Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Blockchain je nástroj!
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Blockchain je nástroj!

V sérii minulých článků jsem se snažil vysvětlit, co to blockchain je, jaké má vlastnosti, jak se chová. Největší využití blockchainu v průmyslu - a nejen v něm - očekáváme u digitálně rozvinutých firem, u těch, které se adaptují ve smyslu Průmyslu 4.0.


Blockchain je nástroj: veřejný, důvěryhodný a je k dispozici celému průmyslu. (Foto: Goumbik, Pixabay)


Není jednoduché říci, které konkrétní procesy budou blockchainem řešeny jako první. Je zřejmé, že tato technologie, tento nástroj, může sloužit v mnoha úlohách a je na nás, jak s ním pracujeme. V současné době tak s blockchainem nahrazujeme již existující služby, obsluhujeme již funkční procesy. Rád situaci přirovnávám k emailové službě v Československu někdy na začátku devadesátých let. V té době mělo email pár nadšenců (slovo geek tehdy ještě neexistovalo), neměli komu mailovat a nebyl kdo by jim psal. Přesto se velmi rychle dokázala služba prosadit, neboť měla některé unikátní vlastnosti: určitě bylo příjemnější posílat vzkazy mailem (nakonec nebyly ani mobily, natož chytré mobily) a i dokumenty bylo příjemnější posílat elektronicky než si vyměňovat faxy (pamatujete ještě faxy?). A s blockchainem je to podobné: v současné době se jeho využití rozvíjí, učíme se s technologií pracovat, poznáváme její výhody a lehkost. Je však zřejmé, že za pár let bude úplně automatickou součástí naší společnosti.

Poslední měsíce nás naučily pracovat vzdáleně, sdílet data, ještě více komunikovat elektronicky. Kdo již tímto způsobem pracuje, má dnes velkou výhodu – krize ho patrně nepostihla tak těžce jako ostatní. Blockchain je nástrojem, rád ho přirovnávám k rýči: s rýčem můžete zrýt pole a pěstovat jahody, stejným rýčem můžete vyhloubit základy na dům nebo třeba dolovat vltavíny. Je jen na vás, k čemu rýč využijete. Česká republika takový rýč má: je veřejný, je důvěryhodný a je k dispozici celému průmyslu.

Jan Prokš

ELA Blockchain Services

 

Další články

Průmysl 4.0
Informační technologie/E-business
Elektrotechnika a regulace

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: