Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Automobilová budoucnost bez nehod
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.
Nomenklatura: Automobilový průmysl

Automobilová budoucnost bez nehod

Asistenční systémy usnadňující činnosti řidiče jsou instalovány do stále vyššího počtu vozů. První z nabízených systémů se již dostávají do standardní výbavy. Má to řadu příčin, mezi které patři i stále hustší provoz, v němž snadno vznikají kritické situace. Největším rizikem ovšem zůstává lidský faktor.

Statistiky hovoří jasně - nejčastější příčinou smrtelných nehod jsou mentální faktory řidiče. Proto jsou do automobilů zaváděny systémy, které napomáhají řidiči v nejrůznějších úkonech při řízení a mohou pomoci v kritických situacích.

Anotace

Běžné prvky výbavy - parkovací asistent a tempomat

V moderním automobilech je již relativně dlouhou dobu instalována celá řada bezpečnostně-asistenčních systémů. Dnes se přibližně každý pátý kupující při výběru nového vozu rozhodne pro ultrazvukového parkovacího asistenta, který rozpoznává překážky v nejtěsnějším okolí vozu a upozorňuje na ně. V nejvyšší třídě vozů získává na popularitě ACC (adaptivní tempomat), který automaticky udržuje odstup od vpředu jedoucího vozu. Tento inteligentní regulátor rychlosti jízdy sleduje provoz a přizpůsobuje rychlost vozu okolnímu provozu. Vůz tak může automaticky udržovat vhodný bezpečný odstup od vpředu jedoucího vozu. Jakmile v dosahu snímačů není překážka, vůz automaticky zrychlí na řidičem nastavenou rychlost.

Anotace

Lepší viditelnost při jízdě v noci

Cestování automobilem v noci vyvolává u mnoha řidičů nejen pocit nejistoty, ale skrývá v sobě i skutečná rizika. Neboť tlumená světla běžného halogenového světlometu dosahují zpravidla jen na vzdálenost 40 metrů, a poskytují tak omezené osvětlení vozovky a krajnice. Dálková světla se dají kvůli hustému provozu používat jen zřídka. Z pohledu statistiky zajišťují dálková světla v Evropě lepší osvětlení vozovky jen asi u 15 procent všech ujetých kilometrů. Vyšší riziko při jízdě v noci se odráží i ve statistice dopravních nehod. Ačkoliv řidiči ujedou v noci jen pětinu z celkově najetých kilometrů, stane se téměř 50 procent všech těžkých dopravních nehod v noci nebo za šera. Se systémem Night Vision, který byl uveden na trh v roce 2005 s novým Mercedesem třídy S, je jízda automobilem v noci komfortním a především bezpečným zážitkem. Systém nočního vidění je v Evropě naprosto novým aktivním bezpečnostním systémem, který je založen na principu infračerveného záření. Řidiči pomocí něj mohou lépe sledovat průběh silnice a zpozorovat ostatní účastníky silničního provozu nebo možné překážky už přibližně na vzdálenost 150 metrů. Tím s dostatečným předstihem zjistí kritické situace a mohou jim předejít včasnou reakcí. S Night Vision vidí řidič přibližně třikrát dále než s běžnými tlumenými světly, aniž by přitom oslepoval protijedoucí řidiče. Noční vidění umožňuje videokamera vyvinutá firmou Bosch, která je umístěna za vnitřním zpětným zrcátkem vozidla. Ta snímá obraz silnice, která je osvětlena pomocí dvou infračervených lamp integrovaných v předních světlometech. Infračervené světlo je pro lidské oko neviditelné. Získaná obrazová data se vyhodnotí v řídicí jednotce a zobrazí se řidiči na displeji jako reálný černobílý obraz s vysokým rozlišením. Vysoká funkční užitná hodnota videokamery se dá v následném vývoji ještě rozšířit, například integrací systému pro rozeznávání jízdních pruhů (Lane Departure Warning).

Anotace

Rozšíření standardní výbavy

Standardní výbavou se brzy stanou další systémy. Příkladem je vylepšený automatický regulátor odstupu ACCplus, který automaticky udržuje vhodný odstup od vpředu jedoucího vozu i při rychlostech pod 30 kilometrů za hodinu až do úplného zastavení. Řídicí jednotka systému na základě informací z příslušných snímačů dodržuje až po jízdu na nejnižší rychlostní stupeň bezpečnou vzdálenost od vozidel jedoucích vpředu a samočinně brzdí v režimu Stop-and-Go až do zastavení. Pokud se vozidlo vpředu opět rozjede, je na novou situaci řidič upozorněn vizuálně a akusticky. Pokud chce pokračovat v jízdě za automobilem vpředu, stačí krátké stlačení ovládacího prvku ACC na volantu nebo lehké sešlápnutí pedálu akcelerátoru. Řidič samozřejmě může kdykoli do systému zasáhnout a své auto zrychlovat nebo brzdit zcela sám. Systém ACCplus je tak neocenitelným pomocníkem při náročné jízdě v kolonách a dopravních zácpách. Letos se objevuje např. u vozů Audi Q7.Inteligentní parkovací asistenti přijdou na trh v roce 2007. V první fázi budou řidiči zobrazovat jasná doporučení, jak snáze vymanévrovat na zvolené parkovací místo. Pokročilejší verze pomocí elektronických zásahů do řízení převede doporučené natočení volantu přímo na nastavení polohy kol - řidič tak bude při parkování ovládat jen pedál akcelerátoru a brzdy (u vozidel s automatickou převodovkou).

Anotace

Anotace

Vize budoucnosti bez nehod se blíží

V kritických jízdních situacích často rozhodují zlomky sekundy o tom, zda dojde k nehodě nebo ne nebo jak vážné bude mít důsledky. Zatímco doposud byly asistenční systémy orientovány především na pohodlí při jízdě, budou nyní rozvíjeny v prediktivní systémy aktivní bezpečnosti. V dalším vývoji asistenčních systémů řidiče je tak v první řadě kladen důraz na výrazné omezení nárazů zezadu. Prediktivní bezpečnostní systémy (PSS) umožňují vozu rychleji reagovat na nebezpečné situace před řidičem. Jde o spolupráci již zavedených bezpečnostních systémů, jako je ABS, ESP nebo brzdový asistent, se snímači ACC, s cílem zvýšení aktivní bezpečnosti.

Anotace
 

Ve společnosti Bosch se vývoj PSS rozděluje do tří fází:

 • Prediktivní brzdový asistent (PBA) je na trhu od března 2005, kdy byl nasazen ve vozech Audi A6. Na základě informací poskytovaných snímači ACC systém rozpozná kritickou jízdní situaci, neznatelně přiblíží brzdové destičky ke kotoučům a připraví brzdového asistenta na možné nouzové brzdění. To ušetři důležité setiny sekundy před nástupem plného brzdného účinku poté, co řidič sešlápne brzdový pedál. Kombinace asistenčního systému a řidičovy reakce významně zkracuje brzdnou dráhu.
 • Druhou fází je prediktivní varování před kolizí (PCW). Tento systém jde ještě o krok dále než PBA a upozorňuje nesoustředěného řidiče na nebezpečí nárazu zezadu, což mu dává potřebný čas pro adekvátní reakci. V mnoha případech lze tímto systémem zabránit vlastní kolizi. Systém toho může dosáhnout například tím, že krátce, avšak znatelně, aktivuje brzdy vozidla. Systém PCW se v sériové výrobě objevuje rovněž u vozu Audi Q7.
 • Prediktivní nouzové brzdění (PEB) je třetí fází PSS. Kromě radaru s dlouhým dosahem bude využívat ještě jeden snímač - s největší pravděpodobností videosnímač. Kromě funkcí systémů PBA a PCW dokáže tento systém automaticky zahájit nouzové brzdění. Tato funkce se ovšem aktivuje jen tehdy, pokud řidič nereaguje vůbec nebo nedostatečně na předchozí upozornění, a kolize je neodvratná. Automatické nouzové brzdění povede k maximálnímu možnému zpomalení vozu, a tím k minimalizaci závažnosti nehody.
 • Vzájemné propojení systémů

  Další, zatím neznámé asistenční funkce vzniknou těsným propojením systémů aktivní a pasivní bezpečnosti s prediktivními asistenčními systémy. Tyto projekty jsou společně označovány jako Combined Active and Passive Safety (CAPS). CAPS společnosti Bosch otevírá další možnosti minimalizace rizika nehod a poranění posádky, protože brání čelním nárazům a snižuje jejich závažnost. Pomáhá řidiči v nebezpečných situacích, které by mohly vést k nárazu zboku nebo zezadu, popřípadě k vícenásobným nárazům nebo převrácení vozu. Snímače využívané těmito systémy budou navíc využity ke zlepšení pasivní bezpečnosti a ochrany chodců.

  Anotace

  -rbcz-

  Robert Bosch

  www.bosch.cz

  Další články

  Automobilový průmysl

  Komentáře

  Nebyly nalezeny žádné příspěvky

  Sledujte nás na sociálních sítích: