techniku Schunk téměř všude. „Jsem s upínači Schunk spokojen. Jsou spolehlivé a nikdy s nimi nebyl žádný problém,“ udává důvody, proč se s novým strojem vždy zase obrátí na společnost Schunk. Také do měřicích zařízení pro proměřování geometrie nástrojů značky Zoller se nástroje upínají do speciálních hydraulických upínačů Schunk.


Jiný typ výrobku vyžaduje vlastní přípravek. Ten je opatřen speciálním čepem Vero-S, aby jej robot mohl pomocí rychlovýměnného systému NSR bezpečně uchopit a přenést do zásobníku (vpravo vzadu).

Nová CNC centra Robodrill fungují podle slov majitele také velmi spolehlivě. Jeden ze zaměstnanců mi v měřicím středisku, kde dnes stojí už dva 3D měřicí přístroje, pyšně ukazuje program na automatickou korekci na strojích Fanuc podle naměřených odchylek. „Nyní bych rád udržel výrobu v tomto objemu alespoň rok, abychom si všichni na nové stroje i nový pracovní rytmus zvykli,“ dodává. Pak by prý zvažoval další rozšíření obrobny. Místo v nových prostorách stále je. Posílit personál by však chtěl už nyní. Rád dává šanci mladým, neboť jak říká, jsou ještě otevření novým myšlenkám a technologiím a dobře se přizpůsobí tomu, jak firma funguje. Do nového výrobního programu je docela nově zapojena také dcera Ing. Krátkého Anna. Jako produktová manažerka se podle slov majitele rychle učí. Sama mě provázela obrobnou a ukazovala mi díly, které na nových strojích vyrábějí. Zda půjde ve stopách svého otce, zatím nemá jasno. Ráda fotografuje, ale nová práce ji také baví.


Ing. Zdeněk Krátký, zakladatel značky K-Tools, mi ukazuje uspořádání robotických obráběcích buněk Fanuc Robodrill.

 

Nový stroj brzy posílí i výrobu nástrojů

Přestože by si nová obrobna prý ještě jednoho operátora zasloužila, mladý kolektiv ve výrobě nástrojů pomocníka nepotřebuje. „Výroba nástrojů je již za ta léta zaběhnutá, personál stálý a vlastně si funguje docela sama,“ pochvaluje si pan Krátký. Technologické vybavení tohoto úseku je na velmi vysoké úrovni a brzy se dočká nováčka. Bude to nové omílací zařízení Otec s robotem, které bude stejné jako výrobní systémy Robodrill individualizováno podle vlastního návrhu.


Nástroje jsou při kontrole řezné geometrie na zařízení Zoller upnuty v upínači nástrojů Schunk.

Naše nástroje jsou stejně dobré

Když jsem se majitele firmy na začátku naší schůzky ptala, v čem se jeho nástroje liší od nadnárodních výrobců, odpověděl: „Naše nástroje jsou stejně dobré jako ty jejich. Snažíme se dělat co nejvyšší kvalitu a tomu odpovídá i naše vybavení. Naší výhodou je, že nejsme tak velcí. Máme speciální přístup k zákazníkovi, úzce s ním komunikujeme a dokážeme mu poradit.“ Kdo by se o tom chtěl sám přesvědčit, jistě ho Ing. Krátký rád přivítá ve svém stánku na veletrhu MSV 2019 v Brně.Při broušení jsou nástroje bezpečně upnuty do hydraulických upínačů nástrojů Schunk.


Eva Buzková

Eva.buzkova@mmspektrum.com

 

Další články

Inovace
Automatizace, regulace
Materiály konstrukční kovové
Nástroje pro obrábění / řezné materiály
Obráběcí stroje a technologie

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: