Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Blechexpo/Schweisstec 2019
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Blechexpo/Schweisstec 2019

Ve dnech 5. až 7. listopadu 2019 se na výstavišti ve Stuttgartu konal 14. ročník mezinárodního veletrhu Blechexpo zaměřeného na zpracování plechu, a to společně se 7. ročníkem mezinárodním veletrhu technologie spojování Schweisstec.


Počátkem listopadu se na stuttgartském výstavišti konala dvojice veletrhů Blechexpo a Schweisstec. (Foto: Schall)

Jak uvádí závěrečná zpráva pořadatelské společnosti P. E. Schall, této dvojice veletrhů se zúčastnilo 1 498 vystavovatelů z 36 zemí světa, za nimiž přijelo 41 152 návštěvníků z celkem 113 zemí, aby se seznámili s nejnovějšími technologickými postupy v oborech zpracování plechů, trubek a profilů, technologií řezání a spojování, tvarování a svařování.


Veletrh seznámil návštěvníky s nejnovějšími trendy v oblasti zpracování plechů. (Foto: Schall)

Rekordy ve všech směrech

Co se týká počtu návštěvníků, lámala dvojice veletrhů Blechexpo a Schweisstec v uplynulém roce rekordy. Podíl zahraničních vystavovatelů činil 45 procent. Také prodaná výstavní plocha byla se 108 000 metry čtverečními zhruba o 15 % větší než v roce 2017. Veletrh Blechexpo/Schweisstec poprvé obsadil novou výstavní halu 10, která svým velkorysým a moderním designem obohatila stuttgartské veletrhy.

I když se tento obor průmyslu z různých důvodů aktuálně potýká s citelným poklesem objemu zakázek, představoval veletrh Blechexpo/Schweisstec důležitou technologickou a znalostní platformu v oblastech zpracování plechů, trubek a profilů, tepelného a mechanického zpracování, obráběcích strojů, razicích strojů, ohýbání, ohraňování, tvarování až po periferie, jako jsou řídicí systém, software a řešení manipulace a zajišťování kvality. Mezi dominantní témata přitom patřila digitalizace a automatizace. Stále větší míry pozornosti se také dostává moderním řezacím technologiím: celkem 56 vystavovatelů se věnovalo oblasti laserového řezání a dalších 25 firem představilo technologie vysokotlakého řezání vodním paprskem.

Zajímavý doprovodný program

Fórum vystavovatelů v hale 9 se opět setkalo s velkým zájmem odborných návštěvníků. Program přednášek byl naplněn na tři dny, zaujaly zejména otázky týkající se digitalizace. A právě o ni šlo také první večer při setkání odborníků nazvaném stahlnews.de-Blechexpo-Expertentreff. Organizátor Hans Diederichs na akci s motem Ocelářský průmysl v dobách globalizace a Průmyslu 4.0 přivítal téměř 50 zájemců. V přednáškách šlo mimo jiné o hlavní otázky výzkumu v oblasti tváření plechů, nových výrobních přístupů, e-komerce a internetové platformy jako příležitosti pro trh s kovovými materiály, učící se ocelárnu a sběr dat.


Typický návštěvník veletrhu se zajímal o technologie tváření, dělení a svařování, použité i při výrobě této plastiky. (Foto: Schall)

Oceněné exponáty

Během druhého dne veletrhu byla již po čtvrté uděleno ocenění Blechexpo Award, které vyhlašuje redakce odborného časopisu Blechnet ve spolupráci s pořadatelem veletrhu, společností Schall. Tato cena za inovace byla udělena v pěti kategoriích: v kategorii tvářecí techniky se vítězem stala společnost Schuler s vyrážecím automatem MC 125, v oblasti řezání vyhrál plazmový řezací stroj Q 3000 firmy Kjellberg Finsterwalde Plasma. Vítězem v kategorii spojovacích technologií se stala společnost Trumpf Laser- und Systemtechnik se svým 3D laserovým svařovacím strojem TruLaser Station 7000. V oboru technologií povrchových úprav zvítězila společnost Q-Fin Quality Finishing Machines se svým strojem Super Edge Rounder SER600 pro odjehlování a zaoblování hran. A v kategorii manipulace a automatizace byla vyznamenána společnost Cenit se svým nezávislým softwarem pro řezání a spojování Fastsuite Edition 2.


Společnost Vanad 2000 představila návštěvníkům své portfolio plazmových a laserových řezacích strojů. (Foto: Vanad 2000)

Jak veletrh viděli vystavovatelé z ČR?

Veletrhu Blechexpo 2019 se zúčastnilo také deset tuzemských vystavovatelů, které jsme oslovili a položili jim následující tři otázky:

1. Jaký byl váš stěžejní exponát (exponáty) na loňském veletrhu Blechexpo ve Stuttgartu?

2. Jaké hlavní trendy ve svém oboru pozorujete? Překvapilo vás na veletrhu něco?

3. Co vaší firmě účast na veletrhu přinesla a co považujete za váš největší úspěch
?

Zde jsou odpovědi některých z nich.

Karel Horáček, Chief Technical Officer, N.KO

1. Naším stěžejním exponátem byla naše novinka UZ29 Speeder, úkosovací stroj na přípravu svarových ploch. Stroj je vybaven autoposuvem (2 m.min-1) a díky tomu značně navyšuje produktivitu práce. Stroj je kompletně navržen a vyroben v ČR naší firmou.

2. Poslední roky cítíme vysokou poptávku na úkosovací stroje s autoposuvem. Je to jasný vzkaz od zákazníků, že je zde ochota investovat do strojů, které zásadně zvyšují produktivitu práce. Tomuto trendu jdeme naproti, a proto v naší nabídce dominují právě poloautomatické úkosovací systémy.

3. Účast na veletrhu nám přinesla jednoznačné potvrzení naší dominance v oboru a posílení vztahů s obchodními partnery z celého světa.

Leonid Kravets, Technoparks

1. Našimi stěžejními exponáty byly stroje na plazmové řezání kovu, které jsou naším hlavním výrobním programem, a novinka na trhu – zařízení Marlin pro laserové svařování.

2. Mezi hlavní trendy v oblasti řezání kovů patří:

  •  velmi vysoká konkurence;
  •  na trhu se objevilo mnoho zařízení čínských výrobců;
  •  celkově došlo ke snížení cen těchto zařízení.

Překvapením pro nás byla účast pouze dvou firem nabízejících laserové svařování.

3. Ukázka laserového svařování velmi zaujala návštěvníky našeho stánku a prakticky všichni projevili zájem toto zařízení v budoucnu zakoupit.

Hana Volencová, obchodní oddělení společnosti Vanad 2000

1. Veletrhu Blechexpo jsme se v loňském roce zúčastnili poprvé, a to jako spoluvystavovatel našeho obchodního partnera – nizozemské společnosti Pasterkamp Metal Sheet Solutions. Nevystavovali jsme fyzický výrobek, ale představili jsme celé naše portfolio plazmových a laserových pálicích strojů.

2. Na veletrhu mě překvapilo obrovské zastoupení laserových řezacích strojů, z nichž velká část pocházela od čínských výrobců. Zaujaly mě také sofistikované skladovací systémy a technika pro manipulaci s plechy a hotovými výpalky.

3. Účast nám přinesla řadu setkání s dosavadními partnery a potenciálními dealery. Částečně se jedná o společenskou událost a otázku prestiže. Potěšil nás zájem nejen německých firem, ale také například společností ze Švýcarska, Slovinska, Nizozemska a Indie.


Další ročník veletržní dvojice Blechexpo/Schweisstec se bude konat od 2. do 5. listopadu 2021 opět ve Stuttgartu.

 

Pavel Marek

pavel.marek@mmspektrum.com

Blechexpo: www.blechexpo-messe.de

N.KO: www.beveler.eu/cs/products/uz29-speeder

www.beveler.eu/cs/product/category/uz-line-kategorie

Technoparks: www.marlincnc.cz

Vanad 2000: https://vanad.cz/cs

Další články

Technologie spojování/ dělení materiálů
Technologie tváření, slévárenství

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: