Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Blockchainový business
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.
Nomenklatura:

Blockchainový business

Blockchain je platforma, je to moderní pracovní nástroj digitálního světa. Umožňuje některé úlohy řešit rychleji, laciněji a bezpečněji. V mnoha případech odpadá tvorba centrální databáze, náklady na její zabezpečení, či řešení řízení přístupu k ní, nemluvě o riziku vykradení.

Blockchainový business

Blockchain však není samospasitelné řešení – zcela jistě existuje velká skupina úloh/procesů, které se blockchainem realizovat nehodí. Vlastně až do dnešní doby jsme všechny procesy uměli vyřešit bez blockchainu, tak proč ho najednou všude využíváme? Je to podobné jako s e-mailovou službou v Československu v roce 1992. Používalo jí pár nadšených geeků, byla nepraktická, nikdo přesně nevěděl, co vlastně ta „adresa v internetu“ znamená. Přesto e-maily dokázaly mnoho zavedených služeb převálcovat a náš život od základu proměnit. A podobně jsme na tom s blockchainem dnes. Je to jako s e-maily v roce 1992 – kdo je použije první, bude jedním z vítězů digitální revoluce.


Blockchain je moderní pracovní nástroj digitálního světa. (Zdroj: Pixabay)

Vraťme se ale k platformnímu businessu. Využití blockchainu je prakticky možné ve dvou oblastech – v interní, kdy s použitím blockchainu řeším interní potřebu (snižování nákladů, řízení pohybu dílů, administrativu, …), a v externí oblasti. Ta dává velké možnosti poskytovatelům služeb. Externí aplikace mohou stát na blockchainu, využívat jeho unikátních vlastností a tyto dále – za úplatu – nabízet třetím stranám. Kdyby třeba nikdo nemohl zfalšovat a podvrhnout fakturu, to by bylo hezké, že? Nebo kdyby bylo možné snadno ověřit, zda daná osoba je oprávněná provádět určitý úkon (například jednat za firmu). Co kdybychom měli soudně průkazné, datované a lokalizované fotografie? Certifikované výrobky, nezfalšovatelné originální díly? Rád přirovnávám blockchain k zahradnímu rýči. S ním můžeme vyhloubit základy na dům, zrýt pole na pěstování jahod nebo třeba začít rýžovat zlato. My v ELA Blockchain Services nejsme ani pěstitelé jahod, ani zlatokopové, ani stavitelé domů. My umíme vyrobit velmi dobrý rýč. S ostrými hranami, nereznoucí a s dobrou násadou. Tedy rychlý a bezpečný blockchain, se všemi potřebnými atributy. Tento nástroj dáváme k dispozici průmyslu, nejen aby svůj business provozoval efektivněji, méně nákladně, bezpečněji, konkurenceschopněji, ale aby mohl rozvinout příležitost platformového businessu pro třetí strany.


Jan Prokš

ELA Blockchain services

Článek je také dostupný zde


 

Další články

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: